©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Így wellnesseztek az ókorban


Már csak néhány nap, és megtudhatod, hogyan pancsoltak a rómaiak, mi is történt pontosan a romjaiban ma is felfedezhető aquincumi fürdőkben.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2015-11-13 11:15:08

„(A víz) ugyanis nélkülözhetetlen az élethez, az élet örömeihez és a mindennapi szükségletekhez.” írta Vitruvius 2000 évvel ezelőtt. Ezzel a mondattal összefoglalta mindazt, amit a víz a rómaiaknak jelentett. Ebbe tartozik a „római fürdő”, az épülettípus, amit a rómaiak teremtettek meg, valamint a „fürdőkultúra”, amit a rómaiak adtak a világnak. Így volt ez minden bizonnyal a vizekben gazdag Aquincumban is. Mindebből csak kövek, téglák, habarcs, fém- és kerámiatöredékek maradtak ránk, de ha segítségül hívjuk az ókori szemtanúkat, mindez megtelik az egykor zsibongó, lármás élettel. Az Aquincumi Múzeumban nyíló kiállítás célja, hogy bemutassa a rómaiak fürdési szokásait, azt hogy fürdőik nemcsak a mindennapi tisztálkodást szolgálták, hanem a „jó létnek” az „érezd jól magadnak” a szinterei is voltak, a testi és lelki felüdülésre egyszerre nyújtottak lehetőséget.

 

 

Aquincum területéről eddig huszonhárom fürdőt ismerünk. Irodalmi adataink szerint a rómaiak munka után, általában a koradélutáni órákban látogattak el a fürdőkbe. Aki elment ide, először kicsit sportolt, majd kedve szerint váltogathatta a forró és hideg vizes fürdőt, többféle szaunában erősíthette testét, valószínűleg nem hagyta ki a masszást sem, de ha úgy volt szükséges, orvosi és kozmetikai kezeléseket is igénybe vehetett. Ha megszomjazott, megéhezett, felkereste a fürdők bejárata előtti büféket.

 

 

 

Hogy ez tényleg így volt, azt az Aquincumban feltárt fürdők maradványai is mutatják. Sőt, a rómaiaknak a településeket sűrűn behálózó tisztasági fürdőkön kívül, híres gyógyfürdőik is voltak, amelyeket messzi földről felkerestek, vagy amelyek épp a katonaság rekreációs helyei lehettek. Ma, amikor a gyógyfürdők és a gyógyturizmus újra reneszánszát éli, talán nem is gondolunk arra, hogy a források vizének gyógyító erejét már 2000 évvel ezelőtt is a maihoz hasonló módon használták. Az ókor híres orvosai, pl. Celsus és Galenos mind egyetértettek abban, hogy a testgyakorlásnak, masszázsnak, fürdésnek fontos szerepe van a jó egészség megerősítésében és megőrzésében. Tudták ezt a rómaiak, a fürdőkultúra a mindennapok része lett, és abban a császártól a rabszolgáig mindenki részt vehetett.

 

 

A fürdő, mint épülettípus eredete a görög időkig nyúlik vissza, de míg a görögöknél szigorúan a testgyakorlás utáni tisztálkodás tere volt, a rómaiaknál a pihenés és a feltöltődés napi helyszínévé vált. Bár ez emlékeztet a mostani wellness kultúrára, egy lényeges különbség mégis akad a mai és az ókori fürdő között: a legtöbb római lakóépületben fürdőszoba nem volt. Ez csak a leggazdagabbak lakóházaiban valósult meg. Ezen nincs is mit csodálkozni, hiszen egy római fürdő infrastruktúrája lényegesen nagyobb helyet foglalt el a mainál, beruházási és üzemeltetési költsége messze meghaladta egy modern fürdőszobáét. A legtöbb ember tehát tisztálkodni járt a fürdőbe. És azon túlmenően, hogy élvezte a fürdő nyújtotta wellnesst, a római fürdőben ápolta szociális kapcsolatait, hiszen a thermák fontos találkozóhelynek is számítottak.

 

 

A látogatók ugyan nem tudják igazából a római fürdőket kipróbálni, de a múzeum szeretné a múltat mégis átélhetővé és tapinthatóvá is tenni. Ezért a múzeumrestaurátor műhelyében jellegzetes, római fürdőkben használt tárgyakról műtárgymásolatok, rekonstrukciók készülnek, amelyet az érdeklődő ki is próbálhat, sőt beleszagolhat az illatszeres tégelyekbe is. A római fürdő működését 3D animációs film fogja bemutatni. A kiállítást a kisgyermekes családok számára is élvezhető, ezért a kiállításra vízemelő makett és óriásböngésző készül, amely a rómaiak források iránti tiszteletét és fürdőkultúráját mutatja be.

 

Wellness az ókorban – Fürdőkultúra Aquincumban
kiállítás az Aquincumi Múzeumban
2015. november 16. – 2016. november

Kapcsolódó cikkek:
Az ókori festő titkai
Az aquincumi fazekasok titka
A díjazott Aquincum

Cimkék:
régészet,wellness

    Muzeumok.hu Rss betöltése...