|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Megújult az esztergomi Vármúzeum
Két éves munka után elkészült a Magyar Nemzeti Múzeum Esztergomi Vármúzeumának felújítása. Szombattól az új kiállítások mellett látogatható lesz a Várkápolna és részlegesen a Studiolo, azaz Vitéz János reneszánsz freskókkal díszített dolgozószobája is.
Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2015-04-18 09:37:32
Rezi Kató Gábor igazgató tájékoztatása szerint a múzeum az esztergomi királyi vár kiállításainak fejlesztésére 500 millió forint uniós támogatást nyert el, valamint a kápolna felújítását a kormány további 50 millió forinttal segítette.
Legnagyobb turisztikai újdonságként látogathatóvá válik a turisták elől eddig elzárt területek közül a Beatrix-terem, a királyi kápolna és a Studiolo. Ezeken a helyszíneken az elmúlt tíz évben annyira előrehaladt a restaurálás, hogy csoportosan, vezetővel látogathatók. A beruházás során új állandó kiállítás készült a Várhegy történetéről, a – szintén a Nemzeti Múzeumhoz tartozó – Balassa Bálint Múzeum gyűjteményét is felhasználva. A kiállítóterekbe korszerű fény- és hangtechnikát telepítettek, valamint okostelefonra tölthető alkalmazást fejlesztettek, amely a látogatókat már a városba érkezve a várba irányítja, majd sétaútvonalakat kínál, navigáció segítségével.
Az igazgató hozzátette, hogy a múzeumban ez a fejlesztés régóta az első olyan beavatkozás, mely az épületegyüttes több pontján végleges megoldást nyújt és turisztikai szempontból is új látványosságot hoz létre. Az interaktív elemekben gazdag, az új muzeológia szemléletét tükröző tárlat átélhetővé teszi a középkort, élményszerűen megidézve a palota mindennapi életét és hangulatát.
Az esztergomi Királyi Palota freskóinak kutatásán és helyreállításán 2000 óta dolgozik Wierdl Zsuzsanna festő-restaurátor művész. A Studiolóban található Magyarország egyetlen viszonylag épen megmaradt, jelentős reneszánsz falképe, az Erények, melynek keletkezési ideje az 1400-as évek végére tehető. Az Erények művészettörténeti jelentősége, hogy ebből a korból Itálián kívül sehol a világon nem ismert még egy olyan falkép, amely a quattrocento Firenzéjének vezető festészeti stílusában és színvonalán készült volna. A kutatók egy része az eredeti rétegek feltárása és restaurálása során előbukkanó új megfigyelések, így a nőalakok hasonlósága, a bekarcolt aláírás értelmezése alapján, nem zárja ki azt a feltételezést, hogy az alkotóművész akár maga Sandro Botticelli lehetett.
A vártorony az 1595-ös török ostromban összedőlt és darabjai belerogytak a dolgozószobába, így azt földdel töltötték fel. A freskók emléke évszázadokra feledésbe merült, létezésükre az 1930-as évek régészeti feltárásai során derült fény.
Az egykori királyi vár kápolnájának felújítása már korábban, 2013 végén elkészült, így falfestményeit 13 év után láthatta újra a nagyközönség. Wierdl Zsuzsanna és restaurátor csapata egyfelől megtalálta a kápolna legelső, eredeti kifestésének nyomait, másfelől pedig számos eredeti freskórészletet helyezett vissza a falfelületbe.
Az esztergomi vár az európai országok körében meggyökeresedő magyar állam születési helye, mert itt alakult meg és működött első korszakában az állam életét alapvetően meghatározó két intézmény, a világi és az egyházi főhatalom: a királyság és az érsekség.
Az ünnepélyes vármegnyitó programja, 2015. április 18-án:
„A hadak útján” - Hagyományőrzők felvonulása a városban, zenével, fegyveres és lovas bemutatókkal
10:00 - Indulás: MNM Esztergomi Királyi Vár
10:20 - Megálló: Széchenyi tér
10:50 - Megálló: Mindszenty tér
11:00 - Végállomás: Esztergomi Dzsámi
11:00 - 11:40
„A ló hátán száguldó törökök” - Lovasbemutató
Közreműködnek: Almási Akindzsik
Helyszín: Erzsébet park
11:40 - 12:00
Szelindek Középkori-Világzene Együttes
„Koncert előzetes”
Helyszín: Esztergomi Dzsámi
„Miénk a Vár!” - Kétéves felújítási munkák után újra megnyitja kapuit az MNM Esztergomi Vármúzeuma. A Régi Palota és Királyi Kápolna látogatói tereinek és kiállításainak megújítása az Európai Unió és Magyarország Kormánya támogatásával.
14:00
A látogatókat üdvözli:
Bánhidy László, Esztergom Város Alpolgármestere és
Rezi Kató Gábor, múzeumigazgató
Közreműködik: Szelindek Középkori-Világzene Együttes, a Zemirah Tánccsoport és Bordás Zoltán
Helyszín: MNM Esztergomi Királyi Vár - Várkapu
14:40 - 15:40 „Fegyvert s vitézt énekelek”
Viselet és fegyverbemutatók - Bemutatkoznak a török és keresztény hadak
Helyszín: MNM Esztergomi Királyi Vár előtti tér
14:40 - 18:00 „Esztergomnak dicső vára”
Folyamatos - ezen a napon ingyenes - tárlatvezetések az MNM Esztergomi Vármúzeumában - 20 fős csoportokban
16:00 - 17:00 „…nagy kevélyen azt mondta vala, hogy meg se törjék Esztergomot, ő csak lajtorjákon is megveszi az ő népével…”
Csata jelenet: Esztergom várának visszafoglalása - 1595
Helyszín: MNM Esztergomi Királyi Vár előtti tér, Rondella
17:00 - 18:00 Szelindek Középkori-Világzene Együttes koncertje
Helyszín: MNM Esztergomi Királyi Vár előtti tér
Kapcsolódó cikkek:
Rejtélyek Vára
Hogyan raktározunk mi?
Megújult a MNM Balassa Bálint Múzeuma Esztergomban
Cimkék:
turisztika, rekonstrukció, Studiolo