Jó nyomon jársz!

MEGÚJULÁS

Múzeumpedagógia a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeumban Hatvanban.

Oravec-Kis Éva 2015-09-25 08:26
Cikk küldése e-mail:

Intézményünk 2014. március 29-én a felújított Grassalkovich-kastély épületében nyitotta meg kapuit. A Kárpát-medencében egyedülálló gyűjteményben az évezredes magyar vadászati, halászati-horgászati kultúra hagyományait, a Kárpát-medence jellemző élőhelyeit és vadfajait, a vadgazdálkodás társadalmi beágyazottságát és kulturális szerepét ismerhetik meg látogatóink. A múzeum nem titkolt célja a környezeti nevelés, a látogatók szemléletének formálása, környezettudatos viselkedésre való nevelése, így különösen fontos számunkra a gyermekek, fiatalok megszólítása.

A nyár folyamán múzeumpedagógiai fejlesztésbe kezdtünk. Célunk, hogy 2015 szeptemberétől a nevelési-oktatási intézmények munkáját támogatva a tanítási folyamathoz még inkább hozzáadhassuk erősségeinket, és ezzel a pedagógusok munkáját hatékonyan segíthessük.

Az új foglalkozáskínálat kialakítása során feltérképeztük a kiállítás nyújtotta lehetőségeket, összevetettük az iskolák, pedagógusok igényeivel, a Nemzeti alaptantervben meghatározott fejlesztési területekkel, és a kerettantervekben meghatározott tartalmakkal, majd ez alapján a meglévő – főként a környezetismeret- és biológiaórákhoz kapcsolható – foglalkozások sorát bővítettük vadászati, kultúrtörténeti, kastélytörténeti programokkal. A főként természettudományos demonstrációs tárgyak körét vadászati és történeti foglalkozásainkhoz kapcsolódó eszközök beszerzésével folyamatosan gazdagítjuk. Fontos volt szem előtt tartanunk, hogy az órák ne csupán a tananyagokhoz köthetők, hanem a kirándulócsoportok számára is élvezhetők legyenek, ezért változatos módszertárral dolgoztunk. Foglalkozásainkon nem csupán a közösségépítést, hanem a tárgyakból az információszerzés módszerének elsajátítását és az összefüggések felismerését segítjük.

A nyár folyamán indítottuk új kezdeményezésként Családi miniműhely sorozatunkat, amelyben havonta egy-egy kiválasztott élőlény köré szőttük közös mesénket. A foglalkozások a kiállításban zajlottak, ahol megismerkedtünk a központi témát adó élőlény (pl. róka, nyúl, szarvas) életével, viselkedésével, szokásaival, majd szemügyre vettük a minket körülvevő világhoz és társainkhoz fűződő kapcsolatainkat, saját viselkedésünket. A programnak mindig része volt a közös játék és alkotás, melyen keresztül életkorának megfelelően mindenki megfogalmazhatta felismeréseit, akár a művészet eszközeivel is kifejezhette gondolatait, megélhette érzéseit.

A programot a három hónap alatt folyamatos érdeklődés övezte, a résztvevők pozitív visszajelzéseinek hatására e foglalkozások óvodáscsoportokra átdolgozva bekerültek a foglalkozások kínálatába. Mit tanulhatunk az állatoktól? Felelősséget, egymásra figyelést, összetartást, és még sorolhatnánk. Rengeteg olyan alapvető dolgot, ami a mi saját életünket is meghatározza.

Ugyanekkor előkészítettük a Jó nyomon jársz! című, egész tanévet felölelő ismeretterjesztő vetélkedőt. Erre általános iskolák felső tagozatos diákjait várjuk.

Nem feledkezünk meg a fogyatékkal élő diákokról sem. Tematikus foglalkozásainkat a jelentkező csoport igényeihez igazítjuk, megtalálva számukra az élmény és ismeretszerzés legpraktikusabb módját. Vak és gyengénlátó vendégeink számára a gazdagon felszerelt múzeumpedagógiai foglalkoztató ad felfedezési lehetőséget, és teszi teljessé a múzeumi foglalkozást.

A szakmai háttérmunka mellett nagy feladat volt, hogy a tanév elejére kialakítsuk azokat a csatornákat, amelyeken célközönségünket hatékonyan el tudjuk érni. A honlapon külön aloldalt alakítottunk ki az ismeretterjesztésnek és közösségépítésnek. Itt kapnak helyet a múzeumpedagógiai foglalkozásokkal kapcsolatos dokumentumok, a családoknak szóló programok, az iskoláknak, érdeklődő gyerekeknek szóló akciók, programok, vetélkedők, témanapok és táborok. Mindezek fejlesztése, feltöltése folyamatos, érdemes követni.

A múzeumi tanulás a diákok számára különleges lehetőség, amelyet érdemes megismerni, érdemes vele élni. Múzeumpedagógusként azon dolgozunk, hogy az ideérkező gyermekeknek, fiataloknak a múzeumlátogatás tartalmas élményt nyújtson. Megismerjék a vadászat és vadgazdálkodás jelentőségét, a vadászati kultúra sokrétűségét, melyben a művészet, történelem, természetismeret, a vad iránti tisztelet ötvöződik.

Ars Sacra programok a Magyar Nemzeti Galériában

PROGRAMAJÁNLÓ

Művészettörténészek tárlatvezetéseivel és családi nappal várja az érdeklődőket szeptember 23. és 26. között a Magyar Nemzeti Galéria az Ars Sacra Fesztivál keretében.

2015. szeptember 09. MTI - MMO

Itt a tizedik!

MÚZEUMOK ŐSZI FESZTIVÁLJA

Szeptember 28-án, hétfőn rajtol a Múzeumok Őszi Fesztiválja, immáron 10. alkalommal. Közel 150 múzeum jelentkezett az országos rendezvénysorozatra, mely idén is érdekes és változatos programokkal várja az...

2015. szeptember 09. Nagy Magdolna

Az univerzum intimitása

PILINSZKY

A Pilinszky és Fehérvár kiállításban sajátosan keverednek a mikrotörténet és a kultuszépítés egymást olykor látszólag kizáró elemei.

2015. szeptember 09. Hermann Veronika
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...