©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Cézannera hangolva


Az október végén nyíló nagyszabású Cézanne-kiállításra készülve új koncepció alapján újrarendezve mutatja be az 1800 utáni Gyűjteményének állandó kiállítását a Szépművészeti Múzeum.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2012-08-02 07:00:00

A 19. század és a századforduló művészete két helyszínen látható a múzeumban: az első emeleti két nagyteremben és a hozzájuk kapcsolódó kabinet sorban. A Cézanne és a múlt című őszi kiállítás beharangozójaként nyílt meg az a kamarakiállítása, amelyben nemcsak a posztimpresszionista francia festő Szépművészetei Múzeumban őrzött, most restaurált Tálaló című festményét nézheti meg a közönség, hanem a fotók segítségével a restaurálás folyamatába is bepillanthatunk – egészen szeptember 1-ig.

A tegnap megnyílt első emeleti kiállítás új összefüggésbe helyezi a 19. század ismert mestereinek munkáit. Az összeállítás megtartja a kétszáz éves közgyűjteményi szerzeményezés során kialakult főbb hangsúlyokat, ugyanakkor érvényre juttatja az Európa különböző pontjain egymással párhuzamosan zajló művészeti változásokat. A gyűjtemény törzsanyagában található festmények és szobrok között láthatjuk az osztrák biedermeier (Waldmüller, Amerling, Danhauser), valamint a müncheni naturalizmusból kinövő közép-európai szimbolizmus (Böcklin, Stuck, Khnopff) alkotásait, külön egységbe a századforduló szecessziójának nemzetközi képviselőit (Segantini, Lenz). A kiállítás rendezője, Tóth Ferenc művészettörténész, aki végigvezeti a látogatót a francia festészet egy évszázados átalakulásán: a romantikától az impresszionizmuson át a művészet radikális megújítóinak a munkáiig a század utolsó évtizedéig (Delacroix, Manet, Monet, Cézanne, Gauguin).

A Szépművészeti Múzeum 1800 utáni Gyűjteménye közel kétezer művet tartalmaz az európai festészet és szobrászat köréből. Az első emeleti termekben eddig a francia művészet legfontosabb irányzatait mutatta be a múzeum, a romantikától a posztimpresszionizmusig, egy terem pedig a német, osztrák és angol mesterek művészete előtt tisztelgett. A mélyföldszinti Majovszky-termekben a századforduló új művészeti törekvéseit tanulmányozhatták a látogatók – a nemzeti ismertetőjegyek és a kontinensen jelentkező hasonló művészi elképzelések tükrében. Itt ez év októberétől a gyűjtemény 20. századi és kortárs darabjaiból válogatott összeállítás lesz majd látható.

Idén várhatóan folytatódik a múzeum állandó tárlatainak megújítása: az Egyiptomi Gyűjtemény kiállítása decembertől átrendezve, kibővített térben fogadja majd a látogatókat, a Régi Szobor Gyűjtemény állandó kiállítása is megnyílik még ebben az évben. Az utóbbiban a múzeum több mint három évtizede raktárban őrzött szobrai kerülnek újra kiállítótérbe, a felújított második emeleten, a középkortól a klasszicizmusig, 123 kiemelkedő alkotás bemutatásával.

Kamarakiállításon látható Cézanne nem régiben restaurált Tálaló című festménye is. A múzeum egyetlen Cézanne-festménye az október végén nyíló kiállítás egyik főműve is lesz. A mostani tárlat viszont nemcsak a megújult festményt, hanem a mű vizsgálata és a restaurálás során készült fényképeket is bemutatja.

A festmény 1874-1877 táján készült, korábbi restaurálásáról nem maradtak fenn adatok. Az erősen elsárgult lakkréteg, elszíneződött javítások tették időszerűvé a beavatkozást. A munkát fototechnikai vizsgálatok előzték meg. A restaurálás során „normál” fotókon kívül röntgen- és ultraibolya felvételeket is készültek, melyek megerősítették, jobban láthatóvá tették a szabad szemmel is kivehető javítások helyeit.

Az oldószeres tisztítás több fázisban szabadította fel a művet a zavaró fátyoltól, sárgaságtól, az elszíneződött retusokól, így újra látható a festmény eredeti színvilága. A restaurátorok a munkálatok során a festékréteg hiányosságait krétás tömítőanyaggal pótolták, melyre lakkréteg került, végül olajretust alkalmaztak az egységes látvány eléréséhez. A megújult festményhez a szakemberek szükségesnek találták a díszkeret restaurálását is, ugyanis a korábbi javítások mára erősen besötétedtek. A festmény restaurálása három éves előkészítő munkát követően három hónapig tartott. Mától pedig újra teljes pompájában látható.

Kapcsolódó cikkek:
Keret a képhez
Hogyan dolgoznak a restaurátorok?
Ámulatba ejtő anyag Budapesten

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...