Búza – kenyér – ÉLET

PÁLYÁZÓK - CIFRAPALOTA

Hamarosan, a Múzeumpedagógiai Évnyitón adják át a Múzeumpedagógiai Nívódíjat. Sorozatunkban ABC sorrendben valamennyi pályázót bemutatjuk: másodikként a kecskeméti Cifrapalotát.

Magyar Múzeumok Online 2014-09-20 19:52
Cikk küldése e-mail:

 A kecskeméti Katona József Múzeum 2013-ban megrendezett kiállításán igazi néprajzi témát dolgozott fel a különböző korú gyerekek számára. A Búza – kenyér - ÉLET. A búza útja földtől az asztalig a Duna-Tisza közén egykor… és ma! kiállítás múzeumpedagógiai programja a tervezés időszakától összekapcsolódott a tárlattal. A kiállításba olyan múzeumpedagógiai elemek is beépültek, amelyek a gyerekek számára élvezetessé, izgalmassá és megtapasztalhatóvá varázsolták a témát. A diákok minden sarokban, terepasztalokon találtak tapintható tárgyakat (pl. gabonamagokat, gabonakévéket, őrleményeket), kipróbálható demonstrációs eszközöket (ekét, kaszát, cséphadarót, kézi malmot), a népi talajmegmunkálás eszközeinek tapintható makettjeit (tüskés boronát, tövises boronát, hegyhúzót, hengert, ekét), a termőföldeken használt gépek, traktorok méretarányos, kicsinyített, a működését is bemutató, kipróbálható gyermekjátékokat (tárcsát, ekét, permetezőt, vetőgépet, kombájnt, bálázót) és a kenyérkészítés eszközeinek szintén kézbe vehető kicsinyített másait (szakajtót, szakajtóruhát, szitát, lisztes kanalat, kovászoló fát, keresztfát).

A megerősítést, az ismeretek elmélyítését célozták a Kicsi dió népmese folyamatos vetítése, a 3D-s vízimalom és traktor kirakók, a 2D-s mesekirakók, a szólás – mondás párosító kártyák, a „Rendezd sorba!” és a Nagy gabonatábla társasjáték is.

A foglalkozások során a gyerekek játékos tárlatvezetésen az egyes tárgyakat, eszközöket kipróbálva, múzeumpedagógiai munkafüzet segítségével ismerkedtek meg a kenyérgabona fajtáival, termesztésével, feldolgozásával, hasznosításával; a kenyérkészítés hagyományos módjával, népszokásokkal, hiedelmekkel, valamint közösen értelmeztük a témához kapcsolódó szólásokat és közmondásokat.

Módszertani szempontból a foglalkozások során nagy szerepet kapott a közös játék tevékenység, a kreatív és művészi alkotási lehetőség, valamint a drámapedagógia. A múzeumpedagógiai foglalkozások eszköztárában pedig jelentős szerepet játszottak az egyes gyűjteményekből a muzeológus munkatársak által kiválasztott műtárgyak és a Kecskemétfilm Kft. Magyar Népmesék sorozatából a Kicsi dió című film.

A múzeumpedagógusok a játékos tárlatvezetés során a gyerekeket aktivizáló párbeszédes, az érzékszerveket is igénybe vevő módszert alkalmaztak. A gabonafélék megismerése műanyag tálacskákba és szakajtókba kihelyezett gabonaszemek tapintásával történt. A gabona-tálacskák mellett pedig megfigyelhették, hogy milyen csomagolásban lehet megvásárolni bio-boltokban a különböző gabonafajtákat. Mindeközben a gyerekek irányított beszélgetés során elmondták, hogy melyik gabonafélét mire használták illetve használjuk napjainkban.

 

A kiállítás következő állomásán a talajmegmunkálás eszközeivel és a gabonatermesztés munkafolyamataival ismerkedhettünk meg. A megfigyelhető múzeumi tárgyak, makettek, gyermekjátékok megmutatták, hogy mit hogyan használtak, és a gabonatermesztés melyik szakaszában alkalmazták. Kiderült, milyen nehéz kézi munka volt a szántás, a kapálás és az aratás, miközben egy-egy tanuló bemutatta az eszközök használatát a demonstrációs tárgyakon. Egy tanuló kipróbálta, hogy hol kell megfogni az eke szarvát. Megbeszélték a vetéssel kapcsolatos népi hiedelmeket, miközben megpróbálták vető-batyuvá kötni a karácsonyi abroszt. Felfedezték az aratás eszközeit, majd bemutatón keresztül megfigyelték a kaszaélezés és kaszakalapálás munkafolyamatát. Közben a gyerekek érzékelték a különbségeket a búza-, rozs- és árpakéve között. Ezt követően egy tanuló beállt a biztonságosan rögzített, és életlenített kasza mögé, és bemutatta, hogyan kellett azt megfogni.

A szemnyerés eszközeit és módját bemutató egységben a gyerekek kézbe vehették a cséphadarót, majd közösen eljárták a csűrdöngölő táncot, utána pedig kipróbálták a kézi malmot. Egy újabb egységben a gabona különböző részeinek hasznosítását vitatták meg, miközben megérinthették a szalmazsákot, kezükben morzsolhatták a töreket, és átvizsgálhatták egy mai bevásárlókosár tartalmát. Felfedezhették, hogy búzából is készül sör, gabonafélék az alapanyagai a körükben kedvelt müzli-szeletnek, sőt, a pelenkák nedvszívó rétegéhez is gabona alapanyagot használnak. A kiállítás további egységeiben a kenyérkészítés alapanyagait, a hagyományos és a korunk eszközeit, munkafolyamatát vizsgálhatták.

A kiállítás és a múzeumpedagógiai program alkalmazkodott a gabonatermesztés és népszokások naptári rendjéhez is, amely elem a kiállítás egy kis szegletében jelent meg. Kecskeméten: november közepétől – december végéig a karácsonyi asztal kapott helyet (Kapcsolódó tevékenységek: Luca búza vetése, mézesbábsütés, mákos guba készítése, karácsonyi díszek és ajándéktárgyak készítése volt.)

A tárlatvezetés után a gyerekek feladatlap segítségével maguk fedezhették fel a kiállítást, miközben kipróbálhatták, megérinthették a kiállításba kihelyezett demonstrációs eszközöket, tapintható tárgyakat.

A megerősítést, az ismeretek elmélyítését célozta a Kicsi dió népmese folyamatos vetítése, a 3D-s vízimalom és traktor kirakók, a 2D-s mesekirakók, a szólás – mondás párosító kártyák, a „Rendezd sorba!” és a Nagy gabonatábla társasjáték is. A kiállítás megtekintése után a gyerekek 4 fős csoportokban az egyes játékokat forgószínpadszerűen ismerhették meg.

A Nagy gabonatábla társasjáték célja, hogy a búzatermelés folyamatait végigjárva eljussunk a frissen kisült, ropogós kenyérig. A játék 4x4 méteres nagyságú, nagyméretű bábokkal és dobókockával játszható. Kellékei a kérdéseket és válaszokat tartalmazó Kockáztatsz? hátoldalú kártyák. A játék során szükség van egy játékvezetőre, aki a kártyákat kezeli, és ügyel a szabályok betartására.

A Start játékmezőről 6-os dobással lehet elindulni, majd mindenki annyit lép a bábujával, ahányat a dobókockával dobott.

A képekkel ellátott mezőkön a munka sikeres elvégzése jutalmául a játékos előre léphet, sikertelenség esetén vissza kell lépni annyit, amennyit a mező szövege mutat.

A Kockáztatsz? játékmezőre érve kiválaszthatunk egyet a játékkártyák közül. A játékvezető felolvassa a kérdést, amelyre válaszolni kell. A helyes választ is a játékvezető ellenőrzi. Aki jól felel, jutalmul előre léphet 6 mezőt. Sikertelen válasz esetén vissza kell lépni 6-ot. Aki nem mer kockáztatni, és nem akar kártyát húzni, az egy körből kimarad.

A játék nyertese az lesz, akinek leghamarabb kisül a kenyere, vagyis eléri a CÉL mezőt.

Bélyegen a nagyvilág

PÁLYÁZÓK - BÉLYEGMÚZEUM

Hamarosan, a Múzeumpedagógiai Évnyitón adják át a Múzeumpedagógiai Nívódíjat. Sorozatunkban ABC sorrendben valamennyi pályázót bemutatjuk: elsőként a Bélyegmúzeumot.

2014. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

Múzeumpedagógiai Nívódíjak

PÁLYÁZAT

2013. szeptember 30-án, tizenegyedik alkalommal kerül sor az Országos Múzeumpedagógiai Évnyitóra, idén a Magyar Nemzeti Múzeumban. Hagyomány, hogy ilyenkor adják át a Múzeumpedagógiai Nívódíjakat is,...

2013. június 06. Magyar Múzeumok Online

Nívódíj nyelvöltésért

Kazinczy Ferenc születésének 250. évfordulója alkalmából újra útnak indult a Petőfi Irodalmi Múzeum utazó interaktív kiállítása, méghozzá nem is akárhogyan: a kezdeményezés Múzeumpedagógiai Nívódíjjal...

2009. október 10. Erlitz János
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...