©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Múzeumi Kalandtúra Csikóca Manóival a 7. Győrkőcfesztiválon


Paks után Győr - egy újabb Duna menti pályázó a Múzeumpedagógiai Nívódíjra.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2014-09-27 14:09:41

Az országos látogatottságú Győrkőc Fesztiválhoz kapcsolódva 2014-ben első alkalommal került megrendezésre a Múzeumi kalandtúra Csikóca Manóival elnevezésű program, amely aktív-kreatív múzeumi élmények megszerzésére invitálta látogatóit.

 

 

Győr városában 7 év minden július első hétvégéjén a Vaskakas Bábszínház szervezésében nagyszabású gyermekfesztivált tartanak, amely országos látogatottságú rendezvényként több ezer gyermek látogatót fogad. Az idei évben először vállalkozott a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum arra, hogy tartalmas múzeumi élménnyel egészítse ki a 6-14 éves korosztály nyári szórakozását. Az intézmény kettős célt követve az állandó és időszaki kiállításait, valamint múzeumpedagógiai kínálatát kívánta népszerűsíteni. E kezdeményezés, hogy egy közgyűjtemény egy korcsoporthoz kötődő fesztiválprogramba komplex módon bekapcsolódjon országos szinten is újdonságnak számít. A fesztiválon résztvevő gyermekek és egy fő kísérő számára ingyenesen kínált múzeumi program különösen jó marketingeszköznek bizonyult, olyan élő reklámnak, amely a múzeum nyitott, színes, eleven” arcát mutatta meg a nagyközönségnek. A tapasztalatok alapján a 10 év feletti gyermekek és az őket kísérő szülők és nagyszülők szívesen választottak a múzeumi kalandtúrát. A városi intézmény 11 épülete várta az igényes szórakozásra, kreatív alkotásra, sok-sok játékra vágyó fiatalokat. A múzeumi terek a rendezvény ideális esőhelyszínei lettek az első napon több órán át tartó eső idején, illetve a másnapi forróságban is népszerűnek bizonyult a program.

 

A projekt újszerűsége, hogy saját készítésű és kivitelezésű kreatív elemek (Csikóca Manói Ujjbábszínáza) köré építi fel a két nap programkínálatát. Az egyes helyszíneken a múzeum dolgozói, fiatal képzőművészek, önkéntes munkát végző fiatalok fogadták a látogatókat. Munkájuk azt a célt szolgálja, hogy a gyermeklátogatók, minél közelebb kerüljenek a játékos tanulás útján megszerezhető élményekhez.

 

A programcsomag kidolgozásánál alapvető szempont volt, hogy a 11 kiállítóhelyből álló intézmény arculatának minden hangsúlyos pontját meg tudja mutatni olyan formában, mely az aktuális állandó és időszaki kiállításokat egy egységként tudja a közönség elé tárni. Abban a szerencsés helyzetben van a múzeum, hogy gyűjteményezése nagyon sok területre kiterjed (képző- és iparművészet, régészet, népművészet, helytörténet) és ennek megfelelően hasonló nagyszámú érdeklődőt tud programjaival megszólítani. A projekt alatt minden kiállításban olyan program valósul meg, mely az adott célcsoport számára érdekes lehet és felkeltheti a figyelmet az adott gyűjtemény/kiállítás iránt.

 

Fontos volt a megfelelő motiváció is, hiszen nagy tömeget kell megmozgatni, viszonylag nagyszámú helyszín között, ennél is több programmal, melyeken a részvétel időigényes. Ennek lebonyolítására több eszköz állt rendelkezésre: itt kap szerepet a már meglévő tudás alkalmazása (pl. feladatlapok), változatosság (pl. különböző mértékű és természetű aktivitást igénylő manuális foglalkozások, játékok), jutalmazás (pl. a jól teljesített feladatokért járó extra ajándékok – a minden épületben gyűjthető kiadványokon kívül), önálló ötletek kifejezésének lehetősége (pl. kreativitást igénylő tervezési feladatok, különös tekintettel a képzőművészeti tevékenységekre), illetve az átélés (pl. living history, kóstoló).

[[-- insertion|title:none|video:198 --]]

 

 

 

A Múzeumi kalandtúra Csikóca manóival című programhoz kapcsolódó kiadvány a Csikóca Manói Ujjbábszínház. Ez egy 13+1 darabból álló ujjbábszínház, melyből 11 báb és a bábszínház a különböző kiállítások/gyűjtemények meglátogatásával és az ott zajló, ingyenes programokon való részvétellel gyűjthető be.



A kiadvány és annak terjesztési módja hivatott a 11 épületre írt programcsomagot összefogni: a 11+1 ujjbábból és 1 ujjbábszínházból álló kiadvány nem tartalmaz verbális információt. Minden épületben 1-1, az adott kiállítás/gyűjtemény fő stílusjegyeihez igazított figura gyűjthető be, illetve a Fruhmann-házban az ujjbábszínház.

 


A kiadvány kialakítása bemutatja az intézmény sokszínűségét, gyűjteményeinek és kiállításainak sajátosságait. Feltételezi a múzeumban szerzett információk múzeumon kívüli tudatos alkalmazását, hiszen a kiadvány teljes begyűjtése csak azon a módon történhet, hogy a látogató minden múzeumi helyszínnel és az ott megvalósuló programokkal kapcsolatba kerül. Hazaérkezve az élmények és a tudás e kiadvány segítségével könnyen feleleveníthető, játékos formában ismét átélhető, s nem utolsó sorban manuális aktivitást is igényel összeállítása. A rendezvény megvalósulta után a 12. ujjbáb (a ráadás) az internetes felületen (www.csikocaesbaratai.blogspot.hu) érhető el.

Kapcsolódó cikkek:
Bélyegen a nagyvilág
NAGY KUNSZT
Német nemzetiségi kultúra Veszprém megyében

Cimkék:
gyerekprogram, ujjbáb

    Muzeumok.hu Rss betöltése...