Megmentett szecessziós műkincsek
AJÁNLÓ
A 2013-as évet Gödöllő városa Körösfői-Kriesch Aladár születésének 150. évfordulója alkalmából a Szecesszió Évének nyilvánította. Központban a műkincsmentés.
Őriné Nagy Cecília |
2013-12-05 14:08 |
A témához kapcsolódva a Gödöllői Városi Múzeum az év hátralévő részében egy válogatást mutat be gyűjteménye azon darabjai közül, amelyek a 19. század legvégén és a 20. század elején készültek, és ily módon beilleszthetőek a szecesszió művészetének korszakába. A múzeum a gödöllői művésztelep alkotóinak munkáiból válogat a témához, de látható lesz a Gödöllőn őrzött, Csupor Zoltán Mihály gyűjteményből kiválasztott, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Restaurátor Tanszékének Iparművészeti szakirányán diplomamunkaként 2011-ben restaurált Kalitka is.
A kiállítás előkészítésekor a szakemberek megállapították, hogy az állandó kiállításokon számtalan olyan műtárgyat állítanak ki, amelyet az elmúlt tizenöt évben nem restauráltak. A kiállításra válogatott műtárgyakat az OSzK-Soros Műhely restaurátorai és a Magyar Képzőművészeti Egyetem oktatói együttes munkájának köszönhetően láthatják majd a látogatók. A restaurátori munkák egyben a hallgatók éves vagy diplomamunkái.
A kiállítás ugyanis szeretné felhívni a figyelmet a műtárgyvédelem fontosságára, már elveszettnek hitt műtárgyak megmentésének lehetőségére, külön hangsúlyozva azoknak az elhivatott restaurátoroknak a munkáját, akik rendkívüli szaktudással odafigyelnek a kis múzeumok segítésére, és fáradságot nem kímélve keresik azokat a műtárgyakat, amelyek restaurálásának segítségével oktathatják a jövő szakembereit, azokat, akik ezt a szakmai példát viszik tovább.
A kiállítás tehát azért jött létre, hogy a múzeum felhívja a figyelmet erre a – kulturális örökségünk védelemét szolgáló – pótolhatatlan szakértelemre és feladatra. Erre az alkalomra készült el a Magyar Képzőművészeti Egyetem Festőrestaurátor szakán Nagy Sándor eddig ismeretlen gesso alapú önarcképe is, illetve az Egyetem textilrestaurátor képzésének keretében két további kárpit. A tárlat válogatást mutat be azokból a műtárgyakból is, amelyeket Gödöllő Város Önkormányzata és a Gödöllői Művésztelep Alapítvány segítségével a Gödöllői Városi Múzeum restauráltatott. Megtekinthető lesz továbbá egy Mihály Rezső lánya, Judit hagyatékból ajándékként a múzeumba került szőnyeg is, amelyet az örökös, Daniel Brown jóvoltából lehetett megmenteni.