A Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Tára 2010 februárjában jutott hozzá a jelentős történeti értékhez, melyet a susai bíró unokájától, Léhy Gábortól letétként kapott meg az intézmény.
Érdekes módon a faluban és Ózdon is úgy tartják, hogy Susa népszavazással került vissza Magyarországhoz, éppen úgy, mint Sopron. A párizsi békekonferencia azonban nem engedélyezte népszavazások tartását a magyaroknak, csupán Sopron és környékén volt kénytelen engedni a nyugat-magyarországi felkelés sikereit látva.
Balahó Zoltán, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Tárának főmuzeulógusa a műtárgy történetével kapcsolatban elmondta, hogy Susán nagy valószínűséggel arról lehetett szó, hogy amikor az 1921 nyarán felállt, nemzetközi összetételű határmegállapító bizottság a terepbejárás során szembesült a bíró és a falu tiltakozásával, végül lehetővé tette a lokális határkiigazítás lehetőségét és 1922. október 20-án Susa község Magyarországhoz való tartozása mellett döntött. A bizottság mindezt azért tehette meg, mert a falu olyan területen feküdt, melyet a trianoni békeszerződés nem említett név szerint, csak a kijelölendő határszakasznak a főbb hegy-vízrajzi paraméterit adta meg. Hasonló esetre csak elvétve került sor, a magyar-csehszlovák határszakaszon Salgótarján térségében, Somoskő és Somoskőújfalu esetében.
Kapcsolódó cikkek:
Cimkék:
gyűjtemény,látogató, kiállítás