Kellem és szellem

Könyv

Szubjektív lexikon-szócikk egy ajándékról

Radványi Orsolya 2013-01-24 09:00
Cikk küldése e-mail:

Cím: Geest en gratie – a.m. kellem és szellem.

Eredet: A fenti szókapcsolat a 17. századi holland festő és elméletírótól, Karel van Mandertől származik, és éppen arra utal, hogy egy művészi alkotás csak akkor elég jó, ha kellem és szellem egyaránt megtalálható benne. Nézetünk szerint mindez igaz lehet egy kutató jellemzésére is, ha – mint esetünkben – egy olyan ember tulajdonságait írja le, akinek kutatói munkásságát, a tárgyak iránt elkötelezett muzeológusi létét és emberi karakterét is mélyen áthatja e két fogalom: a szellem, vagyis tudás, bölcsesség, és a kellem, vagyis derűs, de mindig komoly szellemesség, ízlésesség és finomság praxistól az elméletig.

Státus: A vállalkozás fél éven át „Titkos” besorolást kapott, noha a szakmai körök beavatottként tudtak az előkészületekről. Az Ünnepelt születése napjáig sikerült is titokban tartani a szervezkedést, e tény értékét az informatikai társadalom korában nem kell különösebben magyarázni.

Tetthely: Szépművészeti Múzeum, Budapest, Magyarország

Idő: 2012

Műfaj: emlékkönyv születésnapra. Értéke ennél fogva szavakkal nehezen kifejezhető, hiszen a szerzők nemcsak a kerek évfordulóról szándékoztak megemlékezni, de a kötet elkészítésével tiszteletüket is kifejezték az Ünnepelt kimagasló szakmai teljesítménye és példamutató munkatársi – vezetői kvalitásai előtt.

Tartalom: Huszonkilenc, többségében a múzeum valamely műtárgyához kapcsolódó gyűjteménytörténeti, ikonográfiai, vagy attribúciós cikk angol, német vagy holland nyelven. Változatos témák a holland festészet „arany évszázadának” reprezentánsaitól az itáliai trecento művészetén át Piet Mondrianig, a gorkumi mártírszentek történetétől a 19. századi francia Hamlet-interpretációkon át Ostade és Cézanne kapcsolatáig.

Szerzők: Tizenkét külföldi kolléga, akik a korábbi évek együttműködései során megismerték az Ünnepelt szakmai hozzáértését, világosan követhető kiállítási koncepcióit, segítőkészségét és munkabírását, és a felkérésre megható gyorsasággal és a legnagyobb örömmel mondtak igent. Tizenhét magyar szerző, akik igyekeztek az alkalomhoz és az Ünnepelt személyéhez, érdeklődéséhez illő, új kutatási eredményt közlő témát választani, és kevéske szabadidejükből áldozva egy éven át álltak a szerkesztők, fordítók, lektorok, végül a grafikus rendelkezésére. Mindehhez elengedhetetlen volt a tíz-tizenöt fős lelkes „technikai személyzet” napi rendelkezésre állása és munkája, akik egy éven át a legnagyobb örömmel adtak hozzá a közöshöz éppen annyit, amennyi a könyv megvalósításához szükséges volt.

Támogatók: Három személynek és a mögöttük álló intézményeknek tartozunk hálával az anyagi fedezet megteremtéséért: Prof. Dr. Alfred Bader műgyűjtőnek és alapítványának, Rudi Ekkartnak, az RKD volt főigazgatójának, valamint dr. Baán Lászlónak, a Szépművészeti Múzeum főigazgatójának. Segítségük és támogatásuk nélkül a kötet nem készülhetett volna el.

Terjedelem: Százkilencven oldal, százhatvan színes fotó.

Elérhető: a Szépművészeti Múzeum könyvtárában.

 Végül, de nem utolsósorban álljon elénk az Ünnepelt maga: Dr. Ember Ildikó, a Szépművészeti Múzeum szíve közepének, a Régi Képtárnak vezetője, aki 2012-ben több szép évfordulót is ünnepelhetett. Hetvenedik születésnapja mellett ebben az évben volt ugyanis 45 éve, hogy a múzeum szolgálatába lépett. A sort azzal folytathatnám, hogy az idén húsz éve megszakítás nélkül vezeti az általa olyannyira szeretett és hűségesen szolgált Képtárat. Azonban az évfordulók itt megszakadnak, hiszen Ildikó 2012 végével leköszönt a vezetésről, ám gyűjteményéhez nyugdíjba vonulása után is tevékenyen, a 2014-re tervezett nagyszabású, és Magyarországon minden előzmény nélkül álló Rembrandt-kiállítás kurátoraként hű marad. Ez reménnyel tölti el az emlékkönyv szerkesztőit arra nézve, hogy néhány év múlva a Geest en gratie mellé egy második kötetet illeszthetünk.

A múzeum – a megütközés iskolája

PETER SLOTERDIJK

Tavaly év végén jelent meg a „Múzeumelmélet. A képzeletbeli múzeumtól a hálózati múzeumig” című könyv. Nézzünk bele!

2013. január 01. Magyar Múzeumok Online

Sokértelműség a kísérleti terepen

Recenzió

Magán és köz, modern és kortárs, helyi és globális. Mindezek egy intézményben: a múzeumban. Ébli Gábor tanulmánykötete a múzeumi láz közepette tekinti át az intézményrendszer átalakulásának világméretű...

2012. június 06. Sári Zsolt

Cézanne: tudományos megközelítés kontra látvány

Kritika

A Szépművészeti Múzeum időkapuja most a modern festészet bölcsője előtt nyílt meg: A modernizmus születése – Cézanne és a múlt a Szépművészetiben.

2012. október 10. Götz Eszter
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...