©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Szerepelj a történelem színpadán!


Élmény és tudomány, játék és időutazás: múzeumpedagógiai foglalkozás az Országgyűlési Múzeumban, A magyar törvényhozás ezer éve című kiállításban, felső tagozatos és középiskolás korosztály számára.

Szerző: Moravetz Orsolya | Forrás: | 2016-03-21 16:54:27

Az Országgyűlési Múzeum első alkalommal 1929 és 1949 között működött az Országházban, majd hosszú szünet után 2015 márciusában, A magyar törvényhozás ezer éve elnevezésű állandó kiállításával mutatkozott be újra a nagyközönség előtt. A tárlat a Kossuth tér felújítása során épített látogatóközpontban, a klasszikus és modern múzeumtechnika kombinációjaként valósult meg: az eredeti műtárgygyűjtemény, a nemesmásolatok és rekonstrukciók mellett nagyméretű nyomatok, vetített felületek és képernyők teszik teljessé a tartalmat.

A kiállítás hét fejezetben, kronologikus sorrendben tárgyalja a magyar parlamentarizmus fejlődését, a honfoglalástól egészen a rendszerváltásig. Kialakításának köszönhetően kiválóan alkalmas az egyes történelmi korszakok érdekességeinek felderítésére, elsősorban az 5–12. évfolyamok érdeklődési körét és igényeit szem előtt tartva. A múzeumpedagógiai foglalkozások az oktatási anyaghoz kötődnek – többek között a törvényhozás folyamatát, intézményeit, valamint a parlamentarizmus elemeit járják körül –, élményközpontúságuk azonban jelentősen megkönnyíti a történelmi tények befogadását. Kiemelt céljuk, hogy az ismeretátadás ne frontális módszerrel, hanem játékos csapatmunkával, szerepjátékkal, vetélkedővel valósuljon meg. A diákok és pedagógusok jelenleg öt különböző, a jövőben még tovább bővülő programkínálatból válogathatnak.

A középkor iránt érdeklődők a tábori országgyűlések világába repülve híres és kevésbé közismert magyar személyek bőrébe bújva törhetik a fejüket, hogyan is védhetnék meg az országot a török fenyegetéstől. A reformkorról tanulók számára interaktív eszközök, eredeti relikviák és korabeli tárgyak másolatai segítik az 1839–40-es országgyűlés tevékenységének feldolgozását. A felsőbb évfolyamoknak lehetőségük nyílik arra, hogy maguk is a korszak törvényhozóivá váljanak: Deák Ferencet, Széchenyi Istvánt vagy épp Kopácsy József esztergomi érseket megelevenítve mérhetik össze szónoki képességeiket, és dönthetnek a korszak egy-egy kiemelt jelentőségű reformgondolatának törvénybe iktatásáról. A 20. század rajongóit szintén egyedülálló izgalmak várják: kampányfilmet forgathatnak, korteshadjáratot indíthatnak, vagy épp telefonhírmondón keresztül tudósíthatnak. Azok számára pedig, akik a magyar királykoronázásokról szeretnének többet megtudni, kihagyhatatlan lehetőség a koronázási ékszereket övező legendákról és kalandokról szóló játék. Itt a résztvevők kis csoportokban készülhetnek fel fiktív koronázásuk egy-egy jelenetének előadására, a foglalkozást követően pedig megtekinthetik a Szent Koronát az Országház kupolacsarnokában.

A programokat a kiállítótérben rendezik meg, így az installáció elemeinek használata nagyban elősegíti a beilleszkedést az adott korba. A fiatalok jelmezek, nemesmásolatok, kellékek és interaktív megjelenítők segítségével azonosulhatnak a történelem alakítóival és szereplőivel. A tárlat korszerűségét jól demonstrálja, hogy 2015-ben az Országgyűlési Múzeum A magyar törvényhozás ezer éve című kiállítása kapta a Nemzetközi Múzeumi és Kulturális Örökségi Audiovizuális Fesztivál (FIAMP) díját, melyet évtizedek óta az innovatív, újszerű technológiák alkalmazásában élen járó múzeumoknak adományoznak.

A foglalkozásokról bővebb információ az Országgyűlési Múzeum honlapján érhető el.

(s)

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...