Húsvét után újra indul a PILLA! Az első előadó: Pusztai Tamás
SZEMINÁRIUM
Negyedszer indul a PILLA, az a szeminárium, ahol a múzeumi szakemberek módszertani kérdésekre összpontosíthatnak. Az első előadó Pusztai Tamás, téma az "Év kiállítása" díjjal kitüntetett "Elit alakulat" című régészeti tárlat.
Magyar Múzeumok Online |
2016-03-18 14:25 |
A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum (SOM) 2012-ben indított el egy újszerű múzeumelméleti előadás-sorozatot Pilla a tokban. Múzeumi pillanatok címmel. Az eddigi három széria 26 előadása és 3 kerekasztala után 2016. március 29-én, kedden 14 órakor indul a PILLA 4, ahol az elmúlt időszak meghatározó kiállításairól kaphatunk első kézből információkat.
Ahogy mindegyik sorozat, úgy az idei is különféle tematikai mondanivaló köré rendeződik. Az idei sorozatban a közösségi identitás, közösségi emlékezet múzeumi reprezentációjával foglalkoznak az előadások. A kerekasztal-beszélgetés pedig a múzeumok társadalmi szerepét, társadalmi szerepvállalását vizsgálja. Mindkét esetben hangsúlyt helyezünk arra, miként építik be az egyes intézmények a fenntartó közösség problémáit, kérdéseit programjukba, kiállításterveikbe.
Az idei első előadónk, dr. Pusztai Tamás régész-múzeumigazgató, a miskolci Herman Ottó Múzeumból érkezik, hogy az „Év kiállítása 2014”díjjal kitüntetett Elit alakulat című kiállítás módszertanáról beszéljen.
1996 és 1990 között a Bodrogközben található Karos falu határában tárták fel a Kárpát-medence máig leggazdagabbnak számító honfoglalás kori temetőit. Révész László régész, a temetők feltárója a temetők összetételét vizsgálva érdekes megállapításra jutott: az itt eltemetettek több mint 60 százaléka férfi. Ráadásul fegyveres férfi. A karosi temetőkben volt két olyan sír is, amelyet a halottak mellett talált leletek alapján kiemelkedő rangú vezetők sírjainak tarthatunk. Talán ők lehettek a kalandozó hadjárataink vezetői, a körülöttük eltemetettek pedig egy válogatott közösség – a magyar fejedelmi kíséret tagjai. 2014 őszén e temetők régészeti anyagának bemutatására alapozva nyitotta meg a Herman Ottó Múzeum az Elit alakulat című kiállítást.
A kiállítás a temetők páratlan szépségű leleteinek bemutatása mellett az ásató régész módszereit követi végig, a temetők térképezésétől a leletanyag tagolásán át a hasonló leletegyütteseket tartalmazó honfoglalás kori temetkezésekkel való összevetésig. Pusztai Tamás előadásában ezeket a módszereket mutatja be. E módszerek nemcsak egy honfoglalás vagy egy avarkori temető elemzésére alkalmasak, de akár egy 21. századi iskolaudvaron nyüzsgő gyermekekről készült légi felvétel – a mi világunk – értelmezésére is.
A PILLA 4 PROGRAMJA
2016. március 29. Pusztai Tamás: Régészeti kiállítás építése a 21. században. Elit alakulat c. kiállítás, Hermann Ottó Múzeum, Miskolc
2016. április 12. András Edit: Privát nacionalizmus közintézményben. Dilemmák: meddig lehet és meddig kell elmenni? (Képzelt közösségek. Magánképzetek. Privát nacionalizmus. Fővárosi Képtár, Budapest Galéria)
2016. április 26. Kuti Klára: Mi és a többiek – a tatai német nemzetiségi múzeum kiállításának története (Mi és a többiek – Wir und die Anderen. A Tatai Német Nemzetiségi Múzeum állandó kiállításának első szakasza)
2016. május 10. Toronyi Zsuzsa (A Zsidó Múzeum megújuló állandó kiállítása. Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár)
2016. május 24. A múzeum mint társadalmi intézmény. Panelbeszélgetés
Béres Mária (Koszta József Múzeum, Szentes),
Csapláros Andrea (Savaria Múzeum, Szombathely),
Sári Zsolt (Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre),
Wilhelm Gábor (Néprajzi Múzeum),
Varga Benedek (Semmelweis Orvostörténeti Múzeum).
Az előadások kéthetente kedden 14.00 órakor kezdődnek. Az előadás ideje 50-60 perc. Utána 15-30 perc beszélgetés és vita. Az alkalomról felvétel készül, amelyet a Youtube-csatornánkon megosztunk.
Helyszín: Semmelweis Orvostörténeti Könyvtár és Levéltár. (Ez a könyvtárunk épülete, nem a Múzeumé!) Cím: Budapest II., Török utca 12.
A Pilla 2. előadásainak összefoglalói itt olvashatók, az alábbi linkeken pedig a korábbi előadások egy részét tekinthetik meg: