©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Házak, babák, mackók, hidak, pásztorkutyák


100 éves épületeit ünnepli Budapest, köztük az Ernst Múzeumét is. Ha mégis a szabadba vágynánk, a Mezőgazdasági Múzeumban öt nemzeti park életéből kapunk ízelítőt, sőt kóstolót. Győrben babák, Füleken neves történelmi személyek várják a látogatókat.

Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2012-04-14 09:04:13

Családi detektívkaland a százéves Ernst Múzeumban

A Budapest100 a százéves budapesti épületek köszöntésére önkéntesek, lokálpatrióták és a házukat szerető lakók összefogásával szerveződő program, melynek elindítója az OSA Archívum, projektgazdája a KÉK – Kortárs Építészeti Központ. A most hétvégére tervezett programsorozat részeként az Ernst Lajos által megálmodott, Fodor Gyula tervezte hatalmas szecessziós épület első szintjén kialakított múzeum is megnyitja kapuit. Lechner Ödön kőpadjai, Rippl-Rónai nagy, színes üvegablakai illő és a művészettörténetről szavak nélkül is sokat mesélő tanúi a múltnak – s hogy azért a fátyol mégis fellebbenjen, még ha csak játékos formában is 100 év érdekességeiről, arról a centenáriumra emlékező programok gondoskodnak.

Akiket nemcsak az épületek érdekelnek, keresse fel a Mezőgazdasági Múzeum

Gyepekről az asztalra - „a tavaszi kihajtás" című programját.

A Tavasztól őszig magyar tájakon című

 

Babák, mackók és vasútmodellek várják az érdeklődőket hazai és határon túli, köztük felvidéki és kárpátaljai készítők munkáiból

az idén már XVI. alkalommal megrendezett Baba- és játékkiállításon április 14-én Győrött a Zichy-palotában.  A bemutató a maga nemében egyedülálló az országban és nem csak a babázni szerető kislányoknak szól. A tárlaton felvonultatott mackók és a Märklin cég győri leányvállalatánál készült vasútmodellek bizonyára a fiúk érdeklődését is felkeltik majd.

Szabóné Bodnár Mária: Pólyások

A kiállításra meghívták a régi játékszerek másolatait előállító budapesti Játékszerek anno elnevezésű vállalkozást is, hogy a ma óvodásai, kisiskolásai megismerhessék azokat a játékokat, amelyekkel szüleik, nagyszüleik játszottak egykor.
Az eseményt összekapcsolták a babakészítési verseny eredményhirdetésével, amelyre a kiállítás megnyitóját megelőzően, április 13-án került sor a Xántus János Múzeum dísztermében. A témaválasztást ajánlásokkal igyekeztek megkönnyíteni a rendezők, így a Grimm-emlékév tiszteletére például mesefeldolgozásokat javasoltak a versenyzőknek, a népviselet kategóriában pedig a nyugat-dunántúli német népviselet megjelenítését állították középpontba.
A kiállítás április 26-ig látogatható.

Hidak Európa népei között

A kiállításon Szent Istvánnak, Salkaházi Sárának, Márton Áronnak, Szent Mártonnak, Szent Lászlónak, Portugáliai Szent Erzsébetnek, Kőrösi Csoma Sándornak és Bél Mátyásnak állítanak emléket, a tárlatot Lebó Ferenc győri szobrászművész érméi és domborművei egészítik ki. A megnyitót követően Stefan Hríb, a Tyzden című szlovák hetilap főszerkesztője és Lovász Attila, a Szlovák Rádió és Televízió nemzetiségi szerkesztőségeinek igazgatója beszélget a szlovák-magyar együttélés aspektusairól. A szinkrontolmácsolt programot követően Astor Piazzolla argentin tangói hangzanak el Tótin Katalin zongora- és Mészáros Melinda harmonikaművész előadásában. A rendezvény szervezője a Charta XXI Mozgalom, a Füleki Vármúzeum és a füleki Szülőföld Polgári Társulás, a kiállítás május 11-ig tekinthető meg.

Múzeumi tárlattá alakulva nyílt meg 1956 pincekórháza

A másfél hétig Budapest belvárosában működő Pincekórházat a kényszer szülte, mivel a kerületi kórházak megteltek és már nem tudták elhelyezni a sérülteket. A kiállításon már egy idealizált kórház látható, az eredeti koszos és pókhálós volt, de minden dolgozó emberfeletti teljesítményt nyújtott. Azokon a napokon több mint 20 ezer sérültet szállítottak el az állami egészségügyi intézményekbe, a mentőszolgálat alig 1000 mentődolgozóval és 500 kocsival dolgozott országszerte.

A folyamatosan növekvő beteglétszám és a helyszűke miatt a Pincekórház betegeit időről időre továbbszállították a különböző kórházakba. Október utolsó napjaiban tárgyalások kezdődtek a Mentőszolgálat főigazgatója és a Szobi utcai kórház vezetője között, melynek eredményeként a Pincekórházat kiürítették és átköltöztetették. A mentők átvehették az épületet, s így kialakult a Mentőkórház, mely Magyarországon a sürgősségi betegellátás csírája lett.

Az idén már XVI. alkalommal megrendezett

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:
kiállítás,gyűjtemény,látogató

    Muzeumok.hu Rss betöltése...