Halottak birodalma

TÁRGY

A halál az egyiptomiak számára a földi élet és az újjászületés közötti átmenet egyik állomása volt. Túlvilághitük szerint a halott isteni tulajdonságokkal rendelkező lényként születik újjá, és bebocsátást nyer az istenek világába.

Dr. Liptay Éva 2014-07-18 10:07
Cikk küldése e-mail:

III. Halottak

Az Istenek világából a látogató beléphet a halottak világát bemutató harmadik terembe, amelynek a falai piros színűek, utalva az Ozirisz testét borító múmiavásznak egyik szimbolikus színére. Ebben a teremben mutatjuk be azokat a kellékeket (főként temetkezési mellékleteket), amelyekkel a halottakat körülvették és azokat a túlvilág-elképzeléseket, amelyeket ezek a tárgyak és ábrázolások szimbolizálnak..

A halál az egyiptomiak számára a földi élet és az újjászületés közötti átmenet egyik állomása, kapuja volt. Az ókori egyiptomi túlvilághit szerint ugyanis a halott isteni tulajdonságokkal rendelkező lénnyé válva született újjá a halál után, és bebocsátást nyer az istenek világába. A halál utáni újjászületésig azonban még hosszú, veszélyekkel teli vándorutat tett meg, amelyen túlvilági isteni segítők kísérték. Ennek az útnak néhány állomását és az út isteni segítőit mutatjuk be a harmadik terem hosszú fali vitrinjében. A múmiát a hátán vivő Ápisz-bika, a halottat kézen fogva vezető sakálfejű Anubisz és az isteneknek áldozatot bemutató halott képe elevenedik meg az itt kiállított koporsó- és papirusztöredékeken.

 A föld alatti sírkamra a halott koporsóban nyugvó, mumifikált testének túlvilági tartózkodási helye volt. Ez a föld alatti rész a temetési szertartás befejeztével a halandók számára elvileg megközelíthetetlenné vált – habár az ókori sírrablások ennek éppen az ellenkezőjét bizonyítják. A kiállítás harmadik termében két vászonba csavart múmia és az ókori egyiptomi történelem különböző korszakaiból származó tucatnyi koporsó látható. A múmiára helyezett díszek (pl. festett lepel, maszk), a belső szerveket tartalmazó kanopusz edények, a szívskarabeuszok és az usébtik pedig a sírkamra legfontosabb temetkezési mellékleteit mutatják be.

A sír föld feletti, a temetés után is megközelíthető felépítménye a temetés után is fontos szerepet játszott. Az itt található halotti kápolna a halotti áldozatok bemutatásának és a halott ka-lelkével való kapcsolattartásnak a színtere volt. A kommunikáció az élők és a holtak világa között a sír felépítményében található ún. álajtón, a halotti sztélén és a halotti szobron keresztül folyt. Az álajtót ajtó formájában képezték ki a sír felépítményének egyik falán, de a valóságban nem funkcionált: az élők és a halottak világa közötti szimbolikus átmenetként szolgált. Egy több mint háromezer éves álajtó töredéke látható a terem egyik vitrinjében, amelynek az a különlegessége, hogy nem Egyiptomban, hanem Magyarországon, az aquincumi ásatásokon találták. A tárgy talán egy, a császárkori Pannóniába vezényelt vagy itt letelepedett, az Ízisz-Ozirisz misztériumvallást követő katona vagy polgár relikviája lehetett.

 A ba a halott emberfejű és madártestű megjelenési formája („lelke”) volt, s mint ilyen, a halott lényének a sír kapuján való szabad ki- és bejárását biztosította. Az egyiptomi túlvilághit szerint éjszakánként a napistennel együtt járta be a túlvilági utakat, hogy hajnalban vele együtt az égbe emelkedhessen. A ba ilyen módon a halottnak az istenek világával való kommunikációját biztosította. A teremben bemutatunk egy ba madár szobrocskát, de egy mitológiai jeleneteket tartalmazó halotti papiruszon is látható ugyanez a lény, amint áldozatot mutat be a napisten bárkája előtt.

A föld alatti sírkamra a túlvilágot szimbolizálta, ahol a mumifikált halott a koporsójában feküdt, körülvéve azokkal a temetkezési mellékletekkel, amelyeket szükségesnek ítéltek a halál utáni újjászületés érdekében és a túlvilági életben. A föld feletti kápolna az élők és a halottak közti kommunikáció színhelye volt. A madár alakú ba lényén keresztül pedig lehetőség nyílt a halottak és az istenek közötti kapcsolat folyamatos fenntartására is. A sír, vagyis a halott túlvilági lakhelye tehát tulajdonképpen felfogható a különböző szférák közötti kapcsolattartás egyik legfontosabb komplexumaként is.

(Vége)

Fotó:Szesztay Csanád

Egy kiállítás hozadéka - téren és időn túl

Mummy

Múzeum, tudományos kutatás, kiállítás, ismeretterjesztés, játék és a legmodernebb technika. Mindez bármikor, bárhol letölthető megfelelő okostelefon segítségével.

2011. október 10. Petrik Máté

Emberek szférája

TÁRGY

A 2013 decemberében megnyílt Egyiptomi Gyűjtemény újrarendezett állandó kiállítás szín- és látványvilágának köszönhetően új megvilágításba helyezi az előző kiállításból már jól ismert, illetve az eddig...

2014. június 06. Dr. Liptay Éva

Fejtámasz Egyiptomból

VÉDELEM

Hogy mennyire volt kényelmes egy ókori egyiptomi fejtámasz, arról kevesebbet tudni, mindenesetre a fej mágikus védelmét biztosította éjszaka, illetve a túlvilágon.

2013. május 05. Dr. Liptay Éva
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...