Jó nyomon jársz!
MEGÚJULÁS
Múzeumpedagógia a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeumban Hatvanban.
Oravec-Kis Éva |
2015-09-25 08:26 |
Intézményünk 2014. március 29-én a felújított Grassalkovich-kastély épületében nyitotta meg kapuit. A Kárpát-medencében egyedülálló gyűjteményben az évezredes magyar vadászati, halászati-horgászati kultúra hagyományait, a Kárpát-medence jellemző élőhelyeit és vadfajait, a vadgazdálkodás társadalmi beágyazottságát és kulturális szerepét ismerhetik meg látogatóink. A múzeum nem titkolt célja a környezeti nevelés, a látogatók szemléletének formálása, környezettudatos viselkedésre való nevelése, így különösen fontos számunkra a gyermekek, fiatalok megszólítása.
A nyár folyamán múzeumpedagógiai fejlesztésbe kezdtünk. Célunk, hogy 2015 szeptemberétől a nevelési-oktatási intézmények munkáját támogatva a tanítási folyamathoz még inkább hozzáadhassuk erősségeinket, és ezzel a pedagógusok munkáját hatékonyan segíthessük.
Az új foglalkozáskínálat kialakítása során feltérképeztük a kiállítás nyújtotta lehetőségeket, összevetettük az iskolák, pedagógusok igényeivel, a Nemzeti alaptantervben meghatározott fejlesztési területekkel, és a kerettantervekben meghatározott tartalmakkal, majd ez alapján a meglévő – főként a környezetismeret- és biológiaórákhoz kapcsolható – foglalkozások sorát bővítettük vadászati, kultúrtörténeti, kastélytörténeti programokkal. A főként természettudományos demonstrációs tárgyak körét vadászati és történeti foglalkozásainkhoz kapcsolódó eszközök beszerzésével folyamatosan gazdagítjuk. Fontos volt szem előtt tartanunk, hogy az órák ne csupán a tananyagokhoz köthetők, hanem a kirándulócsoportok számára is élvezhetők legyenek, ezért változatos módszertárral dolgoztunk. Foglalkozásainkon nem csupán a közösségépítést, hanem a tárgyakból az információszerzés módszerének elsajátítását és az összefüggések felismerését segítjük.
A nyár folyamán indítottuk új kezdeményezésként Családi miniműhely sorozatunkat, amelyben havonta egy-egy kiválasztott élőlény köré szőttük közös mesénket. A foglalkozások a kiállításban zajlottak, ahol megismerkedtünk a központi témát adó élőlény (pl. róka, nyúl, szarvas) életével, viselkedésével, szokásaival, majd szemügyre vettük a minket körülvevő világhoz és társainkhoz fűződő kapcsolatainkat, saját viselkedésünket. A programnak mindig része volt a közös játék és alkotás, melyen keresztül életkorának megfelelően mindenki megfogalmazhatta felismeréseit, akár a művészet eszközeivel is kifejezhette gondolatait, megélhette érzéseit.
A programot a három hónap alatt folyamatos érdeklődés övezte, a résztvevők pozitív visszajelzéseinek hatására e foglalkozások óvodáscsoportokra átdolgozva bekerültek a foglalkozások kínálatába. Mit tanulhatunk az állatoktól? Felelősséget, egymásra figyelést, összetartást, és még sorolhatnánk. Rengeteg olyan alapvető dolgot, ami a mi saját életünket is meghatározza.
Ugyanekkor előkészítettük a Jó nyomon jársz! című, egész tanévet felölelő ismeretterjesztő vetélkedőt. Erre általános iskolák felső tagozatos diákjait várjuk.
Nem feledkezünk meg a fogyatékkal élő diákokról sem. Tematikus foglalkozásainkat a jelentkező csoport igényeihez igazítjuk, megtalálva számukra az élmény és ismeretszerzés legpraktikusabb módját. Vak és gyengénlátó vendégeink számára a gazdagon felszerelt múzeumpedagógiai foglalkoztató ad felfedezési lehetőséget, és teszi teljessé a múzeumi foglalkozást.
A szakmai háttérmunka mellett nagy feladat volt, hogy a tanév elejére kialakítsuk azokat a csatornákat, amelyeken célközönségünket hatékonyan el tudjuk érni. A honlapon külön aloldalt alakítottunk ki az ismeretterjesztésnek és közösségépítésnek. Itt kapnak helyet a múzeumpedagógiai foglalkozásokkal kapcsolatos dokumentumok, a családoknak szóló programok, az iskoláknak, érdeklődő gyerekeknek szóló akciók, programok, vetélkedők, témanapok és táborok. Mindezek fejlesztése, feltöltése folyamatos, érdemes követni.
A múzeumi tanulás a diákok számára különleges lehetőség, amelyet érdemes megismerni, érdemes vele élni. Múzeumpedagógusként azon dolgozunk, hogy az ideérkező gyermekeknek, fiataloknak a múzeumlátogatás tartalmas élményt nyújtson. Megismerjék a vadászat és vadgazdálkodás jelentőségét, a vadászati kultúra sokrétűségét, melyben a művészet, történelem, természetismeret, a vad iránti tisztelet ötvöződik.