©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Csúcstechnológa az egyetemen


A Magyar Képzőművészeti Egyetem 118 millió forintos támogatási keretből bővítette és korszerűsítette korábbi laborját.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2013-03-20 13:50:33

A 118 millió forintos támogatási keretből az MKE bővítette és korszerűsítette korábbi laborját, és egy új laboratóriumot is létrehozott. A számos mikroszkóp, fényképezőgép és a hordozható röntgen-készülék a restaurátori munka első fázisában, a tárgyak állapotának felmérésében jelent pótolhatatlan segítséget. Használatuk a műtárgyak alaposabb tanulmányozását és hosszabb vizsgálati idejét teszi lehetővé. A csúcstechnológiát alkalmazó eszközökkel a jövőben sor kerülhet az eredmények pontosabb kiértékelésére és nagyon részletes digitális dokumentáció készítésére a vizsgálatok minden szakaszában. A hordozható röntgen-készüléknek és mikroszkópoknak köszönhetően a restaurátorok ezután a helyszínen, például egy múzeumban vagy templomban is képesek lesznek a tárgy előzetes felmérésére.

Az eszközfejlesztés hosszú távú célja a kor színvonalának megfelelő természettudományos oktatásban részesülő, a digitális dokumentálásban jártas restaurátor szakemberek képzése. A korszerű laboratórium növeli az MKE versenyképességét és elősegíti a hazai és a nemzetközi kutatási együttműködéseket. Az MKE Restaurátor Tanszéke jelenleg az egyetlen egyetemi szintű intézmény hazánkban, ahol művész- és tárgyrestaurátor-képzés folyik.


A restaurátori munka a műtárgyak történetét tárja fel, és ezzel nemcsak segít megóvásuk legmegfelelőbb módjának megtalálásában, de a művészettörténészek és muzeológusok számos kérdésére is választ ad.

Az új laborokban több munkaállomást állítottak föl, amelyeken párhuzamosan folyhat a hallgatók oktatása és gyakorlati munkája. Az oktató laborba két polarizációs mikroszkópot, két normál és lumineszcens mikroszkópot, egy asztali sztereo-mikroszkópot, két hordozható, állványos, könnyen mozgatható úgynevezett operációs sztereo-mikroszkópot valamint tíz darab önálló megvilágítással rendelkező  fejmikroszkópot  vásároltak. Az operációs és a fejmikroszkópok jelentősége, hogy segítségükkel a restaurátor magán a tárgyon is, nemcsak egy előzetesen kivett mintán vizsgálódhat. Az asztali és az operációs mikroszkópok digitális feltéttel is ellátottak. Ez azt jelenti, hogy ami a mikroszkópban látszik, az azonnal dokumentálható is. A látott kép egy nagyméretű monitorra is kivetíthető, ami elősegíti az oktatást.

A kutató laborba egy nagyobb teljesítményű sztereo-mikroszkópot és egy alsó-felső, normál és lumineszcens megvilágítást is nyújtó kutatómikroszkópot szereztek be a korábban meglévő fáziskontraszt vizsgálatra is alkalmas mikroszkóp mellé, tehát itt három munkaállomás jött létre, amelyekkel a restaurátori kutatásokhoz szükséges mikroszkópos vizsgálatok teljes skálája lefedhető.

 

Az MKE egy hordozható digitális röntgenberendezést is beszerzett, amellyel a tárgyak akár a helyszínen (pl. múzeumban, templomban) is átvilágíthatók. Ezen kívül a dokumentációt és az előzetes fotótechnikai vizsgálatokat lehetővé tévő digitális fotófelszerelést, megfelelő objektíveket, megvilágítási rendszereket, háttereket, állványokat és speciális UV vakukat is vásároltak.

A beszerzett eszközök a restaurátori munka során a felmérési és feltárási szakaszban jelentenek óriási előrelépést. A restaurátorok ebben az akár több hónapig tartó megfigyelési fázisban készítik elő a további beavatkozásokat. Megállapítják, hogy milyen eljárásokat válasszanak, milyen anyagokat használhatnak.

A most megvalósult projekt hatására az MKE restaurátori kutatásaiban megerősödnek a természettudományos gyakorlati alapú kutatási módszerek, nő a kutatások száma, a K+F projektek eredményesebbé válnak. Az új laboratóriumok emellett elősegítik a magas szintű restaurátori anyagvizsgálatok terjedését és a hazánk területén folyó restaurátori munka színvonalának egyenletessé válását.

Kapcsolódó cikkek:
Hogyan dolgoznak a restaurátorok?
A restaurátorműhely ajtaja kinyílik
Emlékezzünk! T. Brúder Katalin

Cimkék:
technnológia

    Muzeumok.hu Rss betöltése...