©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Pasztellportrék, és a mi mögöttük van


Kulisszatitkok a Hansági Múzeum műhelyéből!

Szerző: Székely Zoltán | Forrás: | 2013-12-13 14:15:51

E szempontrendszer alapján választottuk ki restaurálásra a Modrovich család tagjait megörökítő pasztell arcképsorozatot. A hivatalnoksorból felemelkedő, 1791-ben nemesített Modrovich (alias Modrich) család a Moson vármegyei Rajkán szerzett birtokot, s lett a következő másfél száz esztendőben a vármegye közéletének egyik fontos szereplője. Táblabírák,

Művészettörténeti szempontból figyelemre méltó, hogy az együttes darabjai pasztellképek: a 18. századi Franciaországból elterjedt technika a hazai portréfestészetben viszonylag ritkán fordul elő. Mesterük ismeretlen, de jó kezű festő, aki modelljeit finoman idealizálva, pontos fiziognómiával mutatja be. A lélektani jellemzésben az egyéni vonások helyett inkább a típust – mint a megnyerő úriember, a bájos hölgy, a szigorú idős asszony – részesítette előnyben. A pasztelltechnika nyújtotta finom, puha, bársonyos hatásokat igyekezett tehetségéhez mérten kihasználni. S talán érdemes még kiemelnünk, hogy legfiatalabb modelljét tájháttér elé állította: s bár ez igencsak bátortalan, mégis jelzi a portréfestészet újabb irányainak recepcióját.

Az arcképeket a második világháborút követően szállították be a rajkai Modrovich-kúriából a múzeumba. Napjainkra a sorozat darabjainak állapota erősen leromlott, víz, penész és kártevők támadták meg a festményeket és kereteiket. A képek restaurálását Szalai Veronika, Bartha Vera és Varga Ferenc restaurátor művészek végezték el.

A restaurálásnak azonban egy másfajta hozadéka is lett. Két portré hátoldalán egy-egy szénrajz került elő. A támaszkodó férfit, illetve Káin és Ábel testvérgyilkosságát ábrázoló lapok minden bizonnyal akadémiai tanulmányrajzok. A jelzetlen darabokat alkalmasint Modrovich Gábor (1865–1918) festőművész müncheni akadémiai tanulmányai során, az 1890-es években készíthette. A családi arcképek gondozásakor használhatta fel korábbi rajzait, ugyanakkor, amikor a már említett hátoldali feliratos cédulák készültek.

Kapcsolódó cikkek:
Műtárgyak közelebbről
Az utolsó pillanat
Diagnosztizáljunk!

Cimkék:
Hansági Múzeum

    Muzeumok.hu Rss betöltése...