Merülj el a Flórián téri csomópont alatt, a Fürdő Múzeumban!
PROGRAMAJÁNLÓ
A Víz Világnapja alkalmából március 25-én vezetés lesz a Fürdő Múzeumban, ahol a római kori fürdőkultúrában mélyedhetsz el. Ismerd meg Aquincum legnagyobb fürdőjét!
Magyar Múzeumok Online |
2017-03-23 07:53 |
„(A víz) ugyanis nélkülözhetetlen az élethez, az élet örömeihez és a mindennapi szükségletekhez.” - Ez a Vitruviustól vett idézet a mottója az Aquincumi Múzeum Víz Világnapja alkalmából hirdetett rendezvényének. A mai Budapest területén már a rómaiak által is használt források, az ásatások során előkerült vízvezetékek, kutak, a köz- és magánfürdők, csatornák arról tanúskodnak, hogy a víz létfontosságú szerepet játszott a főváros ókori elődje, a vizekben bővelkedő Aquincum életében is. A Víz Világnapja alkalmából az Aquincumi Múzeum régésze tart vezetést Magyarország legnagyobb feltárt római fürdőjében, az egykor 16800 m² alapterületű Thermae Maioresben és mesél a rómaiak vízfelhasználásáról és fürdési szokásairól.
Az aquincumi legio fürdőjét ma már csaknem teljes mértékben ismerjük. A tábor két főútjának kereszteződésében állott a monumentális, 120 x 140 m-es épület. Főbejáratai is e főutcákról nyíltak. Az épületet a 2. században emelték, majd többször átépítették. Latin elnevezését is egy Kr.u. 268-ból származó újjáépítési feliratról ismerjük.
Tornacsarnok (palaestra), hideg, langyos és forró vizű medencék, fürdőkádak, izzasztókamra és tágas, padlófűtéssel ellátott termek szolgálták a katonák felfrissülését. Itt bőséges lehetőségük nyílt a testgyakorlásra, és a tisztálkodásra.
A 4. században a légiót másik helyre telepítették át. A Thermae Maiores megszűnt, épületét palotává alakították át, feltehetően az újonnan kialakított tartomány katonai vezetője számára.
A Thermae Maiores romjai a Flórián téri aluljáróból nyíló Fürdő Múzeumban tekinthetők meg. A fürdő egy részletét először Schönvisner István tárta fel 1778-ban, amit később egy védőépületben mutatták be. Az első feltárást később több is követte, így 1961-ben és 1981–1984 között. 1962-ben a romterületet az újonnan feltárt és konzervált részekkel kibővítették, utána alakult meg a múzeum. Mai formáját az Árpád híd korszerűsítésekor nyerte el, 1985-ben nyitották meg újra. 2006-ban egy építkezést megelőző régészeti feltáráson a Thermae Maiores újabb részletei kerültek napvilágra.
2017. március 25-én 11 órától az Aquincumi Múzeum régésze, Dr. Fényes Gabriella mesél a rómaiak vízfelhasználásáról és fürdési szokásairól. Az ingyenes programra előzetes regisztráció szükséges itt: aquincum@aquincum.hu