Így működik: 3D szkennelés
DIGITALIZÁCIÓ
Megközelítőleg kétszáz műtárgyat szkennelnek be 3D-s technológia segítségével az Iparművészeti Múzeumban a következő két hét folyamán.
Molnár Dániel |
2013-09-23 11:21 |
A térbeli szkennelés a Partage Plus program keretében valósul meg, melynek során a részt vevő országok szecessziós gyűjteményének minél nagyobb körű digitalizálása a cél, majd az eredmények közzététele az Europeana weboldalán. Jelenleg 23 európai intézmény vesz részt a folyamatban, és mintegy 75 000 digitális tartalmat szándékoznak a projektben feldolgozni.
Az Iparművészeti múzeum megközelítőleg 4000 műtárgyat digitalizál, és csaknem 200 tárgy háromdimenziós szkennelésére is sor kerül. A projekt célja ennek az új technológiának a használata. A munkát minden intézmény esetében egy német cég végzi – számolt be a digitalizációról Balla Gabriella, az Iparművészeti Múzeum kerámia főosztályának vezetője. A gazdag gyűjteményt főként a Zsolnay gyár produkcióiból állították össze, hiszen ezek a tárgyak világszínvonalú szecessziós alkotások.
A sajtótájékoztatón a múzeum és a digitalizációt végző cég munkatársai egy vázán mutatták be a folyamatot. Az eljárás során nemcsak a tárgy képét rögzítik, hanem a felületre vonatkozó adatokat is. A tárgyat először egy forgatható tartóra helyezik, majd egy speciális eszközzel körbefényképezik. Az adatok közvetlenül a számítógépes szoftverbe érkeznek, amely a tartón elhelyezett színes pontok viszonyából következtetve képes az információk megfelelő térbeli elhelyezésének végrehajtására. A szkennelés után megközelítőleg félórás feldolgozás után megjelenik a tárgy immár teljes felbontású háromdimenziós képe a programban. Az így kapott adatokat archiválják, majd a végeredmény egy mindenki számára könnyen megtekinthető pdf-fájl formájában válik elérhetővé, a teljes méretű térhálós ábra pedig további muzeológiai feladat során hasznosítható.
Az Iparművészeti Múzeum a jövőben elképzelhetőnek tartja, hogy akár kiállításokon is megjeleníti a digitalizált tárgyakat, hiszen az interaktív, háromdimenziós formában bemutatott tárgyakat a Microsoft Kinect szenzora segítségével bárki tüzetesebben megvizsgálhatja.
A projekt alakulásáról folyamatosan tájékoztatják az érdeklődőket a partage-plus.eu honlapon.