©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Ingyenes fesztivál egy héten át


Szeptember 17. és 25. között színes programsorozat várja a vallás, a kultúra és a művészetek iránt érdeklődőket.

Szerző: Kusler Ágnes - Szeredi Merse Pál | Forrás: | 2011-09-15 12:30:25

Részletes múzeumi programajánló a Museum.hu eseménynaptárában illetve programválasztójában!

Ars Sacra

Idén ötödik alkalommal rendezik meg a Szakrális Művészetek Hete fesztivált. A programsorozat célja az, hogy a  hagyományőrzés és értékmentés mellett fiatal alkotók és előadóművészek bekapcsolásával a jövő szakrális nyelvének megalkotásában, továbbá a különböző művészeti ágak közötti szekularizáció megszüntetésével, a párbeszéden keresztül egy mai egyházművészeti nyelv kialakításában is aktív szerepet vállaljon. Több mint ötven helyszínen, csaknem kétszáz különféle program várja az érdeklődőket, melyek a művészetek nyelvén igyekeznek kifejezni a mindennapi életen túlmutató szakralitás jelenvalóságát világunkban.

Az országhatárokon és különböző történelmi felekezeteken átívelő programsorozatban kiemelt szerep jut a képzőművészeteknek, valamint a zenének. Ahogyan azt a szervezők megfogalmazták, a művészet mindnyájunkat megérintő egyetemessége a benne rejlő szépség által segít csökkenteni a távolságokat és különbözőségeket, közelebb hozza az embereket egymáshoz.

A fesztivált szeptember 16-án a Magyar Nemzeti Múzeumban nyitja meg Erdő Péter esztergom–budapesti érsek nyitja meg, a Magyar Rádió Gyermekkórusának közreműködésével. Ezek után egész héten programok sokasága vonzza majd az érdeklődőket. A fesztivál vendégei lesznek – többek között – Sass Sylvia operaénekes, Klukon Edit és Ránki Dezső zongoraművész házaspár, valamint fiuk, Fülöp, Boldóczki Gábor trombitaművész, Oberfrank Pál színművész, Sebestyén Márta, a Gryllus testvérek, valamint Lackfi János író.

Egyház, művészet, múzeumok

Márfi Gyula veszprémi érsek véleménye szerint a profán és a szakrális művészetet nem szabad szembeállítani: ugyanis, amennyiben megvan bennük a Teremtő iránti alázat, a szakralitás hasonló módon nyilvánulhat mindkettőben.

A muzeális környezet mellett a galériákba is betör a szakrális tematika az elkövetkező hétre: több kiállítótér is kortárs művészek vallásos témájú műveiből rendez tárlatot. A Mária Magdolna-toronyban a szentendrei IKON Csoport kiállítása, míg a KÖH Pince Galériájában Árnyék és Fény címmel roma festők munkái lesznek láthatók. A Galéria Léniában Gergely Mariann művészettörténész nyitja meg a kortárs művészek sokaságát felvonultató Szakrális üzenetek tárlatot. Kifejezetten értékes kiállítást mutat be a Szent István-bazilika Lovagterme, mely a mai magyar szakrális festészetről az üveg-, zománc-, textil- és szobrászművészetbe is bepillantást engedve kíván átfogó képet adni.

Kitárulnak a kapuk

A rendezvényen részt vevő templomokban szombat este nyolckor mintegy a Liszt-emlékév záróakkordjaként a művészóriás egy-egy műve csendül fel. A XIX. század egyházi zenetörténetének fontos művét, a Missa Solemnist – melyet Liszt az újonnan emelt esztergomi bazilika épületének felszentelésére komponált – a Nemzeti Múzeum dísztermében szólaltatja meg a Mátyás-templom Ének- és Zenekara.

Az egyházi épületek mellett a Kulturális Örökség Napjai keretében az ország számos műemlékének belső története kerül a nyilvánosság elé szakvezetések, bemutatók formájában. Akár egy személyes emlékekkel teli századfordulós bérházról, akár egy gyárépületről legyen is szó, épített környezetünk legjavához értékes, megosztandó történetek párosulnak.

Ajánló!

A művészet temploma és a templom művészete. Hogyan viszonyulunk manapság egy szakrális tárgyakból álló gyűjteményhez? Mit érzünk, mit gondolunk, mikor a budai trónteremben a késő középkori szárnyas oltárokat megpillantjuk?

Kincses templomok és főúri mecenatúra. Az gödöllői Barokk Év eseményei szorosan kapcsolódnak a város egyik kiemelkedő személyiségéhez, Grassalkovich I. Antalhoz.

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...