Két program szeptember első hetére
Programajánló
Bor, művészet, zene és építészet. Egy program a nagyoknak és egy a kicsiknek.
Magyar Múzeumok Online |
2012-09-01 11:47 |
Hétvégi programajánlónkban már az őszre készülünk: szeptember első hetének múzeumi kínálatából válogattunk. Az elsőt csak felnőtteknek, a másikat nem-csak gyerekeknek ajánljuk!
MNG Extra - Borterasz
Szeptemberben újraindul a Magyar Nemzeti Galéria programsorozata az MNG Extra. A júliusi „Borszerdák” elsöprő sikerét követően új elemmel bővítettük program-kínálatunkat. A minden hónap első péntekén megrendezésre kerülő MNG Extra keretében egy-egy neves hazai borász is bemutatkozik, elsőként Malatinszky Csabával ismerkedhetnek meg a látogatók. Az este középpontjába a magyar festészet egyik legkiemelkedőbb és egyben legrejtélyesebb alakját, Csontváry Kosztka Tivadart helyeztük. Az ő művészetével ismerkedhetnek meg az érdeklődők, restaurátori, művészettörténeti és műkereskedelmi szempontból Winkler Nóra, Gippert László és Molnos Péter tolmácsolásában.
Amire feltétlenül számíthatsz a tárlatvezetések mellett:
Előadás:
A legdrágább magyar festmény. A Szerelmesek találkozása Csontvárytól - 2006. december 15-én új árverési rekord született a magyar festmények piacán. A Kieselbach Galéria aukcióját Winkler Nóra vezette. Az akkoriban 230 millió forintért elkelt festményt idén tavasszal ellopták, de szerencsére hamarosan sértetlenül előkerült. A képről, az árverésről, a szenzációról és személyes élményeiről beszél: Winkler Nóra, az egykori árverés vezetője.
Csontváry: 3+1 kérdés, 3 és fél megoldás - Csontváry életműve még mindig tele van kérdésekkel, talányokkal. Mi alapján festette tájképeit? Kit ábrázol a piros ruhás kisgyermek portréja? Sok egyéb mellett szó esik egy hamisnak vélt önarcképről is. Legújabb kutatási eredményeit bemutatja: Molnos Péter művészettörténész
Tánc: Egy kiállítás szobrai. A PR-Evolution Dance Company performansza, reflexiója a Gyorsabban, magasabbra, erősebben című kiállításra. A társulat a tánc, a mozgás nyelvén keresztül jeleníti meg az ember teste feletti tudatos uralkodásának szépségét. Lehet az sport, vagy tánc, a határainkon túlmutató koncentráció és a fizikalitás maximuma: csodálatos és lenyűgöző, a néző öntudatlan átéli a teljesítményt, ezzel ő is többé válik: ez a mozgás mágiája.
Beszélgetés Malatinszky Csabával: Tisztelgés a természet előtt - "Malatinszky Csaba sok tekintetben számít úttörőnek. A fővárosban ő teremtette meg a modern sommelier szakmát, így - a pohárnok személyes szolgáltatásain keresztül - komoly kapcsolati tőkével tudott elindulni 1997-ben a borászat némiképp sárosabb útján. Malatinszky e metafora ellenére sem ragadt le a szőlősorok között, megmaradt borértő, borszerető embernek, aki az ízlésén keresztül hat vissza a pincemunkára és a szőlészeti tevékenységre, sőt nem rest tanácsot sem adni barátjává fogadott kollégáinak."
Zene: Az MNG Jazz Terasz vendége a Bencze Alma és Szidor Oszkár duó
Időpont: 2012. Szeptember 7. 17.00-22.00
Helyszín: Magyar Nemzeti Galéria, C épület
Bővebb információ a múzeum honlapján
Házaló – Építészet kicsiben
Építészeti múltunk legérdekesebb és leglátványosabb emlékei a mérnöki alkotás és a művészi invenció „együttműködéséből” születtek. A kivitelezésre szánt tervlapok mellett akadnak olyan példák is, amelyek díszes kivitelű műként egy-egy tervpályázatra készültek, de közöttük számos épület csupán ideáltervként maradt fenn, megvalósításra nem került. A 18-19. századi városok épített világáról gyakran művészi igényű városlátképek mesélhetnek a legtöbbet számunkra.
Győrben számos olyan érdekes ház áll, amelyeket több mint száz évvel ezelőtt építettek. A 19. századi városok születésénél elengedhetetlen épülettípusok városunkban is megtalálhatóak. Azt jelzik, hogy a régi építészek, építőmesterek a múltban miként alkottak és valósították meg saját elképzelésüket, a megrendelő igényének megfelelően.
A Gyermekmúzeum Házaló című kiállítása az épületábrázolás főbb típusainak bemutatása mellett, eredeti régi tervrajzok segítségével – lakóházak, gyárak pályaudvar, kórház- és templomépületek főszereplésével – képzeletbeli sétára hív Győr városába.
Városi Művészeti Múzeum, Gyermekmúzeum és Csikóca gyermekműhely
Esterházy-palota aulája (Győr, Király u. 17.)
A kiállítás megtekinthető: 2012. szeptember 4 – november 4.