Új kiállítás Óbudán
TEXTIL
A korábbi textilipari múzeum helyén szeptember 12-én megnyílt az Óbudai Múzeum Goldberger Textilipari Gyűjteménye, melynek 112 millió forintból felújított épületében A Goldberger... címmel új állandó kiállítás is látogatható.
MTI - MMO |
2013-09-13 08:12 |
A Goldberger család másfél évszázadon át működtetett kékfestő üzemet, majd világhírű textilgyárat Óbudán, a gyűjtemény az ő vállalatuk egykori, Lajos utcai székházában kapott otthont – mondta el az új intézmény megnyitóján Népessy Noémi igazgató. A Textilmúzeum Alapítvány 2011-ben ajánlotta fel a III. kerületi önkormányzatnak az addig mostoha körülmények között működő múzeum épületét és műtárgyállományát, melyből 2012. január 1-jén az Óbudai Múzeum filiáléjaként létrejött a Goldberger Textilipari Gyűjtemény.
„Nemcsak új állandó kiállítást kellett létrehozni, szinte mindent új alapokra kellett helyezni” – idézte fel az igazgató, hozzátéve: a korszerű, interaktív állandó tárlat mellett pályázatot írtak ki a múzeum közönségforgalmi tereinek és arculati elemeinek megújítására is. A nyitásra kiállítás-vezető és múzeumpedagógiai füzet készült, és az épületben Goldberger Műhely néven fiatal alkotóknak is bemutatkozási lehetőséget kínáló rendezvénycentrum és kávézó is nyílt – számolt be Népessy Noémi.
|
A Goldberger Gyár 1908-ban |
Bús Balázs, Óbuda-Békásmegyer polgármestere hangsúlyozta, hogy a családi üzemet világhírű nagyvállalattá fejlesztő Goldberger Leó neve nemcsak a textiliparral, hanem az egykori Óbudával is szorosan összefonódott. A nevét viselő gyűjtemény hosszú utat járt be, míg a mai formában megnyílhatott, de létrejöttével újabb elemmel gazdagodott az Árpád híd budai hídfője körül formálódó óbudai kulturális negyed – emlékeztetett.
L. Simon László, az Országgyűlés Kulturális és sajtóbizottságának elnöke, a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke elmondta, a beruházáshoz az Emberi Erőforrások Minisztériuma az Alfa-programon keresztül 60 millió, míg a kerület 52 millió forinttal járult hozzá. A jelenlegi kormány különösen fontosnak tartja a közgyűjtemények fejlesztését, ezért született nemrég új múzeumi törvény, amely teljesen új finanszírozási modellt alkotott meg, távlatot adva az önkormányzati fenntartású múzeumok számára – emelte ki.
L. Simon László emlékeztetett: ma jelentette be a kormány, hogy a józsefvárosi vasútállomáson 2014-re emlékhely épül a holokauszt gyermekáldozatai előtt tisztelegve, valamint hogy a hazai civil szervezeteknek, a zsidó közélet szervezeteinek és az oktatási intézményeknek 1,5 milliárd forintos alapot hoztak létre, hogy helyi szinten is lehetővé tegyék az emlékezést. „A 2014-es emlékév kapcsán oly módon kell megemlékeznünk a holokausztról, hogy egyértelművé tegyük: közös veszteségekről van szó, ahogy a Goldberger család tragédiája is a magyar nemzet tragédiája” – hangsúlyozta a politikus. Rámutatott, hogy a két világháború között a rangos múzeumok, folyóiratok, művészeti díjak nagy többségét nem az állam tartotta fenn, hanem olyan mecénások, mint a Goldberger család, nagyban hozzájárulva a Trianon utáni Magyarország megmaradásához. „Az ő példájukat kell követnünk ahhoz, hogy a magyar gazdaság sikeresen újuljon meg” – mondta el L. Simon László.
Az Óbudai Múzeum szakemberei szeptember 14-én, szombaton a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Műszaki Tanulmánytárának családi napján tartanak előadásokat a gyár, a gyűjtemény és az ipari textilmintázás történetének érdekességeiről.