Startra kész a legújabb múzeumi elismerés

A MúzeumCafé-díj

A múzeumokkal szemben nagyok az elvárásaink, ezzel szemben ritkán adódik arra lehetőség, hogy elismerjük azok munkáját, akik valóban kellemes, hasznos, netalán okos múzeumi élménnyel gazdagítottak bennünket.

Berényi Marianna 2011-03-14 12:12
Cikk küldése e-mail:

- Mi a MúzeumCafé-dj? Kik alapították?

- A díjat a MúzeumCafé szerkesztősége és kiadója alapította, azzal a céllal, hogy ha már 2007 óta az egyetlen nyomtatott, országos múzeumi kiadványként kéthavonta több mint száz oldalon, részben angol nyelven, valamint havonta minimum egyszer élőben, az úgynevezett Élő MúzeumCafé-esteken – a hazai muzeológia reményeink szerint mérték- és irányadó fórumaként – jelen vagyunk a magyar múzeumok, az azokban dolgozó szakemberek életében, akkor a lap körül az elmúlt években kialakult szakmai-szellemi potenciál felhasználásával évente egyszer a magunk szerény módján azt is jelezzük, hogy mi mit tartottunk egy-egy év legkiemelkedőbb múzeumi teljesítményének.

- Miért tartottátok fontosnak, hogy egy újabb magyar múzeumi díj jöjjön létre? Milyen szempontok alapján dől el, hogy ki kapja a díjat?

- Nem akarunk senkinek sem a konkurenciája lenni: nagyon örülünk, hogy ma már egyre több olyan szakmai díj van, amelyik a hazai múzeumok és dolgozóik munkáját elismeri. A mi díjunk kifejezetten személyekre koncentrál: mostantól minden évben egy olyan múzeumi szakembernek ítéljük oda, aki a kuratóriumunk véleménye szerint az adott évben valami olyan, kivételesen magas szintű, előremutató múzeumi projektet hozott létre – és ez lehet kiállítás, katalógus, restaurálás, installáció, programsorozat, múzeumpedagógiai teljesítmény, vagy bármi, ami kapcsolódik egy múzeumban folyó bármilyen tevékenységhez –, amely az adott szakterületen a többi múzeumnak is követendő példaként szolgálhat. Talán ha elmondom, hogy miért éppen minden év márciusában adjuk át az elismerést, az mutatja, hogy mire is gondolunk. Azt nyilván sokan tudják, mindenhol így szerepel, hogy az első hazai kiállítási intézmény, a Magyar Nemzeti Múzeum megalapítása 1802 novemberében történt. Mi azonban nem ezt, az alapító okirat aláírását gondoljuk a folyamatban legfontosabb mozzanatnak, sokkal inkább gróf Széchényi Ferenc első gesztusát, gyűjteményének a köz javára történő felajánlásával a királyhoz forduló levelének megírását: ennek pedig 1802 márciusa volt az időpontja.

- Kik döntenek a díjazott személyéről?

- Létrehoztunk egy kuratóriumot, amelyben a MúzeumCafé szerkesztőbizottságának tagjai – Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója; György Péter esztéta, egyetemi docens, az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének igazgatója; Rockenbauer Zoltán művészettörténész, független kurátor, volt kulturális miniszter és Török László régész-egyiptológus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja – mellett a kulturális tárca részéről Török Petra irodalom- és művészettörténész, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Közgyűjteményi Főosztályának vezető tanácsosa; a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa (ICOM) Magyar Nemzeti Bizottsága részéről Renner Zsuzsanna elnök, indológus (ő hosszabb külföldi útja miatt ebben az évben Basics Beatrix művészettörténész elnökségi tagot delegálta a testületbe); a Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége (AICA) Magyar Tagozata részéről pedig Mélyi József elnök, művészettörténész-műkritikus vesz részt, illetve a MúzeumCafé szerkesztősségét én képviselem.

- Milyen jutalommal jár az elismerés?

- A MúzeumCafé-díjasnak egy olyan, kifejezetten erre a célra készíttetett, bizonyos fokig a lapra, annak vizuális megjelenésére emlékeztető kortárs műtárgyat fogunk átadni, amelyet leginkább egy szobor és egy plakett között elhelyezkedő „valaminek” mondanék (de erről többet az átadásig nem szeretnék elárulni, illetve annyit viszont mindenképpen, hogy a díjat magát a Plexiawards nevű cég készítette), valamint a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Szépművészeti Múzeum felajánlása jóvoltából kétszázezer forintot.

- Mikor és hol derül ki, hogy ki lesz az első díjazott?

- A 2010-es MúzeumCafé-díjat 2011. március 12-én, szombaton délután 16 órakor adjuk át Balatonfüreden, a Vaszary Villában (ám mielőtt még ezt olvasva bárki találgatni kezdene, hangsúlyozom, hogy a helyszínnek „csak” praktikus okai vannak), és az eseményt, valamint az azt követő Élő MúzeumCafé-beszélgetést a díjazottal a www.muzeumcafe.hu weboldalon bárki élőben figyelemmel kísérheti.

Fotó: Martos Márton Gazsó

imho

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...