Virtuális történelemórák múzeumi honlapon

Auschwitz-Birkenau

Gazdag képanyag, hangfelvételek, rövidfilmek a náci megsemmisítő tábor hátborzongató múltjából.

MTI - MMO 2012-06-28 08:10
Cikk küldése e-mail:

A történelmi feldolgozást elsősorban azok figyelmébe ajánlják a szerzők, akiket érdekel a haláltábor története, de nem tudják személyesen meglátogatni az emlékhelyet.
Az alkotók elképzelése szerint egy olyan eszközt adnak át az érdeklődőknek, amely a legfontosabb tények és dátumok mellett gazdag képanyaggal, hangfelvételekkel és rövidfilmekkel hozza közelebb a náci megsemmisítő tábor hátborzongató múltját. A történelmi anyagokon kívül kortárs fényképek, multimédiás térképek böngészésével, majd a rendelkezésre álló feladatlapok megoldásával bővíthetik tudásukat az internet-felhasználók.
A http://pl.auschwitz.org/lekcja/1/ címen egyelőre csak az Auschwitz - koncentrációs és megsemmisítő tábor című lengyel nyelvű feldolgozás érhető el, amelyet hamarosan angolul is meg lehet nyitni. A múzeum bejelentése szerint várhatóan más nyelvekre is lefordíttatják az anyagot.
Az első lecke két részből áll. Az első bemutatja a koncentrációs tábor működését, a fogolycsoportokat és mindennapjaikat: a munkát, büntetéseket, kivégzéseket és a rajtuk végzett kísérleteket. A második rész a zsidók auschwitzi megsemmisítését ábrázolja, részletezve a gázkamrák és krematóriumok működését, az áldozatok számát, illetve a bűntények eltussolását. Külön alfejezetet szenteltek a táborban meggyilkolt több mint félmillió magyarországi zsidónak.
Auschwitz-Birkenauban a becslések szerint 1,1 millió ember, nagyrészt különböző országokból deportált zsidó pusztult el 1940 és 1945 között. A náci Németország által létrehozott legnagyobb haláltábor magyar áldozatait 1944. május 15. és 1944. július 9. között deportálták. Auschwitzban gyilkolták meg a lengyel politikai és szellemi elit 85 ezer nem zsidó képviselőjét, 20 ezer romát, 15 ezer szovjet hadifoglyot és 12 ezer különböző országokból származó nem zsidó foglyot is.
A volt haláltábor területén 1947-ben létrehozott állami múzeumot évente milliók látogatják.

A nagyváradi piactér most a Páva utcában

Egy festmény Tibor Ernőtől

Egy kép a Holokauszt Emlékközpont „Éhe a Szépnek...” – nagyváradi művészsorsok a két világháború között című képzőművészeti kiállításáról…

2011. április 04. Basics Beatrix

Marhavagonban utazó tárlat

Évfordulók a Holokauszt Emlékközpontban

„A tudomány következetességével a kölcsönös megértésért” – Évfordulós januári programok a Holokauszt Emlékközpontban

2012. január 01. Szécsényi András

A terror háza / a terror topográfiája

Berlin és Budapest

Ebben az írásban a budapesti Terror Háza és a berlini Topographie des Terrors, tehát két emlékhely-múzeum eltérő stratégiáinak összehasonlításán keresztül teszek kísérletet a mai magyar emlékezetpolitika...

2010. június 06. György Péter
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...