Legalább tíz római kori mozaik félresikerült törökországi restaurálásából kiderült, milyen fontos a szakértelem a restaurátor szakmában is.
Sobieski Tamás
2015-05-27 13:43
Azért is érdekes az eset, mert a Szíriával határos déli Hatay megye régészeti múzeumának képzett restaurátorait vádolják a Kr. u. 2. században készült mozaikok feltételezhetően elrontott munkájáért. Hivatalos vizsgálat indult az ügyben, a restaurátorok viszont védekeznek.
A hivatalos vizsgálat idejére le is állították a többi mozaik helyreállítását, de az eset vihart kavart, és nemcsak Törökországban. Egy helyi mesterember, Mehmet Daşkapan indította el a lavinát, mert egy brit napilapnak elmondta, hogy szerinte a helyreállított mozaikok az eredetiek karikatúrái. Bár a kulturális tárca illetékese elismerte, a helyreállítás közben valóban hibákat követtek el, de hozzátette, hogy a tapasztalt restaurátorok Zeugmában részt vettek a világ legnagyobb ismert mozaikgyűjteményének létrehozásában is (a Hatay-jal szomszédos Gaziantep megyében).
Nagyjából a 2000-es év óta a múzeumokban és a magángyűjteményekben is megrongáltak római kori emlékeket, köztük mozaikokat, ezért kellett megalapítani a mozaikgyűjteményt, amely már jelentősebb gyűjtemény, mint az addig legnagyobb tuniszi Bardo Múzeum. A megtámadott restaurátorok azzal védekeztek, hogy a sajtóban manipulálták a restaurálás előtti és utáni mozaikok képeit. Kenan Yurttagül, a törökországi múzeumok és műemlékek igazgatósági tagja ezért közölte, hogy amint elkészül a jelentés, közzéteszik, és javítják az elkövetett hibákat, ha voltak.
Három éve többek között országos vihart kavart egy sokkal rosszabbul végződő spanyolországi eset, az Ecce Homo-botrány. Az alig ötezer lelkes aragóniai Borja kisvárosához közeli templomban egy 86 éves, műkedvelő festőnő vállalta, hogy helyreállítja a helyi neves festő, Elías García Martínez (1858-1934) rossz állapotba került freskórészletét. De Krisztus arca már kifogott Cecilia giménez Zueco ismeretein, akinek fogalma sem volt a restauráció legalapvetőbb technikáiról, ezért gyakorlatilag felismerhetetlenné maszatolta a töviskoszorús Jézus arcát.
Még nem tudni, meddig jut a török eset, de intő példa, és sajnos, nem csak szakmai szempontból.
Úgy látszik, ma már egyáltalán nem annyira vicces, mint amikor Mr. Bean elbánt Whistler anyjával:
A Magyar Múzeumok Online a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület internetes folyóirata. A Pulszky Társaság fenntart minden, a portál
bármely részének bármilyen módszerrel, technikával történő másolásával és terjesztésével kapcsolatos jogot.