Kripták és sírok a templom alatt

Középkori leletek Vilonyán

A középkorból származó kriptát, valamint még meg nem határozott korú sírokat találtak a régészek a vilonyai Árpád-kori református templom alatt.

MTI - MMO 2012-05-25 11:14
Cikk küldése e-mail:

Valószínűleg a középkorból származó kriptát, valamint még meg nem határozott korú sírokat találtak a régészek a vilonyai Árpád-kori református templom alatt – mondta az MTI érdeklődésére a feltárás vezetője.

Pintér László, a Laczkó Dezső Múzeum régésze felidézte, hogy a vilonyai templom északi oldalán nemrégiben beomlott a föld, a helybéliek pedig „utánaástak”, és egy alagutat találtak a templom alatt. A megyei múzeum régészei a múlt hét végén fogtak neki az ásatásnak. A templom északi falával párhuzamosan találtak egy falat, hasonlót, mint az épületé, és a templom szentélye mellett is ilyen falakra bukkantak. Ez azt jelenti, hogy a vilonyai templomot még nem sokkal építését követően vagy a későbbi századok során valószínűleg bővítették – állapította meg Pintér László.

Fotó: S. dr. Perémi Ágota

Ebben a bővítményben került elő egy kripta, amelyet azonban teljesen kiraboltak, sőt az egyik templomfelújításkor meszesgödörként használták; erről tanúskodik, hogy a falán vastagon áll a mész. Az ásatás vezetője szerint a kriptában található anyagok és az építés módja alapján „nagyon korainak” vélhető a lelet, feltehetően a középkorban építették.

Hétfőn sírok nyomaira bukkantak a szakemberek, ezek feltárásának kedden fogtak neki. Pintér László szeretné, ha kibonthatnák a templomon kívüli falakat is, hogy választ kapjanak arra, milyen célt szolgáltak ezek egykor.


A vilonyai Árpád-kori református templom a 13. században épült, írásos dokumentum az építéséről nincs. A gótikus épület szentélye egyenes záródású, melyet kőből készült dongás boltozattal fedtek be. A templom hajójának eredetileg is lapos mennyezete lehetett, tornya valószínűleg nem volt – a mostanit 1796-ban építették.

66 ezer négyzetméternyi csoda

Régészeti feltárások Perkátán

A Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat és a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Örökségvédelmi Központja által végzett munkálatok révén középkori kun örökségünk kincsei és egy összetett, közel hétezer...

2010. november 11. Heilmann Anna

Arany leletre bukkantak Makó közelében

Fülbevaló az avar korból

Kora avar kori kisgömbcsüngős arany fülbevalókat találtak egy kislány sírjában a Móra Ferenc Múzeum régészei Makó és Magyarcsanád között, az M43-as autópálya nyomvonalán folyó...

2011. augusztus 08. MTI

Speciális régészeti leletek Komáromban

Kutatások és eredmények

A Húsz év Brigetióban kiállítás nemcsak egy sikeres ásatás eredményeit tárja a közönség elé, hanem a régészeti munka folyamatára is rávilágít.

2011. augusztus 08. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...