Népessy Noémi nyerte a MúzeumCafé Díjat

HÍR

Népessy Noémi, az Óbudai Múzeum – Goldberger Textilipari Gyűjtemény igazgatója kapta az idei MúzeumCafé Díjat.

Magyar Múzeumok Online 2014-03-20 08:00
Cikk küldése e-mail:

A múzeumi magazin által összehívott szakmai grémium a Goldberger-gyűjtemény megmentéséért és a gyűjteményt bemutató múzeum korszerű, izgalmas és példamutató kiállításának létrehozásáért ítélte oda az elismerést.

A 2007-ben a Szépművészeti Múzeum által alapított, több nemzetközi elismeréssel is kitüntetett múzeumi magazin negyedszer ítélte oda díját. Az alapítók a díjjal a magyar múzeumi szakmából minden évben egy olyan szakember munkáját ismerik el, aki a magazin szellemiségével összhangban előremutató, új és korszerű szemlélettel alkotott a maga szakterületén. A döntésben a szerkesztőbizottság (Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, György Péter esztéta, az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének igazgatója, Rockenbauer Zoltán művészettörténész, Török László ókorkutató, régész-egyiptológus, akadémikus) és Martos Gábor főszerkesztő munkáját Hatházi Gábor, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) főosztályvezető-helyettese, Cseri Miklós, az ICOM Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke, a szentendrei Skanzen főigazgatója és Mélyi József, a Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége (AICA) Magyar Tagozatának delegáltja, művészettörténész-műkritikus segítette.

Az Óbudával szorosan összeforrt Goldberger családnak és az általuk itt alapított, majd itt sikerre vitt gyárnak a története nem választható el a városrésztől, mégis a gyár bezárása után az 1954-ben pedig törvényerejű rendelettel megőrizni szándékozott műszaki emlékek közé sorolt textilipari gyűjtemény sorsa hányatott volt. Az 1960-as évek közepén a Textilipari Műszaki és Tudományos Egyesület szervezésében megindított szakmai gyűjtőmunka végső célja egy Textil- és Ruhaipari Múzeum létrehozása volt. 1975-ben a Könnyűipari Minisztérium a Hazai Fésűsfonó- és Szövőgyár Angyalföldi Gyáregységének Pannónia utcai, használaton kívüli üzemépületét ajánlotta fel a múzeum céljára; végül 1986. december 3-án nyílt meg a Textil- és Ruhaipari Múzeum. Az 1980-as évek végére a textilipari vállalatok anyagi helyzete is folyamatosan romlott, így egyre kevésbé tudtak hozzájárulni a múzeum működtetéséhez. A működtető bérbe adta a múzeum egy részét, és az ebből befolyt pénzből pótolta a fenntartási költségeket. 1991-ben azonban már ez is kevésnek bizonyult, a múzeum épületét eladták, így 1992-ben minden tárgy újra raktárba került. Ugyanekkor azonban az újranyitás érdekében létrehozták a Textilmúzeum Alapítványt, amely megszerezte az óbudai Goldberger gyár műemlék épületeit a Textil- és Ruhaipari Múzeum új otthona számára. 1999-ben nyílt meg itt az állandó kiállítás, illetve rendeztek az évek során több időszaki tárlatot is. 2011 novemberében a fenntartó kellő anyagi háttér hiányában az addig is mostoha körülmények között működött múzeum épületét és műtárgyállományát felajánlotta a III. kerületi önkormányzatnak, amely felvállalta a feladat ellátását, és ehhez megfelelő anyagi hátteret is biztosított. 2012. január 1-jén létrejött a Goldberger Textilipari Gyűjtemény, amely az Óbudai Múzeum külön intézményi egységeként, a kerület és az Emberi Erőforrások Minisztériuma több mint 110 millió forintos támogatásának köszönhetően a korábbi Textilmúzeum felújított épületében 2013 szeptemberében nyitotta meg a kapuját. Ezáltal megmenekült az egyedülálló ipartörténeti műemlék, az új kiállítás pedig izgalmasan hozza közel a látogatókhoz a kifejezetten speciális múzeumi anyagot – a bemutató mellé múzeumpedagógiai foglalkozások, Goldberger Műhely előadássorozat, szövő- és textilfestő tanfolyam és dizájnvásár szervezésével: izgalmas, korszerű, példaértékű új múzeumként

A Salát Zalán Péter által tervezett, és a Plexiawards által kivitelezett MúzeumCafé-díjat és a vele járó, az EMMI és a magazin által felajánlott 200.000 forintot március 19-én este adja át Martos Gábor főszerkesztő. Az elismerést minden év márciusában adja át a magazin, abban a hónapban, amikor Gróf Széchényi Ferenc 1802-ben felajánlotta gyűjteményét a köz javára.

A trófea

A MúzeumCafé Díj kortárs műtárgy: egy plexitömb, amelyben négy párhuzamos síkban „lebegve” különböző geometriai formák adják ki a MúzeumCafé védjegyét, a lap hátsó borítójának „tipográfiai kávébabszemekből” összeálló mintáját. A négy különálló sík az ofszettechnológiával készülő magazin négy különböző nyomólemezére, illetve a magazin négy alappilléren nyugvó rovatstruktúrájára utal. A mintát befoglaló rész mérete megegyezik a magazin méreteivel, vagyis 235 mm széles és 300 mm magas; a vele egy tömböt alkotó talapzattal együtt a díj magassága 433 mm, vastagsága 60 mm, súlya 5,6 kilogramm. A díjnak minden évben más-más színösszeállítása van. Az idei trófea a Goldberger Gyűjtemény kiállításának színeit idézi. A MúzeumCafé Díjat Salát Zalán Péter, a MúzeumCafé magazin művészeti vezetője tervezte, és Paizs László szobrászművész fia, Paizs Csaba és műhelye, a Plexiawards munkatársai készítették el.

 

Gratulálunk a díjazottnak!

Fotó: Villányi Csaba / Flashback Photo / Múzeumcafé

Startra kész a legújabb múzeumi elismerés

A MúzeumCafé-díj

A múzeumokkal szemben nagyok az elvárásaink, ezzel szemben ritkán adódik arra lehetőség, hogy elismerjük azok munkáját, akik valóban kellemes, hasznos, netalán okos múzeumi élménnyel gazdagítottak...

2011. március 03. Berényi Marianna

Díjzápor Óbudán

SASVÁRI EDIT

GOOD DESIGN, Red Dot Design és MúzeumCafé Díj, Kassák-év, sikeres időszaki kiállítások. Egyszóval: a Kassák Múzeumban zajlik az élet.

2013. május 05. Sándor Anna

Új kiállítás Óbudán

TEXTIL

A korábbi textilipari múzeum helyén szeptember 12-én megnyílt az Óbudai Múzeum Goldberger Textilipari Gyűjteménye, melynek 112 millió forintból felújított épületében A Goldberger... címmel új állandó...

2013. szeptember 09. MTI - MMO
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...