Ámos Imre egyik vázlatkönyve a Nemzeti Galériába kerül

ADOMÁNY

Varga Bálint András bécsi műgyűjtő a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galériának adományozta Ámos Imre 1936-37-ben használt vázlatkönyvét, hogy ezzel a darabbal járuljon hozzá az Ámos-életmű kutatáshoz.

MTI 2014-03-12 14:16
Cikk küldése e-mail:

Részlet a Szolnoki vázlatkönyvből
Forrás: mek.oszk.hu

A Magyar Nemzeti Galéria a nemrégiben bezárt, Marc Chagall és Ámos Imre művészetét bemutató tárlaton állította ki Ámos Imre úgynevezett Szolnoki vázlatkönyvét. Ez a 45 lapos, pepita borítós dokumentum Ámos Imre utolsó festői korszakának epilógusa, Radnóti Miklós Bori notesze mellett a magyar holokauszt ritka tanúsága.

 

Varga Bálint András bécsi műgyűjtő a Chagall-Ámos-kiállítás megtekintése után érezte úgy, felelősséggel tartozik mindkét művésznek, valamint az Ámos-életmű kutatását szeretné segíteni azzal, hogy egy másik, a tulajdonában lévő Ámos-vázlatkönyvet a galériának adományoz. A gyűjtőnek a vázlatkönyvet a művész özvegye, Anna Margit ajándékozta, akinek tudomása szerint ez a művész után maradt két vázlatfüzet egyike – közölte a múzeum kedden az MTI-vel.


A vázlatfüzetet az első oldalon található datálás szerint Ámos Imre 1936-37-ben használta. A művész ezekben az években – bár anyagi gondok között, de – szabadon dolgozhatott. Az 1937-es év nagy jelentőségű volt a festő életében: nemcsak a Képzőművészek Új Társaságába (KUT) történt felvétele jelentett számára művészi elismerést, hanem a tisztelt mester, Marc Chagall személyes dicsérete is, akivel Párizsban találkozhatott.


Ámos Imre akkoriban keveset festett, inkább rajzolt és gyűjtötte az élményeket, benyomásokat, ezek megörökítése látható a vázlatkönyvben. Tájrészletek, skiccek, portrék, csendéletfoszlányok, emlékmorzsák, a hétköznapi élet apró jelenetei szerepelnek benne, de néhány, szinte készre kidolgozott rajzot, később festményeinek alapjául szolgáló kompozíciót is tartalmaz a füzet. Ennek köszönhetően ez a darab fontos dokumentuma ennek az időszaknak, bemutatja mi, foglalkoztatta a művészt és felfedezhetők benne az ebben az időben készült képeinek előképei, motívumai is. A 161 lapos füzet további különlegessége, hogy Ámos Imre saját kezűleg készítette a borítóját, egyik festménye szétvágott vászondarabjába kötötte be.


A nagy jelentőségű ajándék a múzeum tervei között szereplő, Ámos Imre és Anna Margit életművét bemutató kiállításnak is fontos darabja lesz.

Fogadás falbontással

ELŐZETES

Közös kiállításon mutatja be Marc Chagall és Ámos Imre munkásságát szeptember 13-tól a Magyar Nemzeti Galéria (MNG); a francia-orosz mester Az Élet című nagyméretű főművének fogadásához falat is kellett...

2013. augusztus 08. MTI

Megújulnak a Nemzeti Galéria kiállítóterei

VÁLTOZÁS

Decemberre megújul a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) több kiállítótere és állandó tárlata, míg a Szépművészeti Múzeumban ősszel Caravaggiótól és más olasz barokk mesterektől 140 művet felvonultató kiállítás...

2013. július 07. MTI

Csütörtöki topik: szentek

PROGRAMAJÁNLÓ

Csütörtökön a Múzeum+ a „szentnek” témakörét járja körül a Nemzeti Galériában.

2013. november 11. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...