|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Múzeumi melegedő
A hosszú hétvége, az őszi szünet nem múlhat el múzeum nélkül! Reméljük, így van – ehhez adunk egy kis segítséget.
Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2012-10-31 11:58:20
Fény és árnyék Veszprémben
2012. október 31-én, szerdán 16.30-kor Eperjesi Ágnes képzőművész tart előadást a Laczkó Dezső Veszprém Megyei Múzeumban a fotogramkészítés történetéről és technikájáról. A képzőművész éveken át foglalkozott fotogramkészítéssel, azon belül is egy egészen új technikát kísérletezett ki Várnagy Tiborral közösen, a polaroid fotogramot. A ma délutáni előadás kitér a fotogram történetére, a technika egyediségére, és egyben kötődik a Laczkó Dezső Veszprém Megyei Múzeum aktuális „Fény, Szín, Mozgás” című fényművészeti és kinetikus időszaki kiállításához.
Eperjesi Ágnes „Az ehető én” című kiállításáról itt olvashatsz.
Temetési szertartások a Sóstói Múzeumfaluban
A nyíregyháza-sóstógyógyfürdői Sóstói Múzeumfaluban kedd óta a régi falusi temetési szertartás tárgyi anyagait, szokásait és emlékeit bemutató kiállítás várja a látogatókat. (Bővebben a kiállításról november elsején megjelenő cikkünkben!)
Ami Barak exkluzív tárlatvezetése a Ludwigban
Nem járunk rosszul, ha november 3-án 16 órától a Ludwig Múzeumban eszünk látogatást, ahol exkluzív tárlatvezetést hirdettek Lakner Antal Munkaállomás című kiállításán, Ami Barakkal.
Ami Barak Párizsban élő és dolgozó független kurátor és művészeti kritikus, kurátori tevékenysége nemzetközi elismerésnek örvend. A kortárs művészeti világ meghatározó személyisége kimondottan a Ludwig Múzeum felkérésére érkezik Magyarországra, hogy exkluzív tárlatvezetést tartson Lakner Antal kiállításán. Lakner Antal Párizsban töltött évei alatt Ami Barak személyesen is megismerkedett a művésszel, így egy különösen izgalmas, egyszerre nemzetközi és közvetlen nézőpontú tárlatvezetésre számíthatnak az érdeklődők.
Ami Barak jelenleg a párizsi Sorbonne Egyetemen ad elő, és az IDEA arts+society magazin állandó együttműködője. Korábban a Frac Languedoc-Roussillon regionális kortárs művészeti gyűjtemény igazgatói posztja és a Kortárs Művészeti Kurátorok Nemzetközi Társaságának - IKT elnöksége (2002-2005) mellett számtalan nemzetközi kiállításnak volt kurátora (Berlinben, Jeruzsálemben, Bukarestben, Bécsben, Shanghajban, székhelyén, Párizsban, stb.). 2011-ben a Velencei Biennálé Román pavilonjának társkurátora volt.
„Legyél Te is Munkácsy” Békéscsabán!
Munkácsy nyomdokaiba léphet az, aki részt vesz a programon. A Munkácsy kiállításon tartott tárlatvezetés és műelemzés után, megfestheted saját Munkácsy festményedet különböző technikákkal! A résztvevők most kiléphetnek a megszokott keretekből, a bevett anyagok (ceruza, festék, szén stb.) használata mellett kipróbálhatnak új dolgokat is, például homokot, textilt vagy akár linóleumot is! Mindez a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban november harmadikán 14 és 17 óra között.
Kondor Béla a debreceni MODEM-ben
A hosszú hétvége talán legfontosabb kiállítási eseménye miatt ezúttal Debrecenbe kell utaznunk. Kondor Béla legfontosabb grafikai sorozatait és kevésbé ismert alkotásait gyűjti egybe az a Forradalmár, próféta, melós című kiállítás, amely a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központban nyílik november 3-án.
A tárlat célja egyrészt a kondori komplexitás eszmei és anyagi dimenzióinak megjelenítése, másrészt a "Kondor-jelenség" újraértékelése. A Kondor-művek mellett a tárlaton többek között Dürer, Rembrandt és Schongauer egyes alkotásai is láthatók majd, amelyek a Szépművészeti Múzeumból érkeztek.Ugyanakkor a monumentális, csaknem 2x4 méteres Szentek bevonulása című festmény évtizedek óta először hagyta el a Kiscelli Múzeumot, az eredetileg pannónak készült alkotást ugyanis 1984 óta senkinek sem adták kölcsön. Akkor a Magyar Nemzeti Galéria Kondor Béla-életműkiállításán szerepelt.
A kiállítás a nagyobb grafikai sorozatokból (Dózsa, Blake, Madách, Dürer) indul ki, ezek mentén vázolja fel Kondor művészetének különböző arcait, témáit és intellektuális rétegeit. Főművei, mint a Szentek bevonulása, a Darázskirály, a Savonarola vagy a Szent Péter és egy nő, illetve kevésbé ismert alkotásai, például az 1972-es történések hatására készült Gyilkosság az olimpián, a Kivégzés, az Afrika-antológia, a Felszabadulásunk 15. évfordulójára-sorozat képei egyaránt megtekinthetők a MODEM-ben.
A Kondort inspiráló vagy általa illusztrált könyvekbe is bepillanthatnak a látogatók: a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtára a tárlat idejére a MODEM rendelkezésére bocsátotta - többek között - a művész illusztrációival készült kötetét, az Ébredő Afrika - néger költők antológiáját.
A kiállítást Hornyik Sándor, a MODEM vezető kurátora jegyzi, tanulmányával jelenik meg a tárlat katalógusa november közepén. A kiállításhoz kapcsolódva a MODEM decemberben rézkarcmaratont rendez, a Medgyessy Ferenc Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola diákjai Kondor-parafrázisokat csinálnak, illetve egy külön weboldalt is kialakítanak a tárlat számára.
Kapcsolódó cikkek:
Az ehető én
Heti szüret
Cézanne: tudományos megközelítés kontra látvány
Cimkék:
program,kiállítás