©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Ha eljön a hétvége...


Akkor családi programokat ajánlunk a múzeumokban, most éppen az Öntödei Múzeumban, a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeumban és a szentendrei Skanzenben.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2015-09-25 09:52:47

Tüzes nyilak, fényes fegyverek

Családi nap az Öntödei Múzeumban - Gyere, és képzeld magad a középkorba!

Hogyan használták a tűzmesterek által készített eszközöket elődeink? Hogyan forgatták a kardot? Mi a lándzsa és mi a nyílpuska? Hogyan használták az íjat és a nyilat? A harci eszközöket nemcsak megismerhetik, hanem ki is próbálhatják! A látogatók beleképzelhetik magukat a középkorba, megtudhatják, hogy milyen világ lehetett akkor, hogyan éltek az akkoriak, milyen eszközök, kiegészítők, ruhák, ételek és foglalkozások tették teljessé a korabeli emberek életét. Az Öntödei Múzeum következő családi napján gyönyörű kovácsoltvas és öntött vas tárgyak segítségével elevenítik meg ezt a kort. A fegyver bemutatókat a Vértes Történelmi Hagyományőrző Ifjúsági Egyesület tartja, akik már több alkalommal voltak az Öntödei Múzeum vendégei.

A rendezvény ideje: 2015. szeptember 26. szombat, 10.00-14.00 óra között

A rendezvény helye: Öntödei Múzeum (II. kerület, Bem József u. 20)

 

Családi Délelőtt - Napról napra

a LUDWIG 25. A kortárs gyűjtemény című kiállításhoz kapcsolódva a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeumban.

Sok minden van, ami folyamatokban történik. Napról napra, hónapról hónapra, évről évre változnak a dolgok. De érzékeljük-e, hogy egy-egy folyamat milyen hosszú ideig tart, milyen részekből, tevékenységekből áll? Gondolhatunk akár a napi történésekre, egy éven belüli változásra, vagy arra az időre, amikor még ovisok voltunk és az iskolapadból visszatekintve nem minden napra emlékezünk, csak a főbb eseményekre, amelyek minket mélyen érintettek. Most ezeket az eseményeket keressük meg és jelenítjük meg egy lineáris idővonalon vizuális formában. Textilre dolgozunk, úgy, ahogy Benczúr Emese is tette a Ha száz évig élek is című munkájában.

A részvételi szándékot, kérjük, a programot megelőző napon 17.00 óráig jelezzék a dabifarkas.rita@ludwigmuseum.hu e-mail címen! A foglalkozáson maximum 20 gyermeket tudnak fogadni. Ha elfelejtett regisztrálni, szombat reggel 10:00-10:30 között érdeklődjön a jegypénztárban (06 1 555 3454) a szabad helyekről.
Amíg a gyerekek alkotnak, szüleik tárlatvezetésen fedezhetik fel a 3. emeleti LUDWIG 25. A kortárs gyűjtemény című kiállítást.
A Családi Délelőtt szeptember 26-án szombaton10.30-kor kezdődik, és három egységből áll. Mivel a foglalkozás részei összefüggnek és egymásra épülnek, kérjük a kedves érdeklődőket, hogy 10.30-ig érkezzenek meg. A Családi Délelőttre érvényes programjegy ára 600 Ft/fő.

 

Tolnától Baranyáig

Szeptember utolsó hétvégéjén hagyományosan egy-egy múzeumi tájegység válik a szentendrei Skanzen programjának főszereplőjévé. Az idén a Dél-Dunántúli régió mutatkozik be; a skanzenesek szeretnék megismertetni a közönséget a tájegység sajátosságaival, ottani kiállításaik különlegességeivel.

Szeptember 27-én élet tölti meg a Baranyából, Somogyországból, Tolnából és Zalából származó portákat; megelevenednek a dél-dunántúli szokások, előkerülnek a színpompás viseletek, melyeket akár fel is lehet próbálni, és a táncházban somogyi kanásztáncot, baranyai ugróst, tolnai karikázót rophatnak a táncos lábúak.

Szüret idején nem hiányozhat a mustkóstolással egybekötött szüreti bemutató sem, aki pedig megéhezik, jellegzetes somogyi ételeket kóstolhat. Mivel Somogy megye a pásztorokról és a pásztorművészetről nevezetes, a Pajtamoziban pásztoros, bárányos válogatás fut a Magyar Népmesék rajzfilmsorozatból reggeltől estig, és azt is megtudhatja a nagyközönség, hogyan készítették a pásztorok spanyolozott műremekeiket.

A legkisebb látogatókat dél-dunántúli mondókák, ölbeli játékok és altatódalok várják, az ügyeskedni vágyó lurkók pedig bojtárpróbán vehetnek részt, gyöngyöt fűzhetnek, vagy kipróbálhatják, hogyan működik a krumpliból faragott nyomda, amivel a régióban annak idején a falat dekorálták a házat csinosító menyecskék.

A Szabadtéri Néprajzi Múzeumnak ebben a tájegységében különösen sok datált tárgy van – használati eszközök, épületelemek, melyekre készítőjük évszámot festett, vésett -, így kicsik-nagyok számára izgalmas lesz az évszámkereső játék, ahol az évszámmal ellátott tárgy megtalálója korabeli napilapokból ollózott hírek segítségével mini időutazáson is részt vehet; megtudhatja, mi történt a környéken akkortájt.

A Skanzen Dél-Dunántúl tájegységének két állandó kiállítása, a Búcsú a parasztságtól és A történelem sodrában ezen a napon tárlatvezetéssel, illetve speciális demonstrációs technikával várja Szentendrén a látogatókat.

Kapcsolódó cikkek:
Jó nyomon jársz!
Képbe zárt írások
Itt a tizedik!

Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,látogató

    Muzeumok.hu Rss betöltése...