©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Múzeumnyitogató No. 03.


A szombathelyi múzeum mind a hat tagintézményének múzeumpedagógiai programját összefogó kezdeményezéssel pályázott a Múzeumpedagógiai Nívódíjra.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2014-09-28 15:05:21

A Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum a korábbi évek tapasztalataira alapozva a 2013-2014. tanévben első alkalommal kínált hat tagintézményére kiterjedő múzeumpedagógiai csomagajánlatot. A gyermekek a tanév során látogatást tettek a rendkívül különböző, színes gyűjteményi specifikummal rendelkező „Smidt Múzeum”-ban, a Vasi Múzeumi Látványtárban, az Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárházban, a Szombathelyi Képtárban, a Savaria Múzeumban és a Vasi Skanzenben. A legfiatalabb múzeumlátogatók életkori sajátosságainak figyelembevételével az ismereteket bővítő foglalkozások elmaradhatatlan része volt a készségek és a személyiség fejlődését segítő, közös tárgyalkotó kézműves tevékenység.

A szombathelyi múzeumi intézményrendszer átalakulását megelőzően született meg a Savaria Múzeum Múzeumnyitogató sorozatának ötlete, Bóka Izabella fejlesztő óvodapedagógus segítő közreműködésével és ajánlásával. Vele együttműködve dolgozta ki az első foglalkozáscsomag tematikáját Tóth Kálmán múzeumpedagógus a 2011–2012. tanévre. A program nagy érdeklődést váltott ki: 16 óvodai és 10 kisiskolás csoportban 567 résztvevő gyermek jutott múzeumi élményhez. Az öt alkalmas foglalkozássorozat tematikai egységei a Savaria Múzeum Tájak, korok, települések című állandó kiállításának témáihoz igazodtak (Pincétől a padlásig..., Kerek erdőn jártam..., Egyszer volt, hol nem volt..., Süssünk, süssünk valamit..., ...és a ráadás) A következő évben a „Múzeumnyitogató” (No.2.) sorozat foglalkozásain (Kifordított kincsesláda,,,, Vadászkalandok..., Mag, mag, búzamag, benne aluszik a nap..., Mozaikrakosgató..., ...+1.) 22 óvodai és 6 iskolás csoport vett részt, összesen 661 gyermeklátogatóval.

 

 

Az előzmények pozitív tapasztalataira alapozva a 2013–2014-es tanévben első alkalommal kínált az immár átalakult, s a rendkívüli gyűjteményére büszke Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum 6 tagintézményére kiterjedő közös múzeumpedagógiai csomagokat. Külön csomagajánlat készült az óvodásoknak és 1–2. osztályosoknak (Múzeumnyitogató No. 03.), az 1–4. osztályosoknak (Könnyű szeretni a madarakat) és az 5–8. osztályosoknak (Ketten kössünk egy kévébe). Az egyes tagintézmények gyűjteményi specifikumuknak, tudományterületeiknek megfelelően, egymástól merőben különböző múzeumi sajátosságokkal és erősségekkel rendelkezvén készítették el közös kínálatukat. A foglalkozások helyszínei voltak: „Smidt Múzeum”, Vasi Múzeumi Látványtár, Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház, Savaria Múzeum, Szombathelyi Képtár, Vasi Skanzen.

 

A hat muzeális társintézmény bevonásával szoros együttműködésben megvalósított program a tudományok közti átjárhatóság szellemében a komplexitás jelentőségére és az egymástól tanulás élményére hívta fel mind a résztvevők, mind pedig a szervezők, közreműködők figyelmét egyaránt.

 

A hat részes foglalkozássorozat célja az volt, hogy a programban résztvevő gyermekek pozitív múzeumi élményeket szerezzenek, életkoruknak megfelelő ismereteket és viselkedési normákat sajátítsanak el, s közben a múzeumi környezet számukra a felfedezéses tanulás, a gyermeki játék és az alkotás közegévé váljék.

 

A kezdeményezés célcsoportjai, a Múzeumnyitogató No. 3. sorozat résztvevői az óvodáskorú, valamint az 1-2. évfolyamos kisiskolás gyermekek voltak, összesen 33 csoport 783 fővel. Hat tagintézményben tett látogatás alkalmával összesen 4698 fő, akik óvodásoknak kidolgozott múzeumpedagógiai foglalkozáson vettek részt.

 

Természetesen az élményszerűség határozta meg a játékos foglalkozásokba bújtatott, egyszerű tanulási, tapasztalat- és élményszerzési folyamatot. A mesés-játékos foglalkozás felépítését az életkori sajátosságoknak megfelelően az irányított beszélgetés, mozgásos játék és az alkotómunka hármas tagoltsága jellemezte a figyelem sikeres fenntartása céljából. A 60-75 perces foglalkozás tartalmi és időbeli felosztása hatékonynak bizonyult: nem lépte túl a gyerekek koncentrációs küszöbét, ugyanakkor kielégítette alkotás iránti, valamint mozgásigényüket.

 

Az egyes foglalkozások elmaradhatatlan része volt a közös tárgyalkotó tevékenység. A foglalkozások végén a résztvevőknek a látottakhoz, hallottakhoz kapcsolódó 5–5 furfangos kérdésre, talányra kellett választ találniuk. A helyes válaszokért kapott elismeréseket a sorozat végén összesítettük és a legtöbb pontot összegyűjtő csoportokat ajándékkal jutalmaztuk.

 

[[-- insertion|title:none|video:199 --]]

 

A résztvevők egyedi gyártású múzeumlátogató füzetet kaptak, amelybe minden foglalkozás után pecsételéssel bekerült egy-egy, a gyerekeknek kedves és a múzeumi alkalomhoz is kapcsolódó bélyegző. A kicsik a füzetbe utólag lerajzolhatták, lejegyezhették élményeiket. Az alkotásokból a 2014–2015. tanév múzeumpedagógiai évnyitójára a Szombathelyi Képtárban megtekinthető kiállítás készül. A tervek szerint a gyermekalkotások az új tanév során egy vándorkiállítás részeként több alkalommal és több helyszínen is bemutatásra kerülnek majd.

 

Az óvodás korosztály idei szervezett jelenléte valamennyi szombathelyi muzeális intézmény közös múzeumpedagógiájában az első próbálkozás volt, amely sikeres kísérletnek bizonyult. A múzeum munkatársainak elsődleges célja a „nem lehet elég korán kezdeni” mottó jegyében az volt, hogy már a 6 év alatti korosztály is érintkezzen a múzeumi közeggel. A „kevesebb több”elvét követve, a hangsúlyt önmagára a múzeumi légkörrel, a múzeumi környezettel való találkozásra helyezték, egyfajta benyomás-szerzésre és alapvető információk átadására. Az óvodák érdeklődése és igénye a program iránt várakozáson felülinek bizonyult. A gyermekek és óvópedagógusok pozitív visszajelzéseinek tükrében elmondható, hogy a foglalkozássorozat jó kezdeményezésnek bizonyult, így ezt a bevált gyakorlatot a jövőben is alkalmazni fogják.

Kapcsolódó cikkek:
Múzeumi Kalandtúra Csikóca Manóival a 7. Győrkőcfesztiválon
Rejtélyek Vára
Móra mesebirodalma

Cimkék:
óvodások

    Muzeumok.hu Rss betöltése...