©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Két nap Biharban


Tartalmas két napot töltöttek a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Képzési Központ koordinátorai május elején Hajdú-Bihar megyében, ahol a rövid időt maximálisan kihasználva számos települési múzeumot és kiállítóhelyet jártak be.

Szerző: SZNM - MOKK | Forrás: | 2012-05-22 11:45:38

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Képzési Központ (MOKK) koordinátorait 2012. május 7-én és 8-án, a Hajdú-Bihar megyei múzeumok látták vendégül, a „Múzeumok Mindenkinek” Program – Múzeumok oktatási-képzési szerepének erősítése című pályázat (TÁMOP 3.2.8/A-08-2008-0002) keretében. A kétnapos műhelygyakorlat házigazdája Kállai Irén, a berettyóújfalui Bihari Múzeum igazgatója volt.

 

A szakmai találkozó a hajdúszoboszlói magángyűjtemények utcájában kezdődött, ahol az ország minden részéről érkező múzeumi, közművelődési szakemberek megtekinthették ezeket a régi-új gyűjteményeket. A látogatást Galánffy András fafaragó otthonában kezdték, ahol a rusztikus, faragott bútorokon kívül jellegzetes hajdúsági, bihari viseleteket láthattak. Ezt követően Tőzsér Imre látta vendégül a koordinátorokat. Az egykori cukrászmester régi tárgyakat gyűjt és restaurál. A megye számos részéről hívják hagyatékok felmérésére, melynek során számtalan adományt is kap – azzal a feltétellel, hogy a tárgyakat, tárgy-együtteseket egyben tartja, és kiállításokon mutatja be. A harmadik állomás Mogyorós József 20. századi technikai gyűjteménye volt, melyben mezőgazdasági munkagépek, személy- és teherszállításra szolgáló közlekedési eszközök, motorkerékpárok, biciklik, régi rádiók, televíziók mellett még egy gázolajtöltő állomás is megtalálható.

 

Nagy István mutatja be a leendő kiállítás terveit a koordinátoroknak

A program résztvevői ezt követően a helytörténeti, néprajzi és képzőművészeti gyűjteménnyel is rendelkező Bocskai István Múzeumba látogattak el. Az intézmény gyűjteményeit, állandó néprajzi kiállítását, valamint a Dalnoky-család gyűjteményéből és a Bocskai István Múzeum fotóiból megrendezett „8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás” – Mindennapi élet a Kádár-korban című tárlatot Nagy Ibolya etnográfus, múzeumigazgató mutatta be. Nagy István történész ízelítőt adott a jelenleg Alfa pályázati keretből felújítás alatt álló állandó helytörténeti kiállítás munkálataiból. A kiállítás 2012 novemberében nyílik meg Szoboszló öröksége: föld – kard – víz címmel.

 

A bemutatókat követően a MOKK koordinátorai és a városi múzeumi kollégák ötletbörzén próbáltak megoldást találni arra, hogyan lehetne ezeket a hajdúszoboszlói magángyűjteményeket és a városban található múzeumokat, múzeumi kiállítóhelyeket elérhetővé, attraktívabbá tenni a fürdőt látogató turisták számára.

 

Az ebédszünet után a püspökladányi Karacs Ferenc Múzeum képviseletében Kiss Istvánné múzeumigazgató és Ferenczyné Csáki Annamária etnográfus, múzeumpedagógus beszéltek a városról, a több mint 25.000 műtárggyal rendelkező, évi 6000 látogatószámot elérő múzeum Európai Uniós pályázati források segítségével megvalósuló múzeumpedagógiai fejlesztéseiről, az elkészült műtárgymásolatokról, a tevékenységekről és az új kiadványokról.

 

A sajátos témát feldolgozó, ebesi székhelyű Széchenyi Ferenc Tájmúzeumról is képet kaphattak a találkozó résztvevői. Eignerné Bartusz Andrea múzeumvezető és János Judit történész beszélt a kitelepítések időszakát, annak relikviáit gyűjtő és kiállító néprajzi, régészeti, valamint történeti anyaggal is rendelkező létesítményről, melynek tárlatát dramatikus elemekre épülő múzeumpedagógiai foglalkozással igyekeznek közelebb hozni a fiatalokhoz.

 

Ismerkedés a Bihari Múzeum demonstrációs tárgyaival

A nap utolsó helyszíne a berettyóújfalui Bihari Múzeum volt, ahol Muraközi István, a város polgármestere fogadta a műhelygyakorlat résztvevőit. Ezt követően Kállai Irén múzeumigazgató bemutatta az intézményt, annak történetét és szerepét a kistérségben. Szólt az elmúlt évek pályázatairól, azok eredményeiről, melyek segítségével számos múzeumpedagógiai és szabadidős programot valósítottak meg. A múzeum új oktatótereit és múzeumpedagógiai foglalkozásait, illetve a létrehozásukat segítő uniós forrásokat mutatta be dr. Krajczárné Sándor Mária etnográfus, múzeumpedagógus. A múzeum kiállításait Kurucz Beatrix adattáros vezetésével, műtárgymásolatok ki- és felpróbálásával egybekötött rendhagyó tárlatvezetés keretében ismerték meg a résztvevők. Végül a Berettyóújfalu az újkőkortól napjainkig című olvasókönyvet és a kötethez készült pedagógus-segédanyagot mutatták be a múzeum munkatársai.

 

A műhelymunka második napján, Konyáron dr. Fülöp László polgármester várta a csapatot, majd Bihari-Horváth László etnográfus-muzeológus az Észak-Bihari Muzeológiai Szakszolgálat vezetője mutatta be a Kurucz Albert Falumúzeumot és a Pallás Imre hagyatékból származó keménycserép-gyűjteményt. Ezután Létavértesre látogattak el a MOKK munkatársai, ahol a szakszolgálat vezetője a Rozsnyai István Muzeális Gyűjtemény épületében tartott előadást erről az új intézményi formáról. A muzeológiai szakszolgálatot a pedagógiai szakszolgálat mintájára szervezték meg, felismerve a problémát, hogy egy-egy községnek általában nincs forrása szakember alkalmazására, a kezelésében álló falumúzeum szakszerű berendezésére és üzemeltetésére. Ezen intézménytípus létrehozásakor a megoldást több falu összefogásában látták: Hosszúpályi, Konyár és Létavértes mellett a közeljövőben várhatóan csatlakozik Báránd, talán Derecske is a kezdeményezéshez. A szolgálat segít a pályázatok elkészítésében, a kiállítások rendezésében, kivitelezésében, a gyűjtemények leltározásában és a múzeumpedagógiai programok szervezésében, lebonyolításában. A szakszolgálat munkatársai arra is látnak lehetőséget, hogy a jövőben hálózatbővítés során a szomszédos ország, Románia határ menti településein is kaphatnak feladatokat. A létavértesi látogatás zárásaként Tarczali Anikó múzeumpedagógus ismertette röviden a helyi programokat, tevékenységeket.

 

A program következő elemeként Hajdúböszörményben, a Hajdúsági Múzeumban Fórizs László alpolgármester és Szekeres Gyula múzeumigazgató beszélt arról, hogy az intézménynek rendkívül nagy szerepe van a hajdú múlt megőrzésében és minél nagyobb célközönség számára való prezentálásában. A célok eléréséhez óriási segítséget nyújtott a létesítmény „iskolabarát fejlesztése”, melyről Gombos-Orosz Ibolya múzeumpedagógus számolt be. Ismertette a pályázat keretében kialakított új múzeumpedagógiai programokat, és beszélt arról, hogy az önkéntes diákokra már a pályázat előtt is számíthatott a Múzeum. A pályázat e kezdeményezés továbbfejlesztését tette lehetővé, és újabb lendületet adott az intézmény múzeumpedagógia tevékenységéhez. A hajdúböszörményi múzeum baráti köre nemcsak a városban, hanem szélesebb körben is ismert; évek óta aktívan bekapcsolódik a múzeum életébe, közművelődési munkájába, támogatja az intézmény nemzetközi kapcsolatait is.

 

A kétnapos műhelymunka számos tanulságos példával szolgált a koordinátorok számára, új kapcsolatok építésére kínált lehetőséget és átfogó képet adott Hajdú-Bihar megye kismúzeumairól. A vendéglátók figyelmességének köszönhetően a szoros program és a sok helyszín meglátogatása közben a közösségépítésre, a kötetlen szakmai beszélgetésekre is adódott alkalom.

Kapcsolódó cikkek:
Múzeumi koordináta-rendszer
A rejtett potenciál - kisgyűjtemények
Szakmai és társadalmi szerep

Cimkék:
koordinátorok, múzeumpedagógia

    Muzeumok.hu Rss betöltése...