Vas diatretum: milyen csoda lapulhat a különös hangzású név mögött? Milyen lehet az a tárgy, amelynek neve fúróval megmunkált üveget vagy féldrágakő edényeket jelöl? Pannóniából négy példány került elő.
Nem csak az embereknek, a tárgyaknak is meg kell birkózniuk a rájuk mért jó vagy rossz sorssal. Szekszárdon 1845-ben kétes körülmények között került napvilágra - az azóta méltán rendkívülinek tartott leletegyüttessel együtt - a VASDIATRETUM is. Kubinyi Ágoston A Szekszárdi régiségek (1857) című kiadványban erről igen szemléletesen beszél: "A sarkofag körül lelt és számos üvegdarab között, több vékony itt ott szivárvány színű, s több nagyobb görög betűkkel ellátott üvegtöredékek találtattak, melyek b. Augusz Antal, akkori tolnamegyei alispán neje, fáradhatatlan szorgalma s pontossága által felszedetvén összeragasztattak, azonban midőn a dicsőült Nádor által nekem átadattak, akkoron még több részecskéi hibázván, oly állapotban voltak, hogy a rajtok levő írást nem olvasni lehetett. Ezek közül még néhány előkerülvén, sikerült mindnyáját Piesch üvegész által úgy összeragasztani, hogy az egész üvegedény gyönyörű formája meglepően hat a nézőre."
A Magyar Múzeumok Online a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület internetes folyóirata. A Pulszky Társaság fenntart minden, a portál
bármely részének bármilyen módszerrel, technikával történő másolásával és terjesztésével kapcsolatos jogot.
Kedves Látogató!
A Magyar Múzeumok oldala megújult, ez a felület a korábbi tartalmak archívuma. Amennyiben az új oldalt szeretné böngészni e helyett, kattintson ide.