Idén ismét Textúra!

PROGRAMAJÁNLÓ

Tíz kortárs magyar szerző írt szövegeket a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) gyűjteményének tíz főművéhez; a rövid jelenetek neves színművészek előadásában láthatók november 8-tól az MNG-ben a Textúra 2016 sorozat hat estjén.

MTI 2016-10-20 08:17
Cikk küldése e-mail:

A Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria negyedik alkalommal jelentkezik az előadás-sorozattal. A lényeg változatlan: összekötni a képzőművészeti remekműveket az irodalommal – idézte fel a Textúra szerdai budapesti sajtótájékoztatóján az intézmény főigazgatója. Baán László elmondása szerint újdonságot jelent, hogy ezúttal nem a felkért írók választották ki, melyik alkotáshoz készítenek szövegeket, a sorozat középpontjában ugyanis most az MNG állandó gyűjteményének főművei állnak.

 

MTI fotó: Marjai János

Berniczky Éva Csontváry Kosztka Tivadar Zarándoklat a cédrusokhoz Libanonban (előadja: Stefanovics Angéla), Dragomán György Bálint Endre Fűrészelni jaj de rossz (Hámori Gabriella), míg Garaczi László Fehér László Kútbanéző (Kelemen József / Szabó Sebestyén László) című festményéhez írt rövid jelenetet. Grecsó Krisztián szövege Hollósy Simon Tengerihántás (Szatory Dávid / Schmied Zoltán), Kemény Zsófi alkotása pedig Szinyei Merse Pál Majális (Csőre Gábor / Olasz Renátó) című képéhez készült. Kiss Noémi Munkácsy Mihály Rőzsehordó nő (Lovas Rozi), Péterfy Gergely Székely Bertalan Egri nők (Murányi Tünde / Vándor Éva / Csákányi Eszter), Rakovszky Zsuzsa Gulácsy Lajos A varázsló kertje (László Zsolt), Térey János Berény Róbert Csellózó nő (Tasnádi Bence / Hajdu Tibor), míg Tóth Kriszta MS mester Vizitáció (Balsai Móni - Trokán Anna) című festményéhez alkotott rövid jeleneteket, melyek rendezője Valló Péter, a Radnóti Színház főrendezője lesz. Közreműködik Tihanyi Zsuzsanna zongoraművész, Bánhegyi Tünde hegedűművész és az Anima Musicae Kamarazenekar.

A jeleneteket az adott műalkotás közvetlen terében láthatja a közönség, a színészek játéka által egyszerre elevenedik meg a kortárs szöveg, és kerül új megvilágításba az azt inspiráló műalkotás. A színészek rövid szünettel újra- és újrajátsszák a jeleneteket, a néző ezáltal semmiről nem marad le, saját tempójában mozoghat az egyes színek között. Valló Péter az idei témáról szólva kiemelte: érdekes azt kutatni, miért és hogyan lesz „főmű” bizonyos munkákból, és miért nem lesz az más alkotásokból. A rendező szerint a munkában ezúttal is rangos színészcsapat vesz részt, a jelmezeket pedig a MOME hallgatói tervezik.

Baán László hozzátette: a kezdeményezés sikerét bizonyítja, hogy a hat előadás belépőinek fele már elkelt. Mivel sokan vennék kézbe Textúra szövegeit, rövidesen megjelenik nyomtatásban a tavalyi sorozat anyaga, és az év végéig az idei szövegek is elérhetők lesznek. Az előadásokra iskolai csoportokat is várnak, de kifejezetten a gyerekek számára 2017 tavaszán Mini Textúra elnevezéssel szerveznek sorozatot - árulta el Baán László.

TEXTÚRA 2015 - A sorozat folytatódik!

PROGRAMAJÁNLÓ

A Szépművészeti Múzeumban tavaly ősszel lezajlott nagysikerű összművészeti előadássorozat idén is folytatódik, új koncepcióval, új alkotókkal és új helyszínen: 2015-ben a Magyar Nemzeti Galéria ad teret...

2015. október 10. Magyar Múzeumok Online

Textúra 2014

IRODALOM

Tíz kortárs író tíz műalkotás ihletésére írt szövegeit adja elő tíz színész a Szépművészeti Múzeum Textúra 2014 összművészeti projektjében; a bemutatót csütörtökön tartják.

2014. szeptember 09. MTI

Nemzetközi színházi produkció a Szépműben

AJÁNLÓ

12 festmény, 12 irodalmi szöveg, 12 színész: szeptembertől novemberig a GANYMED GOES EUROPE projekt Szépművészeti Múzeumban.

2013. augusztus 08.
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...