Kortársítás - új típusú múzeumpedagógiai találkozások
KONFERENCIA FELHVÁS
„KORTÁRSÍTÁS” - A kortárs képzőművészet múzeumpedagógiája módszertani konferencia 1.0 címmel kezdeményez szakmai párbeszédet a Ferenczy Múzeumi Centrum.
Magyar Múzeumok Online |
2016-09-30 11:35 |
A Ferenczy Múzeumi Centrum konferenciát szervez a kortárs művészet múzeumpedagógiájának módszertanáról 2016. november 14-én Szentendrén. A konferencia középpontjában a már megvalósult vagy kísérleti fázisban lévő projektek módszertanának bemutatása áll. Olyan szakemberek jelentkezését várjuk, akik múzeumi intézményekben, kereskedelmi galériákban, felsőoktatási intézményekben vagy civil kezdeményezések keretein belül foglalkoznak a kortárs művészet interpretációjával!
A hazai múzeumi és kiállítási szcénában a múzeumpedagógia működése, módszertana, valamint jelentősége az elmúlt években előtérbe került. A képzőművészeti kiállítások látogatottsága és népszerűsége ugyancsak emelkedik. A kortárs képzőművészethez kapcsolódó pedagógiai programok, kísérletek mégis marginálisak, még a múzeumi világon belül is. A múzeumpedagógia konferenciákon ugyan jelen van a kortárs képzőművészet interpretációja, ám oly mértékben különbözik a hagyományokra építő, a kulturális örökséget bemutató és közvetítő múzeumpedagógiától, hogy ezeken az alkalmakon csak egy nagyon szűk réteget tud megszólítani. A kortárs képzőművészeti alkotásoknak nincs régiségértékük, nincs történetük (vagy igen-igen rövid). A kortárs művek saját korunk kérdéseire adnak lehetséges válaszokat vagy erről tesznek fel kérdéseket, így önreflexióra késztetik az egyént és a közösséget is. A mediális sokszínűség, az új médiumok jelenléte lehetővé teszi, hogy az „y” és a „z” generációt is könnyedén megszólíthassuk, és segíti a tudatos kép-olvasóvá nevelést, ami elengedhetetlen a digitális világ tudatos és kritikus használatához.
A kortárs művészetközvetítés nemcsak a múzeumi intézményekben van jelen, hanem kereskedelmi galériákban, művészeti egyesületekben és felsőoktatási intézményekben is. Az országos múzeumpedagógia konferenciák, a kortárs művészet-közvetítés sajátosságai és a múzeumpedagógiai gyakorlat kereskedelmi és civil szférában, illetve a felsőoktatásban való jelenléte megkívánja, hogy a kortárs képzőművészet múzeumpedagógia módszertanáról önálló diskurzust kezdeményezzünk. A kortárs képzőművészet múzeumpedagógiája a múzeumi ismeretátadás speciális területeként jelenik meg. A Ferenczy Múzeumi Centrum e konferenciával kezdeményezi, hogy a diskurzus elindulhasson, és a jövőben egyre több hazai és határon túli intézmény és műhely csatlakozhasson a szakmai találkozókhoz.
A „KORTÁRSÍTÁS” című konferencia fő céljai:
- a meghívott szakemberek közreműködésével körképet adni a magyarországi és határon túli magyar nyelvű kortárs képzőművészeti múzeumpedagógia elméleti és gyakorlati módszertanáról;
- az intézményi tapasztalatok számbavétele: az egyes intézményekben és intézménytípusokban hogyan nyerhetjük meg az óvodásokat, iskolásokat és fiatal felnőtteket a kortárs művészeti kiállítások látogatóinak;
- a kortárs képzőművészet interpretációjával foglalkozó szakemberek számbavétele, kapcsolatrendszer kialakítása;
- további célok: hogyan nyerhetjük meg a pedagógusokat
A konferenciára olyan, 15 perces előadásokat várnak, amelyek egy múzeumpedagógiai programot módszertani szempontból mutatnak be. A bemutatott program lehet egy már megvalósult vagy a jövőben megvalósuló konkrét foglalkozás, egy sorozat vagy projekt is. Fontosnak tartjuk, hogy a gyakorlati módszertan bemutatásán túl képet kapjunk az előadó / az előadó által képviselt intézmény / a projekt elméleti módszertanáról is. Az elméleti módszertan nemcsak didaktikai hátteret takarhat, hanem bármilyen társtudományét, akár esztétikai, médiaelméleti, szociológiai, antropológiai, pszichológiai, gender studies stb. hátteret.
Az előadásokban az intézmény bemutatására és a személyes bemutatkozásra nem lesz idő, ezért minden résztvevőtől kérni fogunk egy legfeljebb 5 perces videót, amelyben az intézményt és / vagy munkáját bemutatja. A bemutatáshoz részletes forgatókönyvet küldünk (lásd alább).
Írásban kérjük az egyéni bemutatkozásokat, legfeljebb 1500 karakter terjedelemben.
Az egynapos konferencián – a meghívott előadókon kívül – korlátozott számú előadónak tudunk előadási lehetőséget biztosítani. Az előadói helyekre viszonylag részletes, képekkel illusztrált szinopszissal lehet pályázni.
Regisztrációs díj nincs, a szinopszisok elküldése egyúttal jelentkezés és regisztráció is.
A jelentkezési időt a szervezők meghosszabbították!
A szinopszisokat 2016. október 21-én éjfélig kérjük elküldeni az alábbi címre:
konferencia@muzeumicentrum.hu
Amennyiben több szinopszis érkezik, mint ahány hely van, a szervezők az előadások között válogatni fognak. A válogatási szempontok nem a szervezők ízlését tükrözik; a válogatásnál a konferencia egészét, a témák és az intézménytípusok sokszínűségét vesszük figyelembe. A szervezők ugyanakkor fenntartják a jogot, hogy egy-egy szinopszist újragondolásra, kiegészítésre a szerzőnek visszaküldjenek.
A kisfilm forgatókönyve:
A kisfilmből szeretnénk képet kapni az előadó munkájáról és az intézményéről, a kiállítások tereiről.
1. Totálkép az intézményről kívülről
2. A múzeumpedagógus útvonala a bejárattól az irodájába / íróasztalához
3. Az irodától a múzeumpedagógiai tevékenységhez vezető út
4. Gyakorlati előkészületek a foglalkozáshoz (kérjük sorrendben felvenni!)
5. A foglalkozás elindítása (találkozás a gyerekekkel)
A hozzánk beérkező nyersanyagokból egységes rövid bemutatkozó filmeket vágunk, ezért kérjük a sorrend pontos betartását!
A legfeljebb 5 perc hosszúságú nyersanyagokat a szinopszissal együtt 2016. október 14-ig kérjük beküldeni – a bemutatkozó szöveggel együtt!
A szervezők a kisfilmeket a konferencia ideje alatt monitorokon vetítik. Az előadások anyagait, a filmeket, a bemutatkozásokat pedig webfelületre töltik, amely a továbbiakban fejleszthető és egy módszertani kutatóhelyként szolgál.
A konferencia időpontja: 2016. november 14., hétfő
Helyszíne: Ferenczy Múzeumi Centrum, MűvészetMalom – Szentendre
A MI IDŐNK? – az ART CAPITAL című központi kiállításban