|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Ha hétvége, akkor múzeum!
Nincs olyan ember, aki ezen a hétvégén ne találna kedvére való múzeumi programot. A kínálat lenyűgöző!
Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2011-09-02 09:12:25
Borünnep a szentendrei Skanzenben
Szombaton és vasárnap (2011. szeptember 3–4.) a Skanzen a zamatos borok és szüreti hagyományok birodalma lesz. A színes programokat, a boros kiállítókat és kézműveseket a Felföldi mezőváros tájegység és az Észak-magyarországi falu tájegység látja vendégül. Idén 23 családi pincészet kínálja illatos és zamatos kézműves borait a nemes nedűre szomjazóknak, akik akár borsátraktól borsátrakig sétálva 8 különböző borkóstoló útvonalat is végigjárhatnak. A borkóstolás ezúttal a Slow Food mozgalommal kapcsolódik össze. A cél – amint a nevében is benne foglaltatik – a lassú, az ételek elkészítésére, az alapanyagok beszerzésére figyelő étkezés. A Slow Food udvar megannyi programja közül kifejezetten ajánljuk az Íznevelést, ahol a kérdés, ráismerünk-e az ízre, az ízekre bekötött szemmel?
A fesztivál nélkülözhetetlen, jó hangulatú programeleme a Ki a „Bor-ász”? családi vetélkedő, ahol családok és baráti társaságok tehetnek tanúbizonyságot rátermettségükről, leleményességükről és ügyességükről a szüreti munkákat illetően. A már elnevezésükben is humoros feladatok repertoárjában szerepel például „A présházban must csorog” vetélkedő, ahol a pincék és a csűröskert közötti domboldal aljában óriási csúzlival kell eltalálni a hordó formájú bábukat, míg a család többi tagja a kereplőkkel hangos zajt keltve próbálja elijeszteni a tolvaj „madarakat”. A „Kezed, lábad mozogjon!” feladatban a domboldalban, a szőlőtőkék között időre kell összegyűjteni a szőlőfürtöket a puttonyba. Ezenkívül persze egyéni játékokkal is várják az érdeklődőket, lesz óriás malomjáték, cruquet, csúzlizda, és nemcsak a legkisebbek, hanem egy-két pohár bor után a jó kedélyű felnőttek is próbára tehetik egyensúlyérzéküket a gólyalábakon és az üveges táncban.
Mindemellett megszemlélhetők a szőlő feldolgozásának és tárolásának, valamint a mustnyerésnek a hagyományos eszközei (pincetokláda, lopó, bálványos, végorsós prés) és módjai (csömöszölés, préselés). A táncegyüttesek és hagyományőrzők a szürethez kapcsolódó változatos műsorral lépnek fel, a mesterek pedig kinyitják tudásuk tárházát. Hotyek Attila kádármester bemutatója mellett a Tállyai házat Fabula László, Magyarország legifjabb cipészmestere veszi birtokba, aki különböző, elegáns lábbelik készítésének titkait tárja a vendégek elé. Szombaton nem mindennapi kádártánc látható, a Hejcei pincében a Kőszegi Hegyközség borosgazdáival nyílik lehetőség hűsölni és beszédbe elegyedni, akik a több száz éves hagyományra visszatekintő szőlőjövés szokását is a látogatók elé tárják.
Mindkét nap 11, 13 és 15 órától rendhagyó tárlatvezetések indulnak „Borok és borvidékek”, valamint „Borkorcsolya” címmel, amelyeken a rendezvénynek helyet adó két tájegység borospincéi tárulnak a tudásra és egy-két finom korty borra szomjas látogatók elé, illetve az italhoz illő falatokról és a konyháról is szó lesz. A fesztiválról természetesen az országban köröző lakókocsi-kiállítás, az Etnomobil 2.0 sem hiányozhat: a különleges kiállítótérbe szombaton nézhetünk be.
A fesztivál záróakkordjaként vasárnap 16 órától 17 óráig az Analóg Cuvée ad koncertet.
Bővebb információ itt.
Vaníliaálomkex
A Műcsarnokban szeptember 3-án, szombaton 10 órakor nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt a Bizottság-kiállítás, mellyel együtt a Tíz hét – tíz szó – tíz terem című családi programsorozat is kezdetét veszi. A Műcsarnokba látogató gyermekek, szüleik és nagyszüleik Mécs Miklós képzőművész vezetésével ehető álomszobrokat készíthetnek: dinnyevárat faraghatnak, keksztornyot építhetnek, szörnyekké varázsolhatják a zöldségeket és tündérekké a gyümölcsöket. Létrehozhatják tünékeny álomkertjüket. Az étel játék!
A programsorozat, amely a Bizottság zenekar dalszövegeiből kiválasztott egy-egy szó köré szerveződik, a kiállítás nyitva tartása alatt (szeptember 17-e kivételével) minden szombat délelőtt folytatódik, hétről hétre másik teremben, különböző művészeti ágak és műfajok területén működő szakemberek vezetésével. A részt vevő gyerekek, családok a felkért képzőművészek, színészek, írók, zenészek, táncosok, rendezők, énekesek, előadók irányításával játszhatnak, zenélhetnek, festhetnek, rajzolhatnak, írhatnak vagy táncolhatnak a kiállítótermekben. Így, aki valamennyi alkalommal részt vesz a sorozaton, más és más nézőpontból járhatja végig a kiállítást.
A múzeumpedagógiai programok a kiállításra megváltott teljes árú, illetve kedvezményes belépővel látogathatók. További információ: www.bizottsagkiallitas.hu
Búcsúzik az Art on Lake
Ha már a Városligetben vagyunk, érdemes egy búcsúpillantást vetni a csónakázótavon látható, feledhetetlen szabadtéri képzőművészeti kiállításra is. (Képgaléria) Vasárnap, szeptember 4-én a Szépművészeti Múzeum szervezésében megvalósuló Art on Lake – Művészet a tavon című tárlaton 14 európai uniós ország 25 neves alkotójának nagyrészt erre az alkalomra készült szobraitól búcsúzhat a közönség. Pénteken este két Csehov-egyfelvonásost láthatunk a tavon felállított színpadon. Funk Iván rendezésében a Leánykérés és a Medve című darabok kerülnek színre.
Roma tradíció és modernitás a divat világában címmel szombaton este hét órától Romani Design divatbemutatójának ad otthont a vízi színpad. Ez a bemutató előhírnöke a Romani Design szeptember végén a Szépművészeti Múzeum Reneszánsz Csarnokában megrendezendő 2011-es nagy őszi/téli divatbemutatójának.
A zárónapon, vasárnap a lengyel Akademia Ruchu (Mozgás Akadémia) társulat fény-performance-a zárja a kiállítást. Az este fél kilenckor kezdődő, a Lengyel Intézet és a Lengyel Nagykövetség által szervezett előadás a Millenniumi Hídfő és a Vajdahunyadvár közötti szakaszon lesz látható. A „színházi viselkedéssel” és vizuális narrációval foglalkozó kultikus társulat a visual-arts, performance, színház és film műfajaiból építkezik, legfontosabb művészeti eszközei a mozgás és a tér. A rendhagyó helyszíneken, mindig más közegben, gyárépületekben, köztereken megrendezett színházi akciók folyamatosan új formákat keresve definiálják újra színház és város viszonyát.
Nimfa ünnep Aquincumban
A nimfák a természet szépségeit megtestesítő római istennők, akiket az ókori Aquincumban is tiszteltek. A szeptember 3-ra meghirdetett rendezvény során a látogatók megismerkedhetnek az ókori gyógyászati és szépségápolási receptekkel.
Az antik mitológia világát színészek jelenítik meg korabeli irodalmi szemelvények felhasználásával. Ebben a Térszínház művészei és Halmágyi Sándor működik közre.
A gyermekközönséget kézműves foglalkozások (pánsíp, nemeztárgyak, koszorúfonás, agyagozás), „vizes” játékok várják, míg az egész családot színészek, nymphák, satyrok és sylenosok („Öltözz nimfának!” és „Fotózkodás a satyrokkal”) szórakoztatják. Sőt! A program részeként a Duna-partról gályán utazhatnak a látogatók.
Emberek és tárgyak. Mutassunk be együtt egy számodra fontos tárgyat a múzeumban!
„A múlt emlékeinek és a jelen történéseinek dokumentálása meghatározó része a mindenkori múzeumi tevékenységnek” gondolat jegyében a Tatabányai Múzeum Bányászati és Ipari Skanzen felhívással fordul az emberekhez. Arra kéri a látogatókat, hozzanak magukkal egy számukra fontos tárgyat és egy rövid leírást, amely arra vonatkozik, miért vált fontossá életükben az adott tárgy.
A 19. század végétől az 1930-as évekig tartó időszakból származó eszközökkel, tárgyakkal berendezett, múzeumi gyűjteményi anyagot bemutató fényképész-műteremben modern eszközökkel, az embert és a tárgyat együtt ábrázoló fotók készülnek majd. A muzeális környezetben, múzeumi fotós, a muzeológus és a múzeumlátogató közös, egymást feltételező tevékenysége révén létrejött, az embereket és a számukra fontos tárgyakat együtt ábrázoló fotók egy kiállításon lesznek láthatók, és később a múzeum gyűjteményét gazdagítják.
A múzeum szeptember 4-ét követően október 1-jén és október 8-án is várja az érdeklődőket. Az anyaggyűjtés lezárultával maga a kiállítás október 15-én nyílik a Bányászati és Ipari Skanzenben.
Nézd meg, milyen programokat tartogat a tatabányai Bányásznap!
Kapcsolódó cikkek:
Cimkék:
Skanzen,Borfesztivál,Bizottság, Műcsarnok