©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Idén utoljára: híres magyar találmányok


A világhírű magyar találmányokat őrző Műszaki Tanulmánytár idén utoljára nyitja meg kapuit a látogatók előtt.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2013-10-18 14:50:06

Idén utoljára október 19-én, szombaton, 10 és 16 óra között látható Jedlik dinamója, Kozma László számítógépe, Dulovits Jenő tükörreflexes fényképezőgépe, az első villanyóra és a többi nagyszerű mérnöki mestermunka, melyekre mindannyian büszkék lehetünk. A Gondoltad, hogy magyar? címmel kiválogatott nagy magyar találmányok és a Világkiállításon díjazott magyar ipari alkotások is megtekinthetőek a Műszaki Tanulmánytárban.

A Műszaki Tanulmánytárban 22000 tárgyat őriznek a technika történetéből, amelyből 29 kiemelkedő tárgyra irányult fél éven át a figyelem. Olyan tárgyakra, amelyek megváltoztatták a világot, olyan tárgyakra, amelyek Magyarországon születtek, amelyek konstruktőre hazánkfia volt.

A Műszaki Tanulmánytárban e két különleges kiállításban – Gondoltad, hogy magyar? és a Világkiállításon díjazott - olyan közismert találmányok is találhatóak, amelyekről mindenki megmondja, hogy kinek köszönhetőek, ki az alkotójuk – csak talán azt nem tudták eddig, hogy itt Budán őrzik őket.

Láthatók azonban olyan tárgyak is, amelyekről kevesek hallottak eddig. Ilyen pl. a Jánosi-féle floppy, amely alapján – sajnos külföldön, a magyar találmányt koppintva – született meg a mikrofloppy, jó tíz évig minden számítógép kötelező tartozéka. Bemutatnak olyan érdekes, izgalmas technikai áttörést jelentő szerkezeteket is, amelyeket (jelenleg még?) nem használunk, nem lett tömegtermék. Közel 30 tárgy a 19., 20. és 21. század Magyarországáról, mindegyik önállóan is egy-egy kalandos történet. Gyakran az a tanulság: itt találták fel, de nem hazánk ipara profitált belőle, a tárgy jelentőségére csak későn eszméltünk rá. Íme néhány példa:

 

A világ első (Bánki-Csonka féle) porlasztója.
A porlasztó a benzin és levegő robbanóképes keverékét előállító szerkezet. Bánki Donát és Csonka János találta fel 1893-ban. Jelentősége óriási, mert ez tette lehetővé a belső égésű motorok robbanásszerű fejlődését, végül „győzelmét” a gőzgépek felett.

A világ első porlasztós motorja.

Bánki Donát és Csonka János közös szabadalma alapján, Csonka János műhelyébenkészült el az a benzinmotor, mely már karburátorral volt felszerelve. Ez a találmány volt a későbbi benzinmotorok az első, megbízhatóan működő példánya, melyet később, évtizedeken át a Ganz gyár sorozatban állított elő.

Duflex tükörreflexes fényképezőgép
A világ első szemmagasságból fényképező, oldalhelyes és egyenes állású keresőképet adó tükörreflexes fényképezőgépe. A fényképezőgépet Dulovits Jenő fotóművész tervei alapján a GAMMA Finommechanikai és Optikai Művek  készítette az 1947 – 1950 években.

Dinamó

A dinamó elvet, azaz a mágneses öngerjesztés elvét elsőként Jedlik Ányos ismerte fel. 1859-ben leírta a jelenséget, és az első működő — kísérleti — dinamót 1861-re készítette el.

MCD-1 kazettás floppy egység
Budapesti Rádiótechnikai Gyár, Jánosi Marcell. Szabadalom éve: 1974. Gyártási év: 1982. A világ első kazettás floppy lemeze és drive-ja. Jánosi Marcell magnótechnikai konstruktőr jött rá, hogy egy központosított maggal ellátott hajlékony mágneskorong merev műanyagtokba helyezhető. Floppy drive-ja tizedakkora helyet foglalt a számítógépben, mint a korszak amerikai floppyjai. A lemezek kevésbé voltak sérülékenyek. A gyártó BRG cég csak évekkel később kezdte el az MCD-1-et gyártani. Ekkorra megjelentek a nyugati "klónok", az egész világon elterjedt 3 és 3.5"-os mikrofloppyk.

Belépő: Felnőtt 800 Ft, Kedvezményes (diák, nyugdíjas): 400 Ft.
A rendezvény helye: Műszaki Tanulmánytár, XI. kerület, Prielle Kornélia u. 10.
A rendezvény ideje: 2013. október 19, szombat 10-16 óra között
A Műszaki Tanulmánytár honlapja itt található.

Kapcsolódó cikkek:
Ki gondolná!?
65 éve létezik a polaroid
Gondoltad, hogy magyar?

Cimkék:
Műszaki Tanulmánytár

    Muzeumok.hu Rss betöltése...