©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Ki fedezte fel Csontváry művészetét?


Csontváry Kosztka Tivadar különös hagyatéka talán elveszett volna, ha nincs Lehel Ferenc.

Szerző: Gurzó K. Enikő | Forrás: | 2013-10-21 09:20:17

A modern magyar festészet egyik legvitatottabb, ám egyben legkedveltebb festője, Csontváry Kosztka Tivadar születésének 160. évfordulóján Lehel Ferencről sem feledkezhetünk meg. A hiedelmekkel ellentétben ugyanis nem Gerlóczy Gedeon, hanem az autodidakta műtörténész mentette meg a pusztulástól a Csontváry-hagyatékot.

Lehel valóban nem rendelkezett felsőfokú képesítéssel, ám pályája igen ígéretesnek indult. Művészi hajlamait a nagybányai szabadiskolában kezdte kibontakoztatni. Itt került közeli barátságba Czóbel Bélával, és ugyanitt ismerte meg Rell Mária festőnőt, akit feleségül vett. Tehetségét Rippl-Rónaiéhoz hasonlították, képei azonban nem maradtak fenn, a rajzolást, festést állítólag hamar abbahagyta, ugyanis minden idejét az írásnak szentelte. Még fiatalon bekapcsolódott a Japán kávéház asztaltársaságába, így rendszeresen találkozott többek között Diener-Dénes Rudolffal, Tihanyi Lajossal, Kernstock Károllyal, Vértes Marcellel, Kmetty Jánossal, Barcsay Jenővel. A fasizmus elől külföldre menekült, évekig Londonban élt és publikált.

Lehel Ferenc szerepét egyébként mind Gerlóczy, mind pedig Dévényi elismerte, ám ennek nem adtak túl nagy hangot, méltatásuk megmaradt a személyes levélváltások szintjén. A tervezett Lehel-monográfia Dévényi halála miatt nem készült el, és Lehel Ferenc hamvainak Dévényi által felvetett hazahozatala sem valósult meg. Az utókor ezért tévesen mindmáig Gerlóczy Gedeont tekinti a Csontváry-örökség felfedezőjének, megmentőjének.

Kapcsolódó cikkek:
Egy kiállítás tárgyai
Firenzéből Kunhegyesre
Hősnő a kannibálok között

Cimkék:
Csontváry Kosztka Tivadar,Hamza Múzeum

    Muzeumok.hu Rss betöltése...