©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Múzeumok éjszakája a Dunántúlon


Ne feledd, szombaton Múzeumok éjszakája! Ezúttal a Dunántúlon néztünk szét, a teljesség igénye nélkül.

Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2012-06-14 15:50:36

 

A sör a központi téma Pécsen

A sör a központi téma a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatósága múzeumok éjszakájára tervezett szombati, pécsi rendezvényeinek. A 150 díszes söröskorsót és kupát, valamint az ország első, 1848-ban Pécsett alapított sörfőzdéjének korabeli dokumentumait is bemutató tárlatán szombaton este hét órától Zsoldos László, a Magyar Rádió szerkesztő-riportere tart rendhagyó tárlatvezetést, este tíztől pedig Vert József, a Pécsi Sörfőzde gasztrofejlesztési vezetője beszél és kóstoltat. A két fő programot kézműves bemutató és vásár kíséri.
De láthatjuk Csontváry Kosztka Tivadar tavasszal ellopott, majd megtalált, Szerelmesek találkozása című képét a Csontváry Múzeumban, a Múzeum utcában német művészek által készített fény és hanginstallációkat, valamint a Modern Magyar Képtár hétvégén nyíló, XX-XXI. századi alkotásokból összeállított új állandó kiállítását.
A Régészeti Múzeumban ugyancsak gazdag program várja az érdeklődőket. A tervek szerint az egy éven át kéthetente sorra kerülő, minikiállításokkal egybekötött prezentációk bepillantást engednek a régészek és restaurátorok munkájának rejtelmeibe, átfogó ismertetőt adnak Baranya megye és Pécs területén végzett fontosabb régészeti kutatások eredményeiről az őskortól a hódoltság koráig.
Az előadások ötletét az adta, hogy a múzeum egy tervezett felújítás miatt 2009-ben bezárt, ám a munkálatok félbeszakadtak. Arra nincs mód, hogy a közeljövőben ismét megnyissa kapuit, és leleteit újra láthassa a nagyközönség.

Bírósági tárlatvezetés, utazás rabomobillal Zalában

Zalaegerszegen szakemberek vezetésével tekinthetik meg a látogatók a városi közgyűlésnek a 18-19. században helyet adó díszteremet, a megyében működött bíróságok múltjáról készített tárlatot és Degré Alajos emlékkiállítását. A törvényszéki épületben tett séta során a modern tárgyalótermekbe is bekukkanthatnak az érdeklődők.
A Göcseji Múzeumban szombaton éjszaka a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum anyagából nyílik kiállítás Démoni ragály: a pestis címmel.
A város büntetés-végrehajtási intézetének köszönhetően szombaton este a múzeum előtt rabomobil állomásozik, a látogatókat ezzel a járművel szállítják a különböző helyszínekre. Izgalmas kalandnak ígérkezik az éjszakai falumúzeumi séta is, ugyanis a 21. század embereinek szinte elképzelhetetlen, hogy fényszennyezés nélkül is lehet élni, a falumúzeumban pedig a múlt századi hagyományoknak köszönhetően nincs közvilágítás.
A skanzen tőszomszédságában található Magyar Olajipari Múzeumban világító ásványokból nyílik kiállítás, a világító eszközök tárlatán pedig a primitív mécsesektől kezdve a gyertyán, olajmécseseken, petróleumlámpákon keresztül bemutatják a legmodernebb fénykibocsátó eszközöket, egészen az iparban használatos lámpákig.

 

Keszthelyi programok tizennégy helyszínen

Keszthely sétálóutcájában dobosok hívják fel a figyelmet a programokra, kisvonat jár körbe-körbe a helyszínek között, a város forgatagából kieső Szendrey Júlia-emlékszobába pedig külön busszal szállítják majd az utasokat.

 

Tárlatvezetés és keszegsütés a balatonalmádi vízimúzeumban

Tárlatvezetéssel és keszegsütéssel várja a látogatókat a múzeumok éjszakáján a balatonalmádi vízimúzeum, ahol a programok szombaton este hét órakor kezdődnek. A Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár épületében működő, 2006-ban nyílt vízimúzeum anyaga Gönczi György gyűjteményéből áll össze, amely nemcsak a magyar, de a külföldről érkező horgászok számára is érdekes lehet.
A kiállításon, amelyet a múzeumok éjszakáján tárlatvezetéssel is megtekinthetnek az érdeklődők, látható például az orsók ősének számító százéves Nottingham faorsó belső sárgaréz mozgókoronggal és elszabadítható fékkel. Van a gyűjteményben az első világháború előtti időkből származó bakelit orsó és Hardy orsó is, amely még ma is működőképes. 1938-ból való az első hazai gyártású darab, és megtekinthető a kiállításon az első híres Papp-féle orsó, a DAM, az ABU és más nagy cégek korabeli orsói.
A vízimúzeumban kiállított botok is különlegesek: a tárlat része az első csepeli csőbot, amely az ötvenes években készült, valamint egy orosz páncélautó antennájából készült bot. Egymás mellett sorakoznak a tőrpengés, a ragasztott és az öszvérbotok (alja üveg, a toldalék pedig ragasztott nád), valamint a tengeri nádbotok.

Megnyílik a Habsburg kripta Mosonmagyaróváron

Idén először a Habsburg kriptát őrző mosonmagyaróvári Szent Gotthárd plébániatemplom is bekapcsolódik a múzeumok éjszakája programsorozatába, szombaton a Hansági Múzeumban pedig az egyiptomi kiállításhoz kötődő rendezvényekre várják az érdeklődőket.
A mosonmagyaróvári Szent Gotthárd barokk plébániatemplom altemplomában található Habsburg kriptát szombat este 9 órától vasárnap hajnali 1 óráig látogathatják az érdeklődők. A kriptában található Habsburg Frigyes főherceg és felesége, Izabella főhercegasszony érckoporsója. A főherceg 1920-tól 1936-ban bekövetkezett haláláig Mosonmagyaróváron élt, emlékére a sétálóutcában néhány évvel ezelőtt köztéri alkotást állítottak, amely a padon ülő főherceget ábrázolja. A templom éjféli koncertnek is helyet ad, a szokatlan, de talán éppen emiatt vonzó időpontban a Pax Humana ének- és zenekar muzsikál.
A Hansági Múzeumban a budapesti Szépművészetei Múzeum egyiptomi gyűjteményéből látható kiállítás köré szervezték a múzeumok éjszakája programjait. Az ősi kultúra iránt érdeklődőket muzeológus vezeti be az ókori egyiptomi orvoslás titkaiba, emellett szó lesz különféle ókori ételekről és italokról is. A keleti különlegességek kóstolására ugyancsak lehetőség nyílik az egyik kávéház jóvoltából.

Bányamanók és bányarémek játéka Tatabányán, szenzáció okostelefonnal Esztergomban

A Tatabányai Múzeum bányászati skanzenjében szombat este hatkor kezdődik a bánya kincseiért zajló interaktív társasjáték a bányászatról és a várostörténetről. A csapatokat a bányamanók segítik, a bányarémek pedig hátráltatják. Az este folyamán bányászlámpással lehet bejárni a múzeum tárnáját.

 

Sport Sopronban

A sport előtt is megnyílnak a Soproni Múzeum kapui a múzeumok éjszakáján: a Fabricius-ház lovagtermében tartják szombaton a városi vívóbajnokság döntőjét a Líceumi Vívóegylet bemutatkozását követően.
Az idei program középpontjába a fegyvereket állította a soproni közgyűjtemény, ehhez a tematikához társították a vívást. A vasárnap hajnali 1 óráig tartó programon bemutatják a 9. Nádasdy Huszárezred I. világháborús felszerelését és kézifegyvereit. Ezen túl a látogatók megismerhetik a Storno-család fegyvergyűjteményét is.
A közgyűjteményben felvonultatott műtárgyak többségéhez történetek kapcsolódnak, ezekről is hallhatnak múzeumi szakemberek tolmácsolásában a vendégek, miközben megfoghatják, kézbe vehetik a "mesélő" műtárgyakat.
A régmúlt iránt érdeklődőknek ajánlják a régészeti kiállítást, amely a Borostyánkő-út vidékének évezredes történetéről ad áttekintést. De a zenekedvelők sem maradnak program nélkül, nekik Kiss Szilárd Chopin műveit és saját szerzeményeit adja elő zongorán.
A múzeumhoz tartozó Patika-házat felkeresők gyógyszerészettörténeti ismereteiket gazdagíthatják. Az ország első gyógyszerészeti kiállítóhelye a soproni gyógyászat és gyógyszerészet múltját villantja fel. Az állandó kiállítás anyagát a különleges estén szakmai előadás teszi teljessé.

Somogyi örömök

A kaposvári múzeummal szomszédos Somogy Megyei Levéltárban ugyancsak 18 órától megmutatják a közönség elől elzárt raktárakat, a műemlék jellegű látványraktárt, középkori okleveleket, 18. és 19. századi iratokat, kézzel készült térképeket, továbbá Kossuth Lajos és Jókai Mór korából való kéziratos irodalmi emlékeket is megvizsgálhatnak az érdeklődők. Az éjszakai látogatást fáklyák fénye és korabeli zene teszik emlékezetessé.
A Megyei és Városi Könyvtárban szombaton 18 órától éjfélig a Csodálatos természet című fotókiállítást nézhetik meg az érdeklődők, lesz továbbá távcsöves csillagnézés, könyvtári raktártúra, felolvasás Fekete István műveiből, kézműves foglalkozás, kvízjáték és emlékezetes vadászatokat felidéző élménybeszámoló.
Egy héttel később, június 23-án, Szent Iván éjjelén a szennai Szabadtéri Néprajzi Gyűjteményben és a balatonszárszói József Attila Emlékházban folytatódnak a programok.
A szennai falumúzeumban június 23-án 18 órától kézműves foglalkozásokra várják a kicsiket és a nagyokat: lesz gyertyamártás, gyöngyfűzés és készíthetnek rongyboszorkányt, majd lehetőség lesz falunézésre lovas kocsival, később pedig a Tótágas táncegyüttes és Dudaiskola zenészei hívják táncházba a közönséget, a vállalkozó kedvűek pedig tűzugráson tehetik próbára merészségüket.
A csendesebb szórakozásra vágyókat a külföldi tanulmányútjain több új lepkefajt is felfedezett múzeumigazgató, Ábrahám Levente éjszakai rovargyűjtésre várja. Balatonszárszón aznap este 19 órától tárlatvezetéseket, múzeumpedagógiai foglalkozásokat tartanak. Petkes Csaba megzenésített verseket ad elő gitárkísérettel, majd a Fabula együttes koncertjén József Attila és kortárs költők megzenésített verseit hallhatja a közönség.

 

Távcsöves csillagles a balácai Villa Romanán

18 órától éjfélig várja a romantikus hangulatú római villagazdaság a múzeumok éjszakája látogatóit. Az új kiállítóterekkel és multimédiás berendezésekkel bővült római kori villagazdaságban minden érdeklődő, kicsi és nagy megtalálja a maga szórakozását: a látogatók hagyományos és projektoros kivetítéssel berendezett római enteriőrök, 3D kisfilmet játszó vetítőterem, interaktív élményt nyújtó multimédiás eszközök révén pillanthatnak be a villagazdaság és a római kor hétköznapjaiba.
A romkert egésze fényszennyezés-mentes terület, így kiváló lehetőség nyílik a csillagos égbolt távcsöves szemlélésére, Horvát Ferenc amatőr csillagász segítségével.
A múzeum munkatársai 19, 21 és 23 órakor rendkívüli tárlatvezetéssel vezetik körbe a látogatókat; minden belépő mellé ajándékot adnak.

 

Székesfehérváron a játék áll a középpontban

Idén 17 székesfehérvári és vidéki szervezet fogott össze, hogy 22 helyszínen, 67 program keretében minőségi kulturális élményeket kínáljanak a látogatóknak. A város múzeumi életének új tagját, a Hetedhét Játékmúzeumot azzal ünnepeli meg, hogy az idei év témájának a játékokat választotta.
A helyszínek között van többek között a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum, a Szent István Király Múzeum több látogatótere, a Városi Képtár-Deák Gyűjtemény, az Alumíniumipari Múzeum és a pákozdi Katonai Emlékpark.
A hagyományoknak megfelelően ezúttal is ingyenes buszjáratok közlekednek a vidéki helyszínek között. A múzeumok látogatásához kétszáz forintos karszalagot kell vásárolni, a befolyt összegből hátrányos helyzetű Fejér megyei gyerekek múzeumlátogatását támogatják a szervezők.

Találd meg a számodra legérdekesebb, legközelebbi múzeumi programokat a Museum.hu online keresőjén!

Kapcsolódó cikkek:
Bárki láthatja, amikor újra egymásra találnak
A legsikeresebb éjszaka
Múzeumok éjszakája a Dunától keletre

Cimkék:
Múzeumok éjszakája

    Muzeumok.hu Rss betöltése...