©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Ellenpedagógia a tóparton


Ellenpedagógia a tóparton címmel nyílik új kiállítás 2015. március 27-én a Néprajzi Múzeumban, amely az 1938 és 1978 között folyamatosan működtetett bánki magánnyaraltatást dolgozza fel és mutatja be.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2015-03-26 13:02:44

A bánki nyaraltatást Leveleki Eszter indította, aki a háború előtti reformpedagógiai gyakorlatok szellemében alakította ki nyári táborait, és különös hangsúlyt fektetett a spontaneitásra, az individuális és közösségi kreativitásra, a közösség „együttes élményformáló” erejére. A háború után a résztvevők többségükben középosztálybeli családok gyerekei voltak, ahol sok családban a szülők, a nagyszülők a holokauszt áldozatai és túlélők. Az 1950-es évektől a hivatalos pedagógia és az úttörőtáborok mellett, illetve ellenében a bánki nyaraltatás egyfajta pedagógiai kísérlet is volt, amely a korszakra jellemzően informális, féllegális módon szerveződött, erős személyes kötelékeken alapuló kisközösségként működött.

A kutatást az AnBlokk Egyesület 2011 februárjától induló Ellenpedagógia a Kádár-korszakban című programja indította el, amely az államszocialista évtizedek egy sajátos szerveződését tárta fel. A kiállítás az Egyesület és a Néprajzi Múzeum együttműködésében valósul meg, további kutatók és tudományos területek bevonásával, az eddigi kutatási eredmények és a táborok magánarchívumokban található tárgyi emlékeinek értelmező bemutatásával, térre és vizuális nyelvre, vagyis kiállításra való fordításával.

„Örök törvény, hogy amit meg tudunk nevezni, attól már nem is félünk, azzal szabadabban bánhatunk, magunkénak érezhetjük. Mindez nemcsak a tárgyakra, de személyekre, gyerekekre is vonatkozik.” (Leveleki Eszter)

A megnyitó időpontja: 2015. március 27. péntek, 16.00 óra
A megnyitó helyszíne: Néprajzi Múzeum
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 12.
Köszöntőt mond: Dr. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója
A kiállítást megnyitják: Ascher Tamás főrendező (Katona József Színház) és
Csatlós Judit kulturális antropológus (Kassák Múzeum)
A kiállításban zenét kever: Kovarszki Andrea

Kapcsolódó cikkek:
Száz bögre, négy pávián, és egy művész
A múlt heti friss
Nagyon komoly játék a Bánki-tó partján

Cimkék:
Néprajzi Múzeum,ellenpedagógiga

    Muzeumok.hu Rss betöltése...