Az „Év múzeuma 2011” pályázat

EREDMÉNYEK

Ma délelőtt 10 órától kezdődött a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében a Múzeumok Majálisa, ahol a megnyitón a nyertesek is kiderültek. Összefoglaló.

Magyar Múzeumok Online 2012-05-19 11:00
Cikk küldése e-mail:

 A díj és a bizottság

A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület másfél évtizede minden évben meghirdeti pályázatát az Év Múzeuma kitüntető cím elnyerésére. 2011-ben 16 intézmény jelentkezett a felhívásra. Az elismerés a muzeális intézmények működésének átfogó elemzése alapján kivívható rang. Az eredményességet – a pályázati kiírásnak megfelelően – az elmúlt évek teljesítménye alapján értékelik a bírálók. Az évek során kialakult gyakorlat szerint a testület a pályázó múzeumok beküldött információit és anyagait, valamint a helyszíni látogatások során szerzett tapasztalatokat együttesen értékelte.

Az Év Múzeuma bíráló bizottságát ebben az évben is a Pulszky Társaság és a társkiíró szervezetek (a Nemzeti Erőforrás Minisztérium/Emberi Erőforrások Minisztériuma Közgyűjteményi Főosztálya, a Nemzeti Kulturális Alap közgyűjteményi kollégiuma, az ICOM /Múzeumok Nemzetközi Tanácsa/ Magyar Nemzeti Bizottsága és a Magyar Nemzeti Múzeum) képviselői alkották. A tagok: Cseri Miklós, E. Csorba Csilla, Deme Péter, Hatházi Gábor, N. Kósa Judit, Tamás Edit, Varga Benedek és Zomborka Márta voltak.

A pályázók

Balatoni Múzeum (Keszthely), fenntartója Zala Megyei Intézményfenntartó Központ, igazgatója Havasi Bálint

Bihari Múzeum (Berettyóújfalu), fenntartója Hajdú-Bihar Megyei Intézményfenntartó Központ, igazgatója Kállai Irén

Fekete István Múzeum (Dombóvár), fenntartója és vezetője Bodó Imre

Kiskőrösi Közúti Szakgyűjtemény (Kiskőrös), fenntartója Magyar Közút Nonprofit Zrt., vezetője Szászi András

Koszta József Múzeum (Szentes), fenntartója Csongrád Megyei Intézményfenntartó Központ, igazgatója Béres Mária

Laczkó Dezső Múzeum (Veszprém), fenntartója Veszprém Megyei Intézményfenntartó Központ, igazgatója Limbacher Gábor

Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont (Budapest), fenntartója Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, igazgatója Domokos Zsuzsanna

Magyar Természettudományi Múzeum (Budapest), fenntartója Nemzeti Erőforrás Minisztérium/Emberi Erőforrások Minisztériuma, főigazgatója Matskási István

Mezőgazdasági Gépmúzeum (Mezőkövesd), fenntartója Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Intézményfenntartó Központ, vezetője Kádár Zoltán

Nógrádi Történeti Múzeum (Salgótarján), fenntartója Nógrád Megyei Intézményfenntartó Központ, igazgatója Szirácsik Éva

Óbudai Múzeum (Budapest), fenntartója Budapest III. kerület Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata, igazgatója Népessy Noémi

Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (Budapest), fenntartója Nemzeti Erőforrás Minisztérium/Emberi Erőforrások Minisztériuma, igazgatója Ács Piroska

Pásztói Múzeum (Pásztó), fenntartója Nógrád Megyei Intézményfenntartó Központ, igazgatója Hír János

Thorma János Múzeum (Kiskunhalas), fenntartója Bács-Kiskun Megyei Intézményfenntartó Központ, igazgatója Szakál Aurél

XVIII. kerületi Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény (Budapest), fenntartója Budapest XVIII. kerület Pestszentlőrinc-Pestszentimre Önkormányzata, vezetője Heilauf Zsuzsanna

Városi Művészeti Múzeum (Győr), fenntartója Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata, igazgatója Grászli Bernadett

Díjak, különdíjak, elismerések

Az „ÉV MÚZEUMA 2011” elismerést kapta:

A Magyar Természettudományi Múzeum a gyűjtemények sokoldalú fejlesztéséért és hasznosításáért, a közérthető, korszerű, komplex természettudományos látásmód elterjesztéséért

és a Balatoni Múzeum az épület és az állandó kiállítás látogatóbarát megújításáért, gazdag és eredményes múzeumpedagógiai programjaiért.

A fődíjak összegét és a lebonyolítás költségeit a Nemzeti Kulturális Alap közgyűjteményi kollégiumának pályázati támogatása biztosítja.

Különdíjak:

A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület különdíját kapta a XVIII. kerületi Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény a helyi közösség érdekeit szolgáló új kiállításokért, az azokat kísérő gazdag múzeumpedagógiai programkínálatért.

Az ICOM Magyar Nemzeti Bizottság különdíját a Városi Művészeti Múzeum (Győr) érdemelte ki a 20. századi és a kortárs művészetek európai szintű bemutatásáért, a gyermekekkel és fiatalokkal való megismertetéséért, az ismeretterjesztés korszerű, vonzó módszereinek alkalmazásáért.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közgyűjteményi Főosztálya különdíját kapta a Bihari Múzeum (Berettyóújfalu) a korszerű kisvárosi múzeum példaértékű megvalósításáért, és a színes, korcsoportonként kialakított múzeumpedagógiai programokért.

Ugyancsak az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közgyűjteményi Főosztálya különdíját kapta a Thorma János Múzeum (Kiskunhalas) az eredményes múzeumfejlesztő tevékenységéért, az új tanulmányi raktár példamutató kialakításáért.

A Magyar Nemzeti Múzeum különdíját a Koszta József Múzeum (Szentes) nyerte el a múzeumszakmai érdekeknek a helyi társadalom igényeivel összehangolt, eredményes érvényesítéséért, a mintaértékű tanulmányi raktárközpont megvalósításáért.

Az Országos Közgyűjtemények Szövetsége különdíját az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet kapta a magyar színháztörténeti muzeológia megújításában felmutatott eredményeiért, a kortárs magyar muzeológia elméleti kérdéseinek vizsgálatáért.

A Megyei Múzeumi Igazgatóságainak Szövetsége különdíját nyerte el a Laczkó Dezső Múzeum (Veszprém) a sikeres pályázati tevékenységre alapozott fejlesztésekért, közösségépítő kiállítási és rendezvényprogramokért.

A bíráló bizottság elismerő oklevelét kapta:

A Fekete István Múzeum (Dombóvár) az elkötelezett gyűjtőmunkáért, a példaértékű társadalmi beágyazottságért.

A Kiskőrösi Közúti Szakgyűjtemény (Kiskőrös) az újonnan kialakított épületben megvalósított színvonalas kiállításért, a gazdag múzeumpedagógiai kínálat kidolgozásáért.

A Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont (Budapest) tudományos tevékenysége, nemzetközi kapcsolatrendszere, imponáló könyvkiadási gyakorlata alapján.

A Mezőgazdasági Gépmúzeum (Mezőkövesd) az elkötelezett fejlesztőmunkáért, a példaértékű társadalmi kapcsolatok révén elért nagyszerű eredményekért.

A Nógrádi Történeti Múzeum (Salgótarján) az értékőrzésért nehéz körülmények között küzdő, változni akaró és változni képes múzeumként.

Az Óbudai Múzeum (Budapest) az óbudai hagyományok dokumentálásáért és megismertetéséért, a szisztematikus múzeumfejlesztésért, a Textilmúzeum megmentéséért.

A Pásztói Múzeum (Pásztó) a módszeres fejlesztésekért, a gyermekprogramok és a színvonalas múzeumpedagógiai kiadványok megvalósításáért.

 

Gratulálunk a nyerteseknek!

110 közgyűjtemény egy helyen

Múzeumok majálisa

Szombaton és vasárnap az év legnagyobb múzeumi bulija! Majális a múzeumkertben!

2012. május 05. MTI

Szombaton duplázik a MúzeumCafé

Múzeumok Majálisa

Mitől „nyerő” egy múzeum? Raktárból kastélyba! Két téma, két Élő MúzeumCafé a Múzeumok Majálisán.

2012. május 05. Magyar Múzeumok Online

A kis nagy múzeum

Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár

AZ Év Múzeuma díj idén Budára került, egy olyan intézménybe, amely az elmúlt években kreatív újdonságokkal állt elő.

2011. május 05. Frazon Zsófia
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...