Levél a múzeumoknak: Múzeumok Majálisa
FELHÍVÁS
A Majális idén sem marad el: a magyar múzeumok május 21-én és 22-én lakják be a Múzeumkertet. A Nemzeti Múzeum felhívása itt olvasható!
Magyar Múzeumok Online |
2016-03-02 10:00 |
Kedves Kollégák, kedves Barátaink!
Szeretnénk megköszönni, hogy a tavalyi évben is velünk voltatok a Múzeumkertben, és két nap alatt 45 ezer látogatónak mutatkoztatok be programjaitokkal. Reméljük, olyan sikerrel, hogy azóta minél többen meglátogattak benneteket a múzeumaitokban is.
Hiszünk abban, hogy a Múzeumok Majálisa az elmúlt húsz év és az elmúlt három év újításai nyomán olyan rendezvénnyé érett, amelynek segítségével maga a múzeumügy valamint a minisztériumi és az ágazati szakpolitikai célok is egymást erősítve, mással össze nem hasonlítható promóciós erővel tudnak megjelenni a közgyűjtemények legnagyobb ünnepén.
A Majális az idén is kapcsolódik az ICOM Múzeumi Világnapjához, melynek jelszava: Múzeumok és kultúrtájak. Ez arra hívja fel a figyelmet, hogy a múzeumok ma regionálisan az értékmentő kulturális-oktatói-szórakoztatófeladatok legteljesebb ellátását végzik el. A természeti és az emberi tevékenység által állandóan változó kultúrtájakért– egyénileg és közösségként is – egyformán felelősek vagyunk. A kulturális és a természeti értékek megőrzése, a régmúlt materiális és eszmei örökségének minél érzékletesebb, sokrétűbb bemutatása a kis- és a nagy környezetünkben mindinkább a múzeumok feladatává is vált az elmúlt évtizedekben. A 2016-os Majálison éppen ezért a társasági kultúra, a kultúra társaságformáló erejét hangsúlyozzuk.
Mint minden évben, most is méltó helyet biztosítunk a múzeumi szakma egyik legrangosabb eseményének, az Év múzeuma-díj és az Év kiállítása-díj átadásának.
Az idén 21. alkalommal rendezzük meg ezt az egyedülálló fesztivált, amelyhez hasonlót sehol a világon nem tartanak, és ami lehetőséget nyújt több mint 120 múzeum bemutatkozására, programkínálatuk ismertetésére, kreativitásuk bizonyítására és a múzeumok közti szakmai eszmecserére. Szeretnénk a segítségeteket kérni abban, hogy a 2016-os évben is színessé, látványossá, minden korosztály számára vonzóvá tehessük a 21. Múzeumok Majálisát, amely egyszerre biztosítja a sokcsatornás és rendkívül sokrétű, igényes szórakozást és az értékes ismeretszerzést.
A három éve megindított újításokat újabb változtatásokkal folytatjuk, és reméljük, minél többen csatlakoztok hozzánk az új Majális-értelmezés alakításához.
21. Múzeumok Majálisa – Tematika
2016-ban a Múzeumok Majálisa egyrészt egy régi-régi népi babonából, a május eleji Walpurgis-éj hagyományából és szokásaiból (azaz a varázslatok, a jövendőmondás, az erdei vagy kerti szentélyek éjszakája, amikor az ördögök és a boszorkányok május eleji éjszakai találkozóján varázslatos táncokkal és ráolvasással űzik el a tél szellemét), másrészt ennek egy 19. századi újragondolt és társasági szokássá vált formájából, a művészestélyek tematikájából építkezik.
Hangulati rávezetésként – egyetlen példaként – olvassátok el ezt a rövid összegzést: „Zsúfolt báli naptár jellemezte a Vigadómegnyitását követő két-három évtizedet, a rendezők pedig újabb és újabb ötleteket vetettek be, hogy rendezvényük kitűnjön a többi közül.1893-ban jelmezes művészestélyre kérték a közönséget, akiknek Jókai Mór regényalakjait kellett megjeleníteni. Két évvel később,a felvidéki közművelődési egyesület javára élőképeket rendeztek, a történeti jelenetek sorát Attila hun király udvara nyitotta.A szereplők korhű jelmezeket és fegyvereket viseltek, Jászai Mari, a Nemzeti Színház legendás tragikája szavalta el a képek magyarázó verseit.Feltűnt a színen Szent István, Könyves Kálmán, Nagy Lajos király udvara Arany János Toldijának költői alakjaival, a Mediciek és Shakespeare.”Az MNM az idén igyekszik a 19. századvég, a 20. század elejének kedvelt társasági jellemzőit és szokásait – a 21. századhoz igazítva és újragondolva – külső és belső tartalmakban is megidézni,és a jótékonysági és a kultúrát magas fokon bemutató művészestély gondolatát – a múltbéli példákhoz hasonlóan – körüljárni. Így ezzel a tematikával – egyben – azt a történeti időszakot állítjuk programjaink fókuszába, amikor a magyarországi múzeumok megalakultak, amikor a magyar múzeumok hálózata kialakulóban volt, és különösen fontos volt megmutatni és bizonyítani ennek nehezen elmondható jelentőségét, nemzeti és kulturális értékét, valamint közvélemény formáló, oktató és a jövőt építő szerepét.
A korabeli művészestélyek világát és hangulatát idézzük fel tehát, ahol a műpártolás, a jótékonykodás, a történetileg hiteles jelmezekbe való átöltözés és átalakulás valamint a varázslat, a kultúra és a művészet erejének bemutatása kap kiemelkedő szerepet. Kérjük, csatlakozzatok hozzánk és adjatok új értelmezést Ti is – a gyűjteményeitek, a programjaitok és a tevékenységetek ismeretében – a Majális-megjelenéseteknek!
A Majális-kínálatot – az előbbiek figyelembe vételével – egy különleges programponttal bővítjük. A 19. század második felében igencsak kedvelt élőképek megjelenítését tervezzük. Ennek megvalósításához a Ti segítségeteket is kérjük. A legötletesebb, legkreatívabb élőképet megjelenítő intézményt 100 000 Ft-os díjjal jutalmazzuk. Az élőkép bemutatásához minden csapatnak 5 perc, az élőkép előtti felkészüléshez, a helyszínberendezéshez 15–20 perc áll rendelkezésére. A témát a fantáziátokra – és a Majális tematikához való illeszkedésre – bízzuk (pl. egy megelevenedő festmény vagy a gyűjtőkörötök és a gyűjteményeitek miatt fontos személyiség megjelenítése, egyes történelmi kor kiragadott jelenetei vagy akár több is, képsorozatszerűen összefűzve). A jelenetekhez a látogatók informálására alkalmas magyarázószöveget, alámondást is tervezzetek,akár moderátorral, akár táblára elhelyezett információval.
Az idén különös figyelmet fordítunk a múzeumi szakemberek baráti találkozásának lehetőségére. Mivel azonban több múzeum csak annyi résztvevővel tud jelen lenni, amennyit a sátorban a látogatókkal való kapcsolattartás igényel, egy külön eseményre fogunk meghívni benneteket (erről hamarosan külön levelet küldünk), a Majálison pedig múzeumi társasági sarkot rendezünk be a múzeumi kollégák számára.
Pályázat
A 21. Múzeumok Majálisán részt vevő múzeumoktól kérjük, hogy olyan programkínálattal, ötletekkel pályázzanak, amelyek látványosan mutatják be az adott intézmények sajátosságait és egyedi kínálatát. A pályázat – lehetőség szerint – kapcsolódjon a Múzeumok Majálisának idei tematikájához. Ahogy az utóbbi években, úgy idén is kiemelten fontosnak tartjuk az interaktivitást, a 21. századi elvárások ötvözését a múzeumi környezettel. Így ismételten lehetőséget nyújtunk a múzeumok reklám- és bemutatkozó filmjeinek lejátszására, illetve virtuális kiállításaik prezentálásra.
A jelentkezéseket a már bevált módon, online kérdőív kitöltésével várjuk, hogy a beérkezett adatok feldolgozása gyorsabb és átláthatóbb legyen.
A jelentkezés módja, szükséges dokumentumok
A regisztrációs kérdőív kitöltése: itt
az intézményi bemutatkozó anyagokkal, programleírásokkal.
A sajtó- és háttéranyagokon kívül ezeket az MM-honlapon, az új MNM-honlapon és az MNM közel 17 ezer fős látogatottságú Facebook-oldalán használjuk fel a múzeumok bemutatására.
Ezen kívül fotókat (jpg) és rövidfilmeket (avi, mp4, és NE DVD-formátumban és minél jobb minőségben) is várunk a muzeumokmajalisa@hnm.hu email-címre.
Kérjük, mindenképpen jelezzétek, ha csak kiadvánnyal és/vagy szóróanyaggal érkeztek és azok központi helyszíni elhelyezését igénylitek.
Ha van olyan programotok, amelyet a színpadon szeretnétek bemutatni, akkor a kérdőívben erről is írjatok. A bemutatkozást a színpad kapacitásától és a Majális-tematikához való kapcsolódás alapján tudjuk teljesíteni.
Szintén a kérdőívben jelezzétek, ha készültök élőképpel. Kíváncsian várjuk annak tematikáját és a megvalósítási terv rövid összegzését.
A hiányos vagy a feltételeknek nem megfelelő, esetleg határidő után érkező pályázatokat nem áll módunkban elfogadni. Kérjük megértéseteket!
A jelentkezés határideje
2016. március 18.
A pályázatok értékelése
A Majális szervezőbizottsága minden pályázónak visszajelzést küld legkésőbb 2016. április 8-ig.
Fontos tudnivalók
A Múzeumok Majálisa idejére, intézményenként – egységesen – a következőket biztosítjuk: ingyenes részvétel, szervezési feladatok, áramellátás, az intézményi logó és kiírás a sátor tetején, 1 db asztal, 1 db sörpad és 2 db szék. Kérjük, hogy ezen felül az intézmények maguk gondoskodjanak a sátor felszereléséről, installációjáról és díszítéséről.
Az elmúlt évek tapasztalata alapján – házigazdaként – sokszor kerültünk nehéz helyzetbe egyes múzeumok részvételének váratlan és kései lemondása miatt. Ezért az idei évtől kezdve – lemondás esetén –minden esetben kérjük a sátor bérleti díjának megtérítését.(Ennek pontos összegét később tudatjuk.)
Kérjük megértéseteket!
Kapcsolattartó:
Suba Eszter
E-mail: muzeumokmajalisa@hnm.hu
Szeretettel várjuk jelentkezéseteket a 21. Múzeumok Majálisára. Reméljük, minél többen találkozunk május 21–22-én!
Budapest, 2016. február 14.
Dr. Császtvay Tünde Szily Marianna
főigazgató-helyettes – MNM főszervező
az MNM MM programigazgatója MNM MM
Néhány érdekes link a művészestélyek témaköréből:
Ady Endre: Tarka színpad Nagyváradon. A február 2-i művészestély
http://mek.oszk.hu/05500/05551/html/adypr0313.html
Vay Sándor: A múltról a jelennek
http://www.kosakaroly.hu/vendegoldal/vay-s/vay-sandor_multrol.html
Dede Franciska: A szalonember: Justh Zsigmond
http://szentendreszalon.fw.hu/4-saloon/justh.htm
Császtvay Tünde: Szalon-Garnitúra
Az epreskerti Jókai-szalon és Feszty-szalon
http://epa.oszk.hu/00000/00003/00033/csasztvay.html
A Walpurgis-éjről – kiindulásként – itt olvashattok:
http://bamberg.blog.hu/2009/05/01/walpurgis_ej