|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Kertészkedéstől a garázsépítésig
A hétvégi programkínálatra senki sem mondhatja, hogy unalmas. A tojásfestés mellett múzeumtakarításra, kertészkedésre, bútortervezési workshopra is számíthatunk.
Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2012-03-30 15:10:44
Az Iparművészeti Múzeum szuper programmal várja a lányokat és a fiúkat 2012. március 31-én, 11-től 14 óráig az Iparművészeti Múzeumban az Art deco és modernizmus kiállításhoz kapcsolódóan! Néha nem is gondolnánk, milyen sokféle formában használhatjuk a papírt, és persze mi minden készülhet belőle, például bútor, babaház, parkolóház vagy autó. És ez most nem csak egyszerű felvetés, a habkartonból épített egyszerű formájú babaházakat a gyerekek előkészített elemekből állíthatják majd össze. A nyílásokat, ablakokat és ajtókat is ők vágják ki, majd különböző tapétákkal díszítik a falakat. A színes papírokból applikált faldíszek, a saját kezűleg rajzolt minták mellett a házikó különböző funkciójú tereit is szabadon alakítják ki. Azaz az alkotófolyamat során a gyerekek kézügyességük mellett kreativitásukat is aktívan használhatják.
A kicsik és a nagyok, gyerekek és a szülők a bútorokhoz az Art deco és modernizmus kiállításban tett séta során nyerhetnek inspirációt. Kozma Lajos, Kaesz Gyula valamint Tálos Gyula kisbútorai ugyanis nem csak színesek, de a babaházak bútorzatához sok ötletet is adhatnak.
A szervezők a fiúkról sem feledkeznek meg, a lányokhoz hasonlóan habkartonból készíthetnek garázst a 30-as évek és saját kedvenc autói számára. Így a résztvevők foglalkozhatnak építészettel, lakberendezéssel és formatervezéssel is, ami a gyerekek kezdeményezőkészségével és ötletességével párosulva hozzájárulhat, hogy hosszú távon felelős és a környezete iránt érzékeny felnőttekké váljanak. A dizájnnal és építészettel nem lehet elég korán elkezdeni foglalkozni!
Az Iparművészeti Múzeumban szervezett workshop jó alkalom arra, hogy a gyerekek egy-egy kiállításhoz kapcsolódóan, abból inspirálódva kreatív és játékos feladatokon keresztül esztétikai és művészeti kifejezőképessége is fejlődjön. Emellett persze kellemes kikapcsolódás az egész család számára!
Bővebb info a múzeum honlapján!
A kép három dimenziója
Szombaton a Ludwig Múzeumban sem maradhat el a családi délelőtt. A foglalkozások középpontjában most Megyik János: A kép tere című kiállítása áll.
„Gondolkodtál már azon, mi minden lehet kép?” – kérdezik a szervezők, akik így folytatják az invitálást: – „Kép lehet egy festmény, egy fénykép vagy egy rajz, amit Anyu szülinapjára készítettél. Lehetnek rajta virágok, emberek vagy egyszerűen csak vonalak. Van, hogy azonnal tudod, mit ábrázol, míg máskor sokat kell gondolkodnod, hogy megértsd. Biztosan rengeteg képet láttál már, de ilyeneket talán még sohasem! Milyen képek is ezek, amelyeket Megyik János készít? Érdekesek, furcsák, talányosak. Ha mindezt jól átbeszéltük, mi is hasonló műveket készítünk majd!”
A Családi Délelőtt 10.30-kor kezdődik, és három egységből áll. Mivel a foglalkozás részei összefüggnek és egymásra épülnek, a múzeum munkatársai kérik, hogy az érdeklődők legkésőbb 11.00 óráig érkezzenek meg. Amíg a gyerekek alkotnak, szüleik tárlatvezetésen fedezhetik fel a kiállítást.
Bővebb info a múzeum honlapján!
Már csak ezen a hétvégén látható „A szocializmus játékszerei” című kiállítás, amit eddig 38 ezren néztek meg a Közlekedési Múzeumban.
A tavaly decemberben megnyílt kiállítással a Közlekedési Múzeum játékokon keresztül idézte meg az egykori keleti blokk szellemét - bemutatva, hogy milyen képet közvetített magáról a fiatalok felé az élet minden területét irányító állam, valamint milyen ideológia mentén népszerűsítették a tervgazdasági keretek között készült - olykor technikai, esztétikai, minőségbeli problémákkal küzdő játékokat.
A tárlaton a szocialista ipar mechanikus játékai országok szerinti bontásban láthatóak, így többek között megcsodálható a csehszlovák Tatra dömper, az NDK Saturn lánctalpas holdjáró, vagy a legendás szovjet pedálos Moszkvics. A közlekedési eszközök mellett különböző mechanikai, optikai és elektronikai építőkészleteket is kiállítottak, de a tárlat nyitva tartása alatt végig működött a pénzverdei játékvasút, a csehszlovák autóversenypálya, vagy az NDK TT méretarányú modellvasút is.
A kiállításról itt olvashatsz!
Önkéntes nap Villa Romana Balácán. Készüljünk együtt a tavaszra!
Szombaton nemcsak a zárt múzeumi térben érezhetjük jól magunkat, a balácai Villa Romana önkéntes nap keretében az egykori római villagazdaság környezetét készíti fel a tavaszi nyitásra, hogy 2012. április 7-én tiszta, rendezett környezetben várhassák az első látogatókat. A tavalyi nagy sikerre tekintettel 2012. március 31-én ismét várják azokat, akik tenni szeretnének a balácai római kori villagazdaságért. Amit a munkáért cserébe a múzeum nyújtani tud, az a jó hangulat, a friss levegő és a Nemesvámosi Polgármesteri Hivatal által biztosított finom ebéd. A segíteni akaró, szorgos kezeket reggel 8 órától délután 5-ig várják a helyszínen. A szervezők kérik, hogy akinek módjában áll, hozzon magával kerti szerszámokat (ásó, kapa, bozótvágó, metszőolló, motorosfűrész, kesztyű)!
Javasolt ruházat és felszerelés: hosszúnadrág, hosszú ujjú felső és zárt cipő, amelyben egyenetlen terepen is kényelmesen lehet járni.
Bővebb info a múzeum honlapján!
Virágvasárnap a Néprajzi Múzeumban
Vasárnap 10-től 18 óráig a Néprajzi Múzeum hagyományos Virágvasárnapi Vásárán díszített húsvéti tojások és kézműves vásárfiák kaphatók! A Húsvéti Kézműves Műhelyben a múzeumi tojásgyűjtemény mintakincsére építve viaszos tojásírást, aranyozást, karcolást, a tojásokhoz hasonlóan piros alma díszítést, filctojás varrást tartunk, csiptetős papírdíszeket és kiszebabákat készíthetünk. A kézműves programban különleges óceániai ékszerkészítő workshop is szerepel. A gyerekekkel együtt kézimunkázhatunk, játszhatunk, tavaszi népdalokat tanulhatunk és virágokat ültethetünk. Délelőtt kóruskoncertet, napközben a kiállításokban játékos és szakmai tárlatvezetésekre számíthatunk, a délután folyamán a muzeológusokkal együtt rendhagyó virágvasárnapi ismeretterjesztő beszélgetésre és múzeumi tárgyvizsgálatra kerül sor.
Bővebb információ a múzeum honlapján
A Húsvétot megelőző Nagyhét idén is mozgalmasnak ígérkezik a Míves Tojás Múzeumban, Zengővárkonyban. Ha Húsvétra gondolunk, képzeletünkben rögtön megjelenik a hímestojás, s talán már sokak képzeletében a Míves Tojás Múzeum képe is, ahol a díszített tojásokból a legtöbbet és a legszebbeket találhatjuk. A múzeumban nemcsak megcsodálhatjuk a díszített tojások remekeit, hanem segítő, szakértő kezek irányításával magunk is elkészíthetjük az ünnepi asztalra vagy ajándékozásra szánt hímeseket. Aki a könnyebb utat választja, az értékesítésre szánt szebbnél szebb darabokból válogathat.
A múzeum idén két újdonsággal lepi meg látogatóit. Hímestojás motívumok felhasználásával Memória Játékot készítettek, amely kiszínezhető, kivágható, azaz hasznos időtöltés, játék kicsiknek és nagyobbaknak egyaránt. A második újdonság virágvasárnapi meglepetés lesz a múzeum 12. születésnapján.
Az ünnepi program hagyományosan az Ifjúsági Tojásfestő versennyel kezdődik Virágvasárnapon, április 1-jén 13:30-kor, a múzeum megnyitásának idei 12. évfordulójára is emlékezve. A versennyel kapcsolatos részletes tudnivalók február 15-től megtekinthetők a múzeum honlapján.
A Nagyhéten, április 2-6-ig tojásdíszítő bemutatók lesznek naponta 10-től 17 óráig, ezen belül hétfőtől szerdáig a tojáspatkolás művészetével is megismerkedhetünk. Idén is működik majd a „Hímestojás Szeretteinknek” elnevezésű ajándékkészítő program – tojásírás, tojásfestés, tojásrajzolás -, melynek során ki-ki maga is munkához láthat. A sok figyelmet kívánó programok közben a múzeum tágas előkertjében gyermekek számára játéktér, szabadtéri padokon, asztal mellett pihenési lehetőség is adódik.
A Míves Tojás Múzeum az év minden napján, így Húsvét időszakában is (igény szerint meghosszabbított nyitvatartási idővel) vár minden érdeklődőt.
Itt a tojás, piros tojás - Püspökladányban
A húsvéti előkészületek már az alföldi múzeumokban is elkezdődtek. A püspökladányi Karacs Ferenc Múzeumban ennek megfelelően népi hagyományokat elevenítenek fel. A tojásokat hagymahéjjal festik, bárki kipróbálhatja az írókázást, a berzselést (rátét) és a karcolást. A locsolóversek elmondása után pedig a fiúk szagos vizet készíthetnek. A múzeum munkatársai ügyességi feladatokkal, társasjátékkal várjuk a gyermekeket, szülőket, nagyszülőket, családokat. Sőt! A múzeum húsvéti nyusziját is megsimogathatják a bátor jelentkezők.
További információk a múzeum honlapján.
Kapcsolódó cikkek:
Friss áru a kiállításpiacon
Ősi és modern – kettős premier Szentendrén
Szerelem és egyenjogúság a művésztelepen
Cimkék:
Ludwig, Iparművészeti Múzeum, Baláca, Míves Tojás Múzeum, Karacs Ferenc Múzeum