Konferencia a német nemzetiség kutatásáról

FELHÍVÁS

Milyen kutatások zajlanak jelen pillanatban a magyarországi németségről?

Busa Mónika 2014-02-26 14:50
Cikk küldése e-mail:

Tata városában 1972-ben indultak meg a nemzetiségi gyűjtések, ekkortól hozta létre Fatuska János néprajzos muzeológus a gyűjtemény alapjait. Kezdetben a szlovák és német néprajzi kutatások párhuzamosan folytak, a tárgyak is együtt kerültek a múzeum gyűjteményébe. 1973-ban nyílt meg elsőként a Nemzetiségi Múzeum állandó kiállítása a tatai Miklós-malomban. 1975-ben az országos hatókörű német nemzetiségi gyűjtemény önállósult, majd 1987-ben jelenlegi helyén a Nepomucenus-malomban kapott helyet. 1997-ben nyílt meg a jelenleg még részleteiben látható „1100 év együttélés, a magyarországi németek története a honfoglalástól napjainkig” című állandó kiállítás. A Német Nemzetiségi Múzeum életében az elmúlt 10 év súlyos visszalépést jelentett. Az egykor országos bázisintézményként megalapított gyűjtemény jövője 2012-ben válságos helyzetbe került.

 

Jelenleg a Kuny Domokos Múzeum kiállításaként jelenik meg a több mint 3000 tárgyat tartalmazó, nemzetközi szinten is ismert gyűjtemény. A tavalyi évtől megkezdtük a raktári helyzet rendezését, és ezzel együtt a gyűjteményi anyag feldolgozását, mindamellett, hogy sikeres pályázatokkal igyekeztünk bizonyítani intézményünk létjogosultságát. Mostanra úgy tűnik, a kistérség német nemzetiségű településeinek lakosságát, illetve hagyományokat ápoló közösségeit is sikerült visszaterelnünk a múzeum holdudvarába. Ennek csak egyik példája a három éve működő és az idei évben is már készülő Vendégségben a múzeumban programsorozat népszerűsége, melynek során 2014-ben már a negyedik település – Baj – mutatkozik be egy vendégkiállítással és az arra épülő rendezvényekkel az intézményben.

2014-ben egy időszaki kiállítás formájában szeretnénk elindítani azt a folyamatot, amellyel múzeumunkat ismét visszakapcsolhatjuk az országos nemzetiségi kutatásokba is. El szeretnénk érni, hogy a külföldi, főként német gyűjtemények ismét számolhassanak a velünk való együttműködés lehetőségével, ahogy az éveken át történt. Az időszaki kiállításban a gyűjteményben megtalálható egyik legjelentősebb és eddig feltáratlan bútorcsoport, a hartai festett fenyőbútor feldolgozását és bemutatását valósítjuk meg. A múzeum tárgyi anyagának jelentős részét teszik ki a lakásberendezési tárgyak, hiszen alapvetően felszámolt háztartások anyaga érkezett a gyűjteménybe. A német múzeum alapjait jelentő, ezáltal sokféleképpen interpretálható hartai bútoraink többsége is ezekből a tárgygyarapításokból került a múzeum gyűjteményébe. Logikusnak tűnt tehát ennek egy kicsi, de sokrétű jelentéssel bíró csoportjából kiindulva reflektálni a tatai Német Nemzetiségi Múzeum 70-80-as években folytatott tevékenységre.

 

Konferencia felhívás

2014 áprilisában a tatai Német Nemzetiségi Múzeum hartai bútor gyűjteményét mutatjuk be egy időszaki kiállítás keretében. Ezt a tárlatot olyan kezdeményezésnek szánjuk, amellyel az egykori bázisintézményt visszakapcsolhatjuk az országos és nemzetközi kutatásokba.

A kiállítás idejére konferenciát szervezünk a múzeumban, amely lehetőséget biztosít, hogy az ország területén zajló németséget érintő kutatásokat megismerjük.

A konferencia tematikája:

-          németség anyagi és szellemi kultúrájának megőrzése

-          lakáskultúra és népi díszítőművészet

-          lokális identitás – helyi közösségek, hagyományőrzés – hagyományteremtés

-          emlékezetkultúra – kitelepítés

-          német nemzetiségi tájházak

-          német nemzetiség a múzeumban – a téma feldolgozása és hasznosítása a nemzetiségi                  iskolai oktatás keretien belül

A konferencia időpontja: 2014. május 7.
Helye: Német Nemzetiségi Múzeum (2890 Tata, Alkotmány út 1.)

A konferenciára jelentkezni e-mailben (busa.monika@kunymuzeum.hu, tel.: +3630/484-1654, az előadás címével és rövid, lehetőség szerint német nyelvű összefoglalójával lehet, mivel a konferenciát pályázati támogatással rendezzük meg, amelyhez ez szükséges.

2 téma, 2 konferencia

TANÁCSKOZÁS

A március konferenciákkal kezdődik: nyolcadikán az építészek, harmadikán a vidéki múzeumok tanácskoznak.

2014. február 02. Magyar Múzeumok Online

Elindult a visszaszámlálás

KONFERENCIA

Végéhez közeledik egy olyan európai uniós projekt, amely nem csak Magyarországon, de egész Európában mind a mai napig egyedülálló.

2014. február 02. Nagy Magdolna

Fiatalok, középkorosak és sokan vannak

KONFERENCIA

A fiatal középkoros régészek konferenciája igazi sikertörténet: színvonalas előadások sora több napon keresztül, konferenciakötet, szakmai kirándulások és persze vidámság!

2014. január 01. Berényi Marianna
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...