©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Az év kiállítása 2014


A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület az idén is meghirdette „Az év kiállítása” pályázatot, amelyre 14 intézmény nevezett be, közülük egy a kért dokumentumokat nem küldte be.

Szerző: Pulszky Társaság – MME | Forrás: | 2015-05-13 12:00:00

A Pulszky Társaság célja a díjjal, hogy elismerje és kitüntesse a legeredetibb, magas színvonalon megvalósított állandó vagy időszaki kiállítást. A díjjal emléktábla, díszoklevél és pénzjutalom jár. A bírálat során az alábbi kritériumok állnak a középpontban:

- a kiállítás új tudományos eredményei,

- az új technológiák kreatív használata,

- kapcsolt kezdeményezések, pl. művészet/tudomány,

- olyan kiállítási programot, amelyet szokatlan megközelítéssel mutatnak be,

- új látogatói réteg bevonását megcélozó kiállítás.

 

A pályázók

Déri Múzeum, Debrecen: Ethno-Trezor. Válogatott kincsek Déri György népművészeti gyűjteményéből;

Gödöllői Királyi Kastély: Ferenc József a rendíthetetlen;

Gödöllői Városi Múzeum: „Adj király katonát.” Gödöllőiek az első világháborúban;

Hatvany Lajos Múzeum, Hatvan: „Morzsái az eltörött világkalácsnak” – Lesznai Anna emlékkiállítás;

Hermann Ottó Múzeum, Miskolc: „Elit alakulat” – A Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori temetői;

Katona József Múzeum, Kecskemét: Hazatérnek… 1914-2014;

MNM Balassa Bálint Múzeum, Esztergom: „A múlt nem halt meg, hanem hat reánk…” Látványtár a Balassa Bálint Múzeum gyűjteményének legszebb darabjaiból;

Magyar Természettudományi Múzeum: Múmiavilág;

Móra Ferenc Múzeum, Szeged: A fáraók Egyiptoma;

Munkácsy Mihály Múzeum, Békéscsaba: Munkácsy 170 – Jubileumi kiállítás és programsorozat;

Néprajzi Múzeum: Kő kövön. Töredékek a magyar vidéki zsidóság kultúrájából;

Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum, Kaposvár: Békalencse, vízipásztor, fakopáncs – A Deseda élővilága. Fekete István Látogatóközpont;

Szabadtéri Néprajzi Múzeum: A bárányok nem hallgatnak. A juhtartás és a pásztorélet európai öröksége

 

A zsűri

Az idei pályázatokat két fordulóban értékelte a zsűri: Deme Péter, Gózon Ákos, Horváth László, Kalla Zsuzsa, Mányi István, Rajcsányi Gellért, Tímár-Geng Csilla és Veres Gábor.

 

Még versenyben

A második körbe az alábbi hat kiállítás került be:

Herman Ottó Múzeum: „Elit alakulat” – A Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori temetői

A kiállítás látványos térképekkel, makettekkel, grafikai munkával és egységes arculattal mutatja be a Karos település határában előkerült honfoglalás kori temetők különleges leleteit, felkínálva a látogatónak a tárlatban való közreműködést is.

Katona József Múzeum: Hazatérnek…1914-2014

A tárlat az I. világháború sok ezer magyar hősi halottjának állít emléket különleges belső építészeti megoldásokkal, térhasználattal, jól strukturált témakörökkel és a magángyűjtőktől kölcsönzött, eddig kevésbé ismert tárgyakkal.

Magyar Természettudományi Múzeum: Múmiavilág

A kiállítás minden korosztály számára közérthetően és befogadhatóan közelíti meg a halál kérdéskörét. Az öt kontinensről látható múmiák elemzésével, a 21. századi technika segítségével felhívja a figyelmet a természettudományos műveltség fontosságára is.

Móra Ferenc Múzeum: A fáraók Egyiptoma

A három helyszínen látható egységben különleges kultúrával szokatlan módon való találkozásra invitálták az érdeklődőket. Az üzenet befogadókra talált, hiszen több mint száztízezer ember kereste fel a helyszíneket és a kapcsolódó programokat.

Néprajzi Múzeum: Kő kövön. Töredékek a magyar vidéki zsidóság kultúrájáról

A tárlat – eddig még be nem mutatott gyűjteményi tárgyakra és fotókra alapozva, saját fejlesztésű digitális installációkkal – nem a teljességre törekvő történeti feldolgozást, hanem „lokális esettanulmányokat” ad. E töredékekből is összeállhat a kép erről az elmúlt világról a látogatóban.

Szabadtéri Néprajzi Múzeum: A bárányok nem hallgatnak. A juhtartás és a pásztorélet európai öröksége

A széleskörű nemzetközi kutatási programra támaszkodva megvalósult kiállítás az archaikus téma 21. századi bemutatása. Számos multimédiás megoldással, a téma máig ható, aktuális kérdéseinek a fókuszba állításával teszi érdekessé és befogadhatóvá a gazdag szellemi és tárgyi kulturális örökséget.

 

Díjátadó

A zsűri a versenyben lévő kiállítások közül titkos szavazással választja ki „Az év kiállítása 2014” pályázat nyertesét. A díjat a Múzeumok Majálisa keretében május 16-én, szombaton 14 órakor tartandó rendezvényen adják át a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében.

A még versenyben levő kiállításokról a díjátadóig szerda délutántól részletesebb anyagokat is publikál a Magyar Múzeumok Online.

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...