Elit alakulat
ÉV KIÁLLÍTÁSA 2014 JELÖLT
A miskolci Herman Ottó Múzeum állandó régészeti kiállítása a Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori temetőiről.
Magyar Múzeumok Online |
2015-05-13 14:00 |
1986 és 1990 között a Bodrogközben található Karos-nevű falu melletti dombvonulaton tárták fel a Kárpát-medence eddig ismert leggazdagabb magyar honfoglalás kori temetőit. A kiállítás e temetők feltárását és leleteit mutatja be. A temetőkben megfigyelt férfi, valamint nő és gyermek sírok aránya sajátos összetételt tükröz. Az itt nyugvó halottak közül kiemelkedően magas a rangjelző tárgyakkal eltemetett fegyveres férfiak száma. Ez arra utal, hogy az itt élő népességet egykor speciális szempontok szerint válogatták össze. A karosihoz hasonló leletanyaggal bíró temetők régészeti elemzése alapján valószínűsíthető, hogy a 895-950-es évek között feltehetően a Felső-Tisza-Vidéken lehetett a fejedelmi szállásterület, és e temetők lehetnek a fejedelmi kíséret tagjainak a temetői. A sírok közt három, kiemelkedő rangot jelző tárgyakkal (szablya, tarsolylemez, készenléti íjtegez) eltemetett „vezéri sír” is volt. Ők lehettek a kalandozó hadjáratok vezetői.
A kiállítás vezérgondolata
Egy temető sírjainak a térképezésével, az ott talált leletek alapján a sírokat csoportokba rendezve fölépíthető egy olyan rendszer, ami akár az egykor itt élők világáról is érdekes információkkal szolgál. Karoson az ásató régész is e módszerek segítségével rajzolta meg az egykor itt élt magyarok lehetséges világát. E rajz alapján az itt eltemetett emberek egy válogatott közösség tagjai voltak. Ezért kapta a kiállítás az „Elit Alakulat”-címet.
Azokkal a módszerekkel, ahogy a régész egy temetőt elemez, elemezhetjük akár a mostani világunkat is. Ha az órák közötti szünetben fényképet készítenénk egy iskolaudvarról, és megnézzük, hogy melyik diáknak milyen mobiltelefonja van, milyen a viselete, milyen csoportokat alkotva helyezkednek el az udvaron, melyik az a diák, aki egy könyvvel félrehúzódik, érdekes képet rajzolhatnánk az iskola világáról. Mivel nem csak a régésznek van joga gondolkodnia a múltról, a kiállításunkban a leletek, a fényképek és az eredeti sírrajzok alapján a látogató is megrajzolhatja saját honfoglalóinak a világát.
Megvalósítás
A kiállítást egy bevezető folyosón, valamint három teremben épül fel: Az első terem egy bejárható ásatási diorámán keresztül az ásatás és dokumentálás körülményeit mutatja be, úgy, ahogy az a terepen zajlott. Itt kapnak helyet azok a bevezető információk is (geográfiai adatok, időszalag, a kortársak és az itt talált népek bemutatása) melyek lehetőséget adnak arra, hogy Európa történetében elhelyezzük a vizsgált mindössze 50-60 év magyar történetét. A második terem egy régészeti kutatólaboratórium, ahol a terepen megtalált leleteket tematikusan, egy-egy kérdés köré rendezve mutatják be. A harmadik terem az első két teremben tapasztaltak játékos feldolgozását segítő tér, középpontjában egy pihenő helyként is szolgáló nemez sátorral, valamint egy családi kvíz állomással.
A kiállítás elsősorban a közös, családi felfedezésre épül. Ugyan a harmadik terem, a jurta alkalmat ad a játékra is, de a projekt elsősorban a 10 éven felüli korosztály számára készült, számolva az igen intenzív szülői, illetve pedagógusi/múzeumpedagógusi közreműködéssel, értelmezéssel.
A megismerés módjai
Lehetőség van a karosi temetők világának teljesen önálló felfedezésére is: A kiállításban a leletanyag kapcsán kérdések találhatók, melyekre a látogató a választ különböző kiállítási elemek felfedezésével kaphatja meg. E válaszok forrásait a kérdéseknél a témákra (vitrinek és fiókok) való utalások segítik. Aki nem akar nyomozni, de kíváncsi a magyar honfoglalás kor legszebb leleteire, nem kell a fiókokkal bajlódnia. Elég, ha az asztaltetőkön elhelyezett legszebb tárgyak közt végigsétál. A kiállítás a látogató által is változik: A látogató maga is tehet fel kéréseket. Ezeket egy cédulára felírja, és az adott témánál hagyja. A látogatói kérdésekre a választ (a választ adó leleteket és kutatásokat) a még üresen hagyott fiókokban helyezzük majd el, esetenként a látogatókkal közösen végzett projekt eredményeképp. A látogatói kérdésekhez egy előre gyártott nyomtatvány formula készült. Mindaz a komoly dolog, amit az első két teremben a látogató megismert, a harmadik teremben játékos formában élhető meg.
„ELIT ALAKULAT” – A Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori temetői 2014. október 6-tól láthatóHelyszín: A Herman Ottó Múzeum Miskolc papszeri öreg kiállító épülete (Miskolc, Papszer 1.)