Tárlatvezetés, megnyitó, videó, olvasnivaló
Ajánló – nézni, lapozni
Programok hétvégére
Magyar Múzeumok Online |
2012-08-04 08:41 |
Már csak a hétvégén látható a Ludwig Múzeumban a Société Réaliste: empire, state, building című kiállítás. A kiállításban augusztus 5-én vasárnap, délután négy órakor Magyar Kornélia politológus tart exkluzív tárlatvezetést. Az empire, state, building cím elsősorban a híres New York-i felhőkarcolót idézi fel, azt az „épületet/templomot/műalkotást”, amely 1931-es megépülése óta mítosszá és az Egyesült Államok szimbólumává, valamint művészi inspirációs forrássá vált – az 1933-as King Kong filmtől kezdve Andy Warhol Birodalom című, 1964-es némafilmjéig.
A győri Városi Művészeti Múzeumban augusztus 10-én nyílik a Piranesi álma: Architectura. Rézkarcok és rézmetszetek a XVII-XVIII. századból című építészettörténeti kiállítás Giovanni Battista Piranesi (1720-1778) világhírű rézkarc sorozataiból, amely az antik műemlékek és a barokk városkép ábrázolásában rejlő lehetőségeket mutatja be. A legismertebb, legtöbbet forgatott és gazdagon illusztrált geometriai, illetve építészeti szakkönyvek között a kiállításon látható lesz Albrecht Dürer mérésről írott művének első kiadása (Unterweisung der Messung, 1525), Joachim von Sandrart 17. századi római templom „kaluza” és Andrea Pozzo 1709-es építészeti traktátusa is. A 17. századi építészeti és ábrázolási törekvések közül kiemelkedik Matthias Greischer – Esterházy Pál megbízásából metszett – magyar vár sorozata, mely Justus van Nypoort 17. századi várképeivel együtt ugyancsak láthatóak lesznek a kiállításon. A tárlat anyagát a Magyar Képzőművészeti Egyetem Könyvtára, a Soproni Múzeum és egy eisenstadti műgyűjtemény kölcsönözte a kiállításra.
A szegedi Móra Ferenc Múzeum Munkácsy-mesék című új minivideó-sorozata Munkácsy Mihály romantikus oldalát és szakmai mesterfogásait mutatja be. A Munkácsy-mesék a nagyszabású kiállítás műveinek nyomába erednek: minden kisfilmben különböző érdekességek, meghökkentő történetek derülnek ki Munkácsy életéről és alkotásairól. Az egyik mese a Szántás Colpachon című kép rejtélyét göngyölíti fel: Munkácsy sok időt töltött egyik mecénása és barátja, de Marches báró colpach-i birtokán, ahol meg is tetszett neki a báróné, Cécile. A báró halála után sebtében megkérte a nő kezét, majd a gyászév letelte után feleségül vette. Életük végéig együtt maradtak. Munkácsy életének romantikus oldalán kívül a „mesékben” szó esik különleges festőtechnikájáról, valamint az asztalosinas-éveket idéző Ásító inasra leselkedő veszélyekről: az alkotás folyamatos sötétedéséről. A Munkácsy-tárlat időszakában – a tervek szerint október közepéig – hetente jelenik meg egy-egy újabb rész a Munkácsy-mesék sorozatban. Kövesse a videókat a múzeum honlapján!
Megjelent a Flash Art magazin negyedik száma: a címlapon egy most diplomázott fiatal festő, Galambos Áron asztallapra mázolt porladó-pusztuló látképével. A friss szám tartalmából: az ugyancsak pályakezdő Máriás Istvánnal készült interjú, négy fiatal akvarell festőről, két művészetszociológiai tanulmány, a legjobb pesti művészkocsmák, és egy írás a nemrégiben átadott pécsi Zsolnay Negyedről. Az olvasók megismerkedhetnek a Tate Modernbe készülő román Ciprian Mureşannal és a madridi Photo Españán is látható Szász Lillával, továbbá a kasseli dOKUMENTA (13) kiállításon bemutatott Csákány Istvánnal, végül egy 83 éves japán világsztárral, Kuszama Jajoi extravagáns pöttykirálynővel. A Flash Art digitális formában is olvasható a www.digitalstand.hu weboldalon keresztül. A legfrissebb szám ITT található.
Szeptember végéig lehet Belgiumba ellátogatni a kortárs képzőművészet és kultúra egyik legismertebb biennáléjára a Manifesta 9-re, amelynek katalógusa már digitális formában is hozzáférhető. A katalógus izgalmas és kreatív filmes ajánlója ITT nézhető meg.