Identitás, nemzet, nemzetpolitika
Történész-muzeológus találkozó
A MAMUTT az idén Csíkszeredára szervezte három napos szakmai konferenciáját és továbbképzését.
Horváth Vera |
2012-10-17 09:02 |
A Magyar Múzeum Történész Társulat (MAMUTT) 13 éve szervezi és bonyolítja le az évenként megrendezett három napos szakmai konferenciáját és továbbképzését.
A korábbi években általában júniusban került sor a rendezvényre, valamely hazai intézmény vendégeként. Az idén azonban október 2–4. között egy különleges helyszín, Csíkszereda várta a történész-muzeológus kollégákat.
Már a tavalyi sátoraljaújhelyi konferencián felmerült a gondolat, hogy legközelebb egy erdélyi helyszínt választana a társulat a többnapos találkozóra. Mindenkinek felcsillant a szeme az ötlet hallatán, és el is indult a szervezés. Májusban kaptunk hírt először, hogy megvalósulhat az elnökség régóta dédelgetett álma: a csíkszeredai konferencia. A találkozó megszervezése, helyszíne, a szállások biztosítása a MAMUTT, a Zala-megyei Múzeumok Igazgatósága és a Csíki Székely Múzeum körültekintő szervezésének köszönhető, amelyhez támogatást nyújtott a Magyar Országgyűlés Hivatala, a Nemzeti Kulturális Alap. az ICOM Magyar Nemzeti Bizottsága és az ÉVA Muzeológiai Alapítvány.
A hazai intézményekből több mint 50 jelentkezés érkezett. Október 1-jén a Nemzeti Múzeum kertjében gyülekeztünk, várva az indulást. A bepakolás után délelőtt 10 órakor indult útnak a busz, és a közel 800 km-es utat – egy kis debreceni kitérővel, ott csatlakozott hozzánk még pár kolléga – 10 óra alatt tettük meg. Helyi idő szerint este 11 óra körül érkeztünk meg a szállásunkra. Erdélyi fogadóink máris messze földön híres vendégszeretetükről tettek tanúságot: a hosszú út során megfáradt csapatot a kései időpont ellenére is helyi üdvözlő itallal várták.
A konferencia első napján előadásokat és korreferátumokat hallgathattunk meg. Az idei témának a szervezők az Identitás, nemzet, nemzetpolitika címet adták. Előadásokat tartottak erdélyi magyar történészek, levéltárosok, egyetemi tanárok, akik saját kutatási témáikról és eredményeikről számoltak be a hallgatóságnak. Az előadók között tisztelhettük a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatóját is mint egyetlen anyaországi előadót. A MAMUTT idén is átadta a Wellmann Imre-díjat, amelyet ebben az évben a zalaegerszegi Göcsej Múzeum történész-muzeológusa, Megyeri Anna vehetett át. A napot kirándulással zártuk. Fakultatív jelleggel vagy egy sétát tehettünk a csíksomlyói búcsú helyszínére, a nyeregre, vagy egy rövid buszozás után a csíkdelnei Árpád-kori templomot tekinthettük meg.
Következő napra hosszabb kirándulást szerveztek számunkra. Az első helyszínen megemlékeztünk az 1848–49-es szabadságharc székely honvédjeiről. Az emlékművet a MAMUTT elnöksége megkoszorúzta. A nap folyam jártunk Kézdivásárhelyen a Céhtörténeti Múzeumban, a világörökséghez tartozó gelencei templomnál, a zabolai Csángó Néprajzi Múzeumban és az alsócsernáti Haszmann Pál Múzeum néprajzi gyűjteményében. Mindenhol szívesen fogadtak, szakszerű vezetést kaptunk, majd étellel, itallal kínáltak bennünket. A nap zárásaként pedig újra megbizonyosodtunk az erdélyiek nagyszerű vendéglátásáról: ízletes birkatokány, finom borok és nagyszerű népzenészek muzsikája mellett tölthettünk el egy jó hangulatú estét.
A csíki konferencia utolsó napjának délelőttjén közösen megtekintettük a csíksomlyói kegytemplomot, a fiatal szerzetes templomigazgató, Erik atya vezetésével. A nap további részét pedig a szakmai továbbképzést és konferenciát szervező a Csíki Székely Múzeumban töltöttük. Megnézhettük a teljesen felújított, a múzeum épületéül is szolgáló műemlék Mikó-várat. A felújítás menetéről, munkálatairól a múzeum igazgatója, Gyarmati Zsolt beszélt. A vár történetét bemutató új állandó kiállítást a szakmai koncepció kidolgozója, Kaján Imre mutatta be. Délutánra szabad programot is biztosítottak nekünk, ekkor nyílt lehetőség, hogy Csíkszereda belvárosát megtekintsük, és vásároljunk. A nap és egyben a konferencia zárásaként Bencze László szakács nagyon finom borjúragujával kínáltak bennünket. Utána már csak egy „feladatunk” maradt: megköszöntük szervezőinek és vendéglátóinknak a három napot, és elbúcsúztunk tőlük. A finom vacsora és jó hangulatú záró este az éjszaki utazáson mindenkit (rövidebb-hosszabb) álomba merített, és reggel 8 óra körül érkeztünk vissza Budapestre.
Az idei konferencia idején nagyon tartalmas és emlékezetes napokat tölthettünk el Erdélyben. A szervezők sokat dolgoztak azon, hogy a rendezvény jól sikerüljön, sőt még az időjárás is kegyes volt hozzánk. Az utazás előtt figyelmeztettek bennünket, hogy októberben már elég zord tud lenni az időjárás Székelyföldön, készüljünk meleg ruhával. Nem lett szükség rájuk. Ragyogó napsütésben, kellemes késő nyári melegben, jó szervezéssel, kiváló előadókkal, remek vendéglátással és jó társasággal minden adott volt, hogy a társaság jól érezze magát.
Köszönjük a szervezőknek, a támogatóknak, hogy részt vehettünk és ott lehettünk a Magyar Múzeumi Történész Társulat XIII. szakmai konferenciáján és továbbképzésén.