|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Visualizing the Nation
November 27-én kezdődik a Visualizing the Nation. Post-Socialist ImagiNations című nemzetközi konferencia az ELTE BTK Kari tanácsterem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4./A épület).
Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2015-11-24 09:04:37
Noha a hidegháború utáni világ abban a hitben élt, hogy a nacionalizmus jelensége eltűnőben van, valójában nagyon is jelen van, s újult erővel, az új körülményekhez alkalmazkodva kelt életre. A nacionalizmus szelleme kísért Európában, és nem csupán az egykori keleti blokkban, hanem a gazdasági válság és a menekültválság által érintett gazdagabb európai országokban is. Ez a konferencia mégis elsősorban a kelet- és közép-európai régióra fókuszál; a kommunizmus bukása utáni időszakot veszi górcső alá, de nem hagyja figyelmen kívül a térségen túlmutató jelenségeket sem.
A konferencia középpontjában a nacionalizmus és a vizualitás kapcsolata áll, hiszen a nacionalizmus a vizuális ingerekre egyik legerőteljesebben reagáló és azokat szolgálatába állító politikai áramlat. Bár a nacionalizmus jelenségének már eddig is számos konferenciát szenteltek, a vizualitással ezek közül szinte egyik sem foglalkozott. A budapesti konferencia kiterjeszti az interpretáció területét, amikor a „képzelt közösségek” túlreprezentált politikai, szociológiai és filozófiai vizsgálatának szempontjain túl a többnyire figyelmen kívül hagyott, noha nagyon is alapvető folyamatokat vizsgálja, amelyeken keresztül a nemzet testet ölt, a nemzetközösség és nacionalizmus láthatóvá válik.
A konferencia angol nyelven zajlik.
Részletes program a konferencia honlapján olvasható; a részvétel regisztrációhoz kötött: reg.visualnation@gmail.com
A konferencia koncepciója: András Edit, MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézet
Szervezők: András Edit, MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézet; Leposa Zsóka, Róka Enikő, Fővárosi Képtár – Kiscelli Múzeum, BTM; Maria Derntl, Miroslava Holečková, ERSTE Foundation; Projektmenedzser: Gadó Flóra, PhD hallgató, ELTE
Kapcsolódó cikkek:
Privát nacionalizmus - Képzelt közösségek, magánképzetek
Milyen identitása lehet egy női díszmagyarnak?
Privát nacionalizmus csöppet sem privát programokkal
Cimkék: