VII. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálé
KECSKEMÉT
A biennále idei felhívásában ezúttal a gyermekeket, a gyermekséget jelölték ki ábrázolandó, megjelenítendő ikonográfiai programként. A forrást ezúttal sem csupán a Biblia jelentette.
Magyar Múzeumok Online |
2015-03-16 14:17 |
Horváth Péter munkája
„Isten gyermek” – „Isten gyermekei vagyunk”
címmel nyílt meg szombaton a VII. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálé Kecskeméten a Cifrapalotában. 2000-ben 1000 év – magyar szentek címmel próbaképp rendeztek egy kiállítást, hogy érdemes-e belevágni egy új kiállítás-sorozat megszervezésébe Magyarországon. A kiállítás sikerét alapul véve 2002-ben rendezték meg az I. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálét. Az első alkalommal a keresztre feszítés jelenetét és a legfontosabb szimbólumot, a keresztet választották, 2005 tavaszán pedig a Genezis őstörténeti részét, a Teremtés könyvének első 11 fejezetét. A harmadik biennálén, 2006-ban az oltár volt a téma, míg a negyediken Krisztus példázatait kellett megjeleníteni. 2009-2010-ben az Apokalipszis, a Jelenések könyve volt az ábrázolandó, megjelenítendő ikonográfiai program, míg legutóbb, a hatodikon, 2013 tavaszán az angyalok. Az első hat biennálén összesen 752 alkotás került a közönség elé az aktuális zsűrizések után a Cifrapalota falai között, ami jól mutatja, hogy mennyire hiányzott egy ilyen sorozat a magyarországi kiállítási palettáról.
A 2015-ös biennále aktuális felhívására 197 művész 196 alkotást adott be, amiből a zsűri február 10-én összesen 107 alkotó 106 művét javasolta kiállítani és a katalógusban megjelentetni. A kiállítás katalógusa szerint, a biennálékra támaszkodva – elsősorban ajándékozás útján – sikerült egy több mint 300 darabot számláló, speciális gyűjteményi egységet létrehozni.
A 2014. évi állapot szerint 297 leltári tétel alatt számon tartott, és összesen 317 darabot számláló gyűjtemény, az előzetes felajánlások szerint újabb 51 művel fog gyarapodni a 2015-ös biennáléra beadó művészek jóvoltából.
A tárlat május 17-éig látogatható.
A Múzeum munkatársai múzeumpedagógiai foglalkozások elméleti részében előadás formájában segítik elő a középiskolás és felnőtt korosztály számára a biennále anyagának befogadását és magának a tematikának az alaposabb megismerését.
I. ELŐADÁSOK A CIFRAPALOTÁBAN (Kecskemét, Rákóczi út 1.)
Kezdés: szerdánként 16.30-tól
Április 8.: Gyermek, gyermekség, gyermeki lét a Bibliában(Galambos Ádám evangélikus teológus)
Április 22. Gyermek-ikonográfia az európai művészet történetében
(ifj. Gyergyádesz László művészettörténész)
Április 29.: Gyermek, gyermekség, gyermeki lét az irodalomban
(Szabó T. Anna költő)
Május 6. „Gyermeknek lenni…” – Gyermekábrázolás a kortárs filmben
(Bencsik Orsolya filmesztéta)
Május 13. Gyermekábrázolás a keleti keresztény művészetben
(dr. Nagy Márta bizantinológus)
II. MÚZEUMPEDAGÓGIAI PROGRAMOK
Gyermeknek lenni
A kiállítás megtekintése után a gesztusfestészet gyermeki öröme lesz a téma. Egészen pontosan összemossák a gesztusfestészet technikáit és a figurális ábrázolást: fröcskölés, csorgatás, az ösztöneink vezérelhetnek az alkotás közben, miközben a keresztény ikonográfia egy-egy motívumát is belekomponálják az alkotásba. Festés ujjal, vagy lábbal is, sőt, kisebb csoportokban nagyméretű kép is készíthető. A foglalkozáson néhány gyermekekkel kapcsolatos bibliai szöveget is feldolgoznak játékos formában.
Másfél órás és egy órás időtartamban is igényelhető foglalkozások ingyenesek. Bejelentkezés, információ: Bencsik Orsolyánál (76/480-776; cifrapalota.kecskemet@gmail.com)
Gyermekélet a régi paraszti társadalomban – múzeumi óra – beszélgetés
Miért keresztelték meg a gyermeket, amint megszületett? Meddig tartott a „felhőtlen” gyermekkor? Mivel tölthették a gyermekek szabadidejüket? Iskolába járni, vagy munkába nevelődni? Miben különbözik egy mai és egy 18-19. századi gyermek élete?A múzeumi óra végén egyszerű népi gyermekjáték készítése (pl. brúgattyú, dióhajó, népi titiri-baba)
Gyermekkorom legszebb emléke – kollázs technika alkalmazása
Hozz magaddal egy gyermekkori fotót, vagy annak fénymásolatát, és a kiállított alkotások és a kollázs technikájának megismerése után magad is kipróbálhatod e művészeti tevékenységet.
A gyermek figurális, nonfiguratív és absztrakt megformázása agyagból, illetve hulladék-anyagok újrahasznosításával.
8-14 éveseknek. A foglalkozások ingyenesek. Bejelentkezés, információ: Merinu Éva múzeumpedagógusnál (30/406-5260, cifrapalota.muzped@gmail.com)
VII. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennále „Isteni gyermek” – „Isten gyermekei vagyunk” Kecskeméti Katona József Múzeum – Cifrapalota 2015. március 14 – május 17.