©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Német nemzetiségi tájházak tárgyai a weben


2014 szeptemberében kezdődött az a digitalizációs mintaprojekt, mely a magyarországi német nemzetiség tárgyi emlékeinek digitális rögzítésére és weben való közzétételére irányult.

Szerző: Fonyódi Krisztián | Forrás: | 2015-02-09 07:41:19

A konkrét cél összesen 500 tárgy digitalizálására vonatkozott, 5 különböző gyűjtemény anyagából. A projekt öt résztvevője a császár-töltési, a vecsési, a sombereki, a hímesházai és a dunaharaszti német tájházak voltak, valamint a későbbiekben még 4 további intézmény – Budafok, Nagytétény, Budaörs és Budakeszi – csatlakozott együttműködő partnerként. A mintaprojekt megvalósítását anyagilag a Német Nagykövetség támogatta, ezen túl szakmai segítséget az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közgyűjteményi Főosztálya, valamint a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata biztosított.

 

A résztvevők Magyarország különböző régióiban találhatók, így gyűjteményeik darabjai segítségével reprezentatívan mutatják be azt a sokszínűséget, mely a német kisebbség életét jellemezte. A digitalizált használati tárgyakon keresztül bepillantást nyerhetünk a német nemzetiség szokásaiba, lehetőséget kaphatunk közelebbről megismerni hétköznapjaikat. A webes látogató hozzáfér a különböző területek öltözködési, étkezési szokásaihoz, megfigyelheti a hasonlóságokat és különbözőségeket egy-egy adott életterületen.

 

 

A mintaprojekt azon a közismert, áldatlan helyzeten kívánt változtatni, hogy a legtöbb tájházban a tárgyak leíró adatait tartalmazó leltárkönyvek csak nyomtatott formában – vagy úgy sem – állnak rendelkezésre, tárgyfotókkal pedig vagy nem rendelkeznek, vagy a felvételek nem felelnek meg a mai elvárásoknak.

 

A szervezők intézményenként 100-100 emléktárgy digitalizálásán és webes közzétételén túl digitalizációval kapcsolatos továbbképzést és betanítást is kínáltak a résztvevők számára. A konkrét digitalizációval egybekötött „learning by doing” szakmai napokon a tájház gyűjteménykezelői megtanulhatták, hogyan lehet a különböző típusú tárgyakat egyszerű fotótechnikai eszközök segítségével digitálisan reprodukálni, valamint azt is, hogyan kell a MúzeumDigitár gyűjteménykezelő rendszert használni, tárgyak leíró adatait, fotóit rögzíteni, majd az így elkészített rekordokat a weben publikálni.

 

 

A résztvevők képzése azért volt különösen fontos, hogy a tájházakban megkezdett digitalizációs munka a mintaprojekt befejeződése után önálló munkavégzés keretében folytatódhasson és ezáltal a tájházak virtuális gyűjteményei tovább gyarapodhassanak. 2014 decemberére 842 tárgyat és enteriőrfotót digitalizáltak a projektben résztvevő intézmények. A digitalizált tárgyak itt érhetők el.

 

A rendkívül rövid idő, alig hat hónap alatt megvalósított mintaprojekt nagy sikert aratott a német nagykövetség által szervezett projektbemutatón. Ennek köszönhetően a német nemzetiségi tájházak digitalizációját és digitális láthatóvá tételét megvalósító projekt a német nagykövetség anyagi támogatásával 2015-ben folyatódni fog, és a remények szerint tovább növekszik a Múzeumdigitár webes aggregációs felületén (www.muzeumdigitar.hu) az elérhető tájházak száma.

Kapcsolódó cikkek:
A mindent átölelő digitalizáció
Gyűjtemények a felhőben
Német kultúra kattintásra

Cimkék:
tájházak, nemzetiség

    Muzeumok.hu Rss betöltése...