Nyugat-európai múzeumi tapasztalatok
ÉLŐBEN, ELSŐ KÉZBŐL
Az NKA Közgyűjtemények Kollégiuma meghívásos pályázatot írt ki 2012-ben közgyűjteményi vezetők és vezető-helyettesek szakmai továbbképzése érdekében külföldi tanulmányutak megszervezésére és lebonyolítására. BESZÁMOLÓ
Deme Péter |
2013-09-29 11:35 |
Az Intézmények nemzetközi tapasztalatszerzésére, kapcsolatok kialakítására című pályázatra múzeumi területen a Pulszky Társaságot hívta meg az NKA. A rendelkezésre álló 5 millió forint az eredeti elképzelésekhez képest több, összesen kilenc kolléga kiutaztatását tette lehetővé a kollégium által megjelölt három célországba: Dániába, Hollandiába és Nagy-Britanniába. A kiírás szerint a „szakmai utaknak a fenti országok közgyűjteményi intézményszervezési és működtetési gyakorlatát kell vizsgálniuk, különös tekintettel a jó gyakorlatok tanulmányozására az alábbi területeken: intézménymenedzsment; intézményfinanszírozás; minőségbiztosítási rendszer működtetése; szolgáltatások, bevételtermelő tevékenységek, üzleti megoldások; ismeretátadás korszerű formáinak tanulmányozása; önkéntesek bevonása a közgyűjtemények tevékenységébe.”
A pályázat előkészítésére nagyon kevés idő volt ugyan, de így is sikerült egyeztetni az ICOM Magyar Nemzeti Bizottságával, az Országos Közgyűjtemények Szövetségével és a Megyei Múzeumi Igazgatóságok Szövetsége (azóta Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége) vezetőivel. Az ő javaslataikat is figyelembe véve állt össze az a csapat, amelynek tagjai részt vettek a tanulmányúton, majd 2013. október 8-án a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban élőszóban adnak számot tanulmányútjuk legfontosabb tapasztalatairól. A program az NKA támogatását élvezve része a Múzeumok Őszi Fesztiválja programjának. A szervezők minden érdeklődőt szívesen látnak.
PROGRAM
Hogy vannak a múzeumok Dániában, Hollandiában és Nagy-Britanniában?
2013. október 8. kedd, 10.00–16.00 óra, Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (Budapest, III. Korona tér 1.)
DÁNIA
Kiss Imre (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, Budapest)
Havasi Bálint (Balatoni Múzeum, Keszthely)
Varga Benedek (Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár, Budapest)
HOLLANDIA
Bárd Edit (Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum, Esztergom)
Kovács Zita (Türr István Múzeum, Baja)
Ács Piroska (Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, Budapest)
NAGY-BRITANNIA
Fehér Zsuzsanna (Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum, Budapest)
Gaálné Merva Mária (Gödöllői Városi Múzeum, Gödöllő)
Tóth Imre (Soproni Múzeum, Sopron)
A program valamennyi résztvevője a magyarmuzeumok.hu-ban is számot ad tapasztalatairól.